Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o kątowym zapaleniu warg

Kątowe zapalenie warg jest stanem skóry, który powoduje, że jeden lub oba kąciki ust stają się bolesne i stan zapalny.

Terminem technicznym dotkniętych obszarów są spoidła wargowe. Zarzuty odnoszą się do dwóch rogów ust, w których łączą się górna i dolna warga. Kątowe zapalenie pochwy to zapalenie, w tym zaczerwienienie, obrzęk i ból w jednym lub obu węzłach.

Zapalenie związane z kątowym zapaleniem warg może nieznacznie rozciągać się na wargach lub skórze twarzy, ale ogranicza się przede wszystkim do kącików ust.

Szybkie fakty dotyczące kątowego zapalenia warg:

 • Kątowe zapalenie przegrody nie jest chorobą, ale objawem czegoś innego.
 • Nadmiar wilgoci na ustach lub w jamie ustnej może prowadzić do stanu.
 • Każdy w każdym wieku może rozwinąć kątowe zapalenie warg.
 • Leczenie wymaga szybkiego zajęcia się podstawową przyczyną.

Co to jest kanciaste zapalenie przegrody?

Kątowe zapalenie warg. Image credit: James Heilman, MD, (2009, 8 listopada)

Angularowe zapalenie krzyża jest czasami nazywane kątowym zapaleniem jamy ustnej, cheilozą lub perleche. Mówiąc krótko, kątowe zapalenie krzyża jest bólem w kącikach ust.

Sam kątowe zapalenie warg nie rozprzestrzenia się poza kąciki ust. Jeśli jest zainfekowany i pozostawiony bez leczenia, infekcja może się rozprzestrzeniać.

Ze względu na ryzyko zakażenia lekarz powinien ustalić przyczynę zapalenia, więc jest prawidłowo leczony.

Jakie są objawy?

Objawy kątowego zapalenia odbytnicy obejmują:

 • czerwone lub fioletowe plamy na rogach ust
 • obrzęk lub pękanie w kącikach ust
 • ból i pieczenie w kącikach ust
 • suche, spierzchnięte usta wokół kącików ust

Co powoduje kanciaste zapalenie warg?

Lekarz sprawdzający usta i język pacjenta.

W niektórych przypadkach nie ma wyraźnej przyczyny kątowego zapalenia warg. Często jednak kątowe zapalenie krzyża zaczyna się, gdy kąciki ust pozostają wilgotne zbyt długo. Kiedy ślina wyparowuje, zaczyna się suchość i podrażnienie. Ludzie mogą następnie polizać usta, aby złagodzić suchość i podrażnienie, tworząc więcej wilgoci. Tak to leci.

Obszary, w których podrażnienie może pękać lub pękać, mogą czasem krwawić. W niektórych przypadkach sucha, popękana skóra pozwala na dostanie się infekcji.

Jedną z powszechnych infekcji jest candida lub drożdże, które mogą powodować swędzenie lub poparzenia.

Mogą również wystąpić powszechne infekcje bakteryjne, w tym staph i strep. Lub może występować wiele infekcji. Na przykład osoba z kątowym zapaleniem warg może mieć infekcję drożdżową, która ulega zakażeniu gronkowcem.

Tarcie lub lizanie zainfekowanego obszaru może pogorszyć sytuację, nasilając ból.

Czynniki ryzyka kątowego zapalenia warg

Większość osób z kątowym zapaleniem warg ma co najmniej jeden czynnik ryzyka i często jest to cukrzyca.

Cukrzyca może osłabić układ odpornościowy, czyniąc go bardziej podatnym na infekcje drożdżakowe związane z kątowym zapaleniem warg.

Wiele osób z cukrzycą ma problemy ze skórą, w tym z infekcjami. Cukrzyca może również uszkadzać dziąsła i zęby, prowadząc do utraty zębów i protez zębowych, a także zwiększając ryzyko rozwoju kątowego zapalenia warg.

Inne czynniki ryzyka kątowego zapalenia pochwy obejmują:

 • Nadmiar śliny wchodzącej w kontakt ze skórą: Może to być spowodowane częstym lizaniem warg lub z powodu kształtu ust i jamy ustnej. Osoby, których górna warga wisi nad dolną wargą, mogą rozwinąć się w kanciaste zapalenie przegrody.
 • Słaby układ immunologiczny: z powodu HIV / AIDS, chemioterapii, przyjmowania leków, które szkodzą układowi immunologicznemu i niektórych chorób.
 • Genetyka: posiadanie stanu genetycznego, takiego jak zespół Downa.
 • Kwestie żywieniowe: obejmują niedokrwistość lub złą dietę, z których oba mogą sprawić, że organizm będzie bardziej podatny na niektóre infekcje.
 • Po drożdżach: drożdżakowa infekcja jamy ustnej.
 • Problemy z zębami: Noszenie protez, szczególnie jeśli są źle dopasowane.
 • Choroba dziąseł: To i inne problemy zdrowia jamy ustnej.
 • Posiadanie wirusa lub infekcji w jamie ustnej lub w jej pobliżu: Przykładem może być opryszczka.
 • Po bardzo suchych i spierzchniętych ustach: jeśli usta są tak suche, pękają, łatwiej jest atakować wirusy, bakterie i drożdże.

