Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czym jest polioza?

Polioza jest stanem, który powoduje, że biała łatka lub łatki pojawiają się we włosach danej osoby.

Zerknięcie w lustro w łazience i zauważenie smug białych włosów, których wcześniej nie było, może być niepokojącym doświadczeniem. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy w życiu, polioza jest mniej przerażająca, gdy jest zrozumiana.

Oto spojrzenie na to, czym jest polioza, co oznacza dla niej osoba i jak sobie z nią radzić.

Czym jest polioza?

Polioza powodująca białą plamę włosów. Image credit: Klaus D. Peter, Gummersbach, Niemcy, (2011, 5 listopada)

Białe włosy spowodowane przez poliozy spowodowane są brakiem pigmentu zwanego melaniną w mieszkach włosowych.

Stan ten jest zwykle związany z włosami głowy. Może jednak wpływać na owłosioną część ciała, łącznie z brwiami i rzęsami.

Podczas gdy sama polioza nie jest szkodliwa, wiąże się z różnymi innymi problemami medycznymi. Niektóre z nich są szkodliwe, a inne nie.

Z tego powodu dobrze jest, aby ktoś uzyskał opinię od lekarza, gdy pojawią się oznaki poliozy.

Objawy i wygląd

Polioza jest łatwa do wykrycia. Pojawia się jako biała lub szara łatka lub łatki w dowolnym obszarze ciała, które ma włosy. Zazwyczaj najłatwiej zauważyć, gdy wpływa na włosy na głowie, ale może również wystąpić w innym miejscu.

Polioza może pojawić się nagle w każdym wieku. Możliwe jest również, że ktoś ma ją od urodzenia.

Przyczyny

Polioza brwi i rzęs wraz z bielactwem skóry.

Osoba może rozwinąć poliozykę z powodu warunków genetycznych, takich jak:

  • stwardnienie guzowate
  • piebaldism
  • Zespół Waardenburg

Ludzie mogą również rozwijać poliozy ze względu na stosowanie pewnych leków lub rozwój innych stanów, takich jak zaburzenia zapalne.

Leki, które mogą wywoływać poliozy obejmują antybiotyk chloramfenikol i lek przeciwnowotworowy cetuksymab.

Istnieje również wiele dobrze udokumentowanych historycznych doniesień o ludziach nagle doświadczających poliozy z powodu skrajnego stresu psychicznego, bólu lub choroby. W 2013 r. Opublikowano przegląd wielu z tych sprawozdań.

Jakie stany są związane z poliozą?

Sama polioza nie jest szkodliwa. Może jednak pojawiać się wraz z innymi warunkami, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Z tego powodu polioza może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym poważniejszych problemów zdrowotnych.

Niektóre z szkodliwych schorzeń poliozy, które mogą pojawić się obok, obejmują:

Warunki skórne

Czerniak to rak skóry powstający z komórek, które zapewniają kolor skórze. W niektórych przypadkach czerniaka, polioza może być pierwszą oznaką tego raka.

Warunki oczu

Badania opublikowane w 1981 roku wykazały, że polioza występowała częściej u osób, u których występuje zapalenie oka.

Zapalenie błony naczyniowej oka wiąże się ze stanem zapalnym oka. W przypadku braku leczenia może prowadzić do innych chorób oczu, w tym jaskry i zaćmy.

Dlatego też polioza może być pomocnym znakiem ostrzegawczym dla kogoś, kto szuka leczenia, zanim rozwiną się warunki oczu.

Choroby zapalne

Wiadomo, że polioza występuje jako późny efekt uboczny choroby Vogta-Koyanagiego-Harady (VKH).

VKH jest chorobą zapalną, która atakuje wiele układów w całym ciele. Obejmują one od oczu i uszu po skórę i centralny układ nerwowy. VKH występuje częściej u osób ciemnoskórych, szczególnie u Azjatów.

Jak odnotowano w przeglądzie z 2012 roku, istnieje szereg naukowych dowodów sugerujących, że przewlekłe stany zapalne mogą być istotnym czynnikiem w rozwoju wielu powszechnych chorób.

Ponieważ wiadomo, że polioza jest skutkiem ubocznym co najmniej jednego przewlekłego zapalenia, jej pojawienie się może służyć jako znak ostrzegawczy dla dowolnej liczby powiązanych stanów.

Zaburzenia tarczycy

W opublikowanym w 2011 roku badaniu stwierdzono, że dzieci z bielactwem, pokrewnymi schorzeniami poliozy, które mają wpływ na skórę, częściej doświadczają zaburzeń tarczycy i zaburzeń autoimmunologicznych.

W badaniu 42 procent dzieci z bielactwem zgłosiło posiadanie co najmniej jednego krewnego z chorobą tarczycy lub chorobą autoimmunologiczną lub obiema.

Choroby tarczycy mogą mieć wiele negatywnych skutków, jeśli nie są leczone. Obejmują one:

  • zmęczenie
  • kłopoty z połykaniem
  • depresja
  • problemy z pamięcią
  • podniesiony cholesterol
  • niski popęd płciowy
  • przybranie na wadze

Leczenie

Poliozy wpływające na włosy. Zdjęcie: DermNet Nowa Zelandia

Wydaje się, że istnieją zabiegi medyczne, które mogą odwrócić poliozy.

Jedno z opublikowanych w 2013 roku badań wykazało, że leczenie przeszczepem skóry, a następnie terapia światłem przez 4-11 miesięcy, pozwoliło na odwrócenie poliozy w połączeniu z bielactwem.

Badanie z 2016 r. Opublikowało testowane leczenie 37-letniego mężczyzny z poliozą i bielactwem, wpływające na jego lewą brew.

Zabieg obejmował sesje terapeutyczne za pomocą lasera, a także codzienne stosowanie maści i codzienne leki doustne. W 6 miesięcy po rozpoczęciu leczenia i po 44 sesjach terapeutycznych z laserem, 75 procent koloru powróciło do brwi.

Te zabiegi są dość intensywne i czasochłonne.

Większość osób z poliozą może zdecydować się nie szukać zabiegów leczniczych, ale zamiast tego pozwolić, aby włosy pozostały takie, jakie są, lub inaczej je farbują, jako łatwy sposób zakrycia bieli.

Podsumowanie

Sama polioza jest po prostu nieszkodliwym brakiem pigmentu w mieszkach włosowych, co powoduje, że stają się białe lub szare. Ten stan może istnieć od urodzenia lub może pojawić się bez ostrzeżenia w każdym wieku.

Chociaż nie ma potrzeby, aby się niepokoić, jeśli pojawi się polioza, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem, jeśli tak się dzieje. Chociaż polioza nie jest szkodliwa, może być oznaką różnych warunków.

Do szkodliwych warunków, które mogą wywołać chorobę poliozyczną należą m.in. czerniakowy rak skóry, zaburzenia tarczycy i stany zapalne.

Przyczyną poliozy mogą być również niektóre leki, a nawet stres psychiczny.

Istnieją zabiegi medyczne, które wydają się odwracać poliozy, ale są one często czasochłonne, męczące i kosztowne.

Po wizycie u lekarza, aby upewnić się, że nie ma żadnych dolegliwości, osoba cierpiąca na chorobę polio może uznać za najłatwiejszą po prostu pozwolić, aby włosy pozostały takie, jakie są, lub by je zabarwić, zamiast szukać innego leczenia.

PLMedBook