Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o gruszkach

Gruszki to łagodny, słodki owoc z włóknistym środkiem. Są bogate w ważne antyoksydanty, flawonoidy i błonnik pokarmowy i pakują wszystkie te składniki odżywcze w beztłuszczową, wolną od cholesterolu, 100-kaloryczną paczkę.

Spożywanie gruszek może pomóc w utracie wagi i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, nadciśnienie, cukrzycę i choroby serca, jeśli są spożywane jako część ogólnej zdrowej diety.

Ta funkcja Centrum wiedzy jest częścią zbioru artykułów na temat korzyści zdrowotnych popularnych potraw. Zapewnia odżywienie gruszki i dogłębne spojrzenie na jej możliwe korzyści zdrowotne, w jaki sposób włączyć więcej gruszek do swojej diety i wszelkie potencjalne ryzyko zdrowotne związane ze spożywaniem gruszek.

Korzyści

Spożywanie wszelkiego rodzaju owoców i warzyw od dawna wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem występowania szeregu problemów zdrowotnych.

Wiele badań sugeruje, że zwiększanie spożycia pokarmów roślinnych, takich jak gruszki, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób serca i ogólnej śmiertelności, jednocześnie promując zdrową cerę, zwiększoną energię i mniejszą wagę.

Błonnik

gruszki

Rada ds. Żywności i Żywienia w Narodowym Instytucie Medycznym opracowała wytyczne dotyczące właściwego spożycia (AI) dla błonnika.

Zalecają, aby mężczyźni w wieku poniżej 50 lat spożywały 38 gramów dziennie, a kobiety w wieku poniżej 50 lat spożywają 25 gramów dziennie.

Dla dorosłych w wieku powyżej 50 lat zalecenie dla mężczyzn wynosi 30 gramów dziennie i 21 gramów dziennie dla kobiet.

Wiele osób w Ameryce nie otrzymuje nawet 50 procent zalecanej dziennej dawki.

Narodowy Instytut Medycyny oparł swoje zalecenie na przeglądzie wyników kilku dużych badań. Naukowcy odkryli, że dieta z 14 gramami błonnika na każde 1000 kalorii wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka zarówno choroby wieńcowej, jak i cukrzycy typu 2.

Najprostszym sposobem zwiększenia spożycia błonnika jest zwiększenie spożycia owoców i warzyw. Tylko jedna średniej wielkości gruszka zapewnia 6 gramów błonnika, co stanowi około 24 procent dziennej zapotrzebowania na kobietę w wieku poniżej 50 lat.

Leczenie uchyłkowatości

Zapalenie uchyłka występuje, gdy wyrostek workowy w wyściółce jelita grubego zostaje zainfekowany lub zaogniony. Uważa się, że diety bogate w błonnik zmniejszają częstość nawrotów zapalenia uchyłka, wchłaniając wodę w okrężnicy i ułatwiając przejście przez wypróżnienia. Spożywanie zdrowej diety zawierającej dużo owoców, warzyw i błonnika może zmniejszyć ciśnienie i stan zapalny w okrężnicy.

Chociaż dokładna przyczyna choroby uchyłkowej jest wciąż nieznana, wielokrotnie była związana z dietą o niskiej zawartości błonnika.

Utrata masy ciała

Owoce i warzywa bogate w błonnik pomagają Ci dłużej cieszyć się uczuciem i mają niską kaloryczność. Zwiększone spożycie błonnika wiąże się ze zwiększoną utratą masy ciała u osób otyłych.

Choroba sercowo-naczyniowa i cholesterol

Wykazano również, że zwiększone spożycie błonnika obniża poziom cholesterolu. Przegląd 67 oddzielnych kontrolowanych badań wykazał, że nawet umiarkowany wzrost spożycia błonnika o 10 gramów dziennie zmniejszył poziom LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości lub „zły” cholesterol) i cholesterolu całkowitego.

Ostatnie badania wykazały, że błonnik pokarmowy może odgrywać pewną rolę w regulacji układu odpornościowego i stanu zapalnego, i może potencjalnie zmniejszyć ryzyko stanów związanych z zapaleniem, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca, rak i otyłość.

Cukrzyca

Dieta wysokobłonnikowa wiąże się z mniejszym ryzykiem rozwoju cukrzycy i stabilniejszym poziomem cukru we krwi u osób z cukrzycą.

Trawienie

Zawartość błonnika w gruszkach zapobiega zaparciom i poprawia regularność zdrowego przewodu pokarmowego.

Detox

Regularne, odpowiednie ruchy jelitowe są kluczowe dla codziennego wydalania toksyn przez żółć i stolec. Gruszki zawierają około 84 procent wody, co pomaga utrzymać stolce w miękkości i wypłukać układ trawienny z toksyn.

Zwalczanie wolnych rodników

Gruszki zawierają wysokie poziomy przeciwutleniaczy, w tym witaminę C i K oraz miedź. Te chemikalia usuwają wolne rodniki, chroniąc nasze komórki przed szkodami, które mogą powodować.

Rodzaje

Na świecie jest ponad 3000 gatunków gruszek. Różnią się rozmiarem, kształtem, słodyczą i chrupkością.

Niektóre z bardziej popularnych rodzajów gruszek w Stanach Zjednoczonych obejmują:

 • Zielony Anjou
 • Czerwony Anjou
 • Bartlett
 • Red Bartlett
 • Bosc
 • Comice
 • Forelle
 • Concorde
 • Seckel
 • Starkrimson

Jeśli chcesz zacząć dodawać gruszki do swojej diety, dlaczego nie zapytasz lokalnego warzywnika, jaki rodzaj gruszki jest najlepszy dla Twojego gustu?

Odżywianie

Według krajowej bazy danych składników odżywczych USDA jedna średnia gruszka ważąca około 178 gramów (g) zawiera:

 • 101 kalorii
 • 0 g tłuszczu
 • 27 g węglowodanów, w tym 17 g cukru i 6 g
 • 1 g białka

Jedzenie jednej średniej gruszki zapewnia 12 procent dziennej dawki witaminy C, a także 10 procent witaminy K, 6 procent potasu i mniejszych ilości wapnia, żelaza, magnezu, ryboflawiny, witaminy B-6 i kwasu foliowego.

Gruszki, szczególnie te z czerwoną skórką, zawierają także karotenoidy, flawonole i antocyjany. W Baltimore Longitudinal Study of Aging stwierdzono, że gruszki i jabłka należą do najlepszych składników flawonoli w diecie.

Dieta

gotowane gruszki

Gruszki nie dojrzewają na drzewie. Aby uzyskać najlepszy smak, pozwól gruszkom dojrzewać w ciepłym, słonecznym miejscu przez kilka dni lub dopóki szyjka gruszki nie ustąpi. Chłodzenie zatrzymuje proces dojrzewania.

Wypróbuj niektóre z tych zdrowych i smacznych przepisów opracowanych przez zarejestrowanych dietetyków:

 • Delikatny grejpfrut z gruszką
 • Przyprawiona gruszka pieczona owsianka
 • Masło gruszkowe
 • Kruszywo z gruszką z gruszką imbirową

Ryzyka

Owoce, takie jak jabłka i gruszki, zawierają większą ilość fruktozy w porównaniu z glukozą.Są uważane za żywność o wysokiej zawartości FODMAP. Dieta bogata w FODMAP-y może zwiększać gaz, wzdęcia, ból i biegunkę u niektórych osób z zaburzeniami jelita drażliwego.

FODMAP oznacza „fermentowalne oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole.” Są to wszystkie postacie fermentowalnych węglowodanów o krótkim łańcuchu. Wykazano, że dieta uboga w tego typu węglowodany zmniejsza powszechne objawy u osób wrażliwych na FODMAP.

Jest to całkowita dieta lub ogólny schemat odżywiania, który jest najważniejszy w zapobieganiu chorobom i osiągnięciu dobrego stanu zdrowia. Lepiej jeść dietę z różnorodnością niż koncentrować się na poszczególnych produktach jako kluczu do dobrego zdrowia.

PLMedBook