Leczenie

Poniżej przedstawiono kilka sposobów leczenia kątowego zapalenia warg i jego objawów:

Dieta i styl życia

Osoba opróżniająca tabletki wielowitaminowe z butelki na dłoni.

W przypadku osób z niekontrolowaną cukrzycą leczenie może obejmować zmiany diety i stylu życia, leczenie insuliną lub leki przeciwcukrzycowe.

Suplementy witaminowe lub zmiany w diecie mogą pomóc osobom, u których rozwinęło się kanciaste zapalenie warg z powodu złego odżywiania.

Antybiotyki

Gdy obszar jest zainfekowany, podstawowa infekcja wymaga leczenia.

Ważne jest, aby zdiagnozować przyczynę infekcji, ponieważ infekcje drożdżowe, na przykład, nie będą reagować na antybiotyki.

W większości przypadków lekarz może stwierdzić, czy infekcja jest bakteryjna, czy z powodu drożdży.

Higiena

Utrzymanie obszaru w czystości i suchości może złagodzić ból i zapobiec pogorszeniu się infekcji.

Balsam do ust lub środek chroniący mogą złagodzić suchość i chronić skórę przed ślinką. Lekarz może również zalecić miejscowy krem ​​steroidowy, który można zastosować na skórę, aby pobudzić gojenie. Krem sterydowy może również pomóc w bólu i swędzeniu.

Wypełniacze i zastrzyki

Gdy problem z kształtem wargi lub ust powoduje, że kątowe zapalenie warg jest bardziej prawdopodobne, lub jeśli dana osoba miała kilka infekcji z kątowym zapaleniem warg, lekarz może zalecić leczenie w celu zmiany kształtu jamy ustnej.

Wypełniacze kosmetyczne, które są aplikowane przez wstrzyknięcie, mogą pomóc w opadających wargach, które powodują kątowe zapalenie warg. Konieczne jest również zapewnienie prawidłowego dopasowania protezy.

Komplikacje

Kątowe zapalenie przegrody może prowadzić do drożdży lub innych infekcji, jeśli nie jest leczone.

Ponadto, zaburzenia, które powodują kątowe zapalenie warg, mają powikłania. Nieleczona cukrzyca może na przykład powodować problemy z sercem.

Kiedy iść do lekarza

Angularowe zapalenie krzyża jest łatwe do leczenia, ale nie zawsze można go rozwiązać w domu. Osoby zauważające czerwone lub fioletowe plamy na krawędziach warg lub odczuwające ból warg, pieczenie lub suchość powinny zgłosić się do swojego lekarza. Wczesne leczenie przez lekarza może zapobiec pogorszeniu lub rozprzestrzenianiu się infekcji.

Perspektywy

Angularowe zapalenie krzyża nie jest niebezpieczne i jest wysoce uleczalne. Objawy zwykle ustępują po kilku dniach od rozpoczęcia leczenia.

U niektórych osób może pojawić się kanciaste zapalenie przegrody, a dalsze infekcje są prawdopodobne, gdy ryzyko wystąpienia kąta cheilitis pozostaje.

Oznacza to, że osoby z cukrzycą, nietypową anatomią warg lub innymi czynnikami ryzyka powinny podjąć działania zapobiegające przyszłej infekcji. Niektóre strategie zapobiegania kątowemu zapaleniu pochwy obejmują:

 • utrzymując wargi suche
 • leczenie podstawowego stanu
 • stosując balsam do ust
 • praktykowanie dobrej higieny jamy ustnej

Na wynos

Kątowe zapalenie przegrody może być bolesne i brzydkie, ale w większości przypadków jest to raczej niedogodność niż poważny problem zdrowotny. Zwykle można temu zapobiec.

Osoby z częstym kątowym zapaleniem warg powinny zapytać lekarza o potencjalne przyczyny i zbadać możliwość zmiany stylu życia.

Nawet prosta zmiana stylu życia, np. Stosowanie balsamów do ust w okresie zimowym, może go uniknąć.

Like this post? Please share to your friends: