Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o czapce kołyski

Cradle cap to tłusta, żółtawa, łuszcząca się wysypka, która pojawia się w plastry na skórze głowy młodych niemowląt.

Stan ten jest bardzo powszechny i ​​zwykle pojawia się w ciągu pierwszych 3 miesięcy życia. Zwykle jest bezpieczna i rzadko powoduje uczucie dyskomfortu u niemowlęcia.

Co to jest „kołyska”?

Cradle cap jest również znany jako crusta lacteal, choroba plastra miodu, skórka mleczna, zapalenie kapilarnej pityriasis i infekcyjne łojotokowe zapalenie skóry.

Nie jest zaraźliwa iw żaden sposób nie odzwierciedla tego, jak dobrze opieka nad dzieckiem. Nie jest jasne, co dokładnie powoduje opadanie kołyski.

Cradle cap w pewnym sensie przypomina łupież. Kiedy wydaje się, że kołyska pojawia się u starszych niemowląt lub dzieci, zwykle jest to łupież.

Uważa się, że capa kołyski dotyczy 10 procent niemowląt w wieku do 1 miesiąca, a częstość ich występowania wynosi 70 procent w wieku 3 miesięcy. U niemowląt w wieku od 1 do 2 lat częstość występowania wynosi zaledwie 7 procent.

Jak traktuje się kolebkę?

Łagodne przypadki kolebkowego znikną bez interwencji w ciągu kilku miesięcy.

[mycie włosów dziecka]

Tymczasem opiekun lub rodzic powinien delikatnie myć głowę niemowlęcia codziennie łagodnym szamponem dla dzieci i delikatnie myć skórę głowy miękką szczoteczką lub specjalnym grzebieniem, aby poluzować łuski.

Po zniknięciu wagi delikatny proces prania powinien być powtarzany co kilka dni, aby zapobiec ich ponownemu pojawieniu się.

Jeśli to nie pomoże, rodzic lub opiekun powinien skonsultować się z lekarzem lub pediatrą.

Mogą zalecać stosowanie silniejszego szamponu, na przykład szamponu dla dorosłych z łupieżem lub nanoszenie oleju lub płynu do dotkniętego obszaru w celu złagodzenia łuszczących się plam.

Jakikolwiek olej lub balsam powinien być nakładany przed myciem szamponem, ponieważ pozostawienie oleju może spowodować powstanie większej ilości łusek.

W przypadku stanu zapalnego lub infekcji lekarz może przepisać antybiotyki, łagodny krem ​​na bazie steroidów lub szampon lub mydło przeciwgrzybicze.

Cradle cap rzadko jest poważny, ale rodzice mogą skonsultować się z lekarzem, jeśli nie są pewni, jak ciężka jest.

Przyczyny kołyski

Nie jest jasne, co powoduje kołyskę, ale nie jest spowodowane alergią, infekcją bakteryjną lub złą higieną.

Może to wynikać z nadczynności gruczołów łojowych, infekcji grzybiczych lub obu. Gruczoły łojowe znajdują się w skórze i wytwarzają substancję oleistą, znaną jako sebum.

Nadczynność gruczołów łojowych może powodować nadmierne wydzielanie sebum, co może uniemożliwić wysuszenie i opadanie starych komórek skóry głowy. Zamiast tego trzymają się głowy.

Przyczyną, dla której gruczoły są nadmiernie aktywne, może być fakt, że hormony matki pozostają w ciele dziecka przez kilka miesięcy po urodzeniu.

Jeśli dojdzie do infekcji grzybiczej, może to być wynikiem przyjmowania antybiotyków przez matkę przed porodem lub z powodu dziecka do tygodnia po urodzeniu.

Antybiotyki niszczą bakterie, które powodują uszkodzenia, ale mogą także niszczyć pożyteczne bakterie, które zapobiegają infekcji grzybiczej.

Badania wykazały, że dzieci, które mają kołyskę czapki często mają członka rodziny w takich warunkach jak egzema i astma.

Zapobieganie kołysce

Cradle cap zwykle nie ma się czym martwić i sam się oczyszcza. Ponieważ nikt nie jest zbyt pewny, dlaczego występuje kolebka, nie można temu zapobiec.

Jeśli jednak potraktowano przypadek kołyski, a plasterki zniknęły, delikatne mycie i szczotkowanie, jak opisano wcześniej, zapobiegną ich ponownemu pojawieniu się.

Komplikacje związane z kołyską

Chociaż kołyska jest rzadko poważna, powinna być monitorowana w przypadku pogorszenia.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych wskazań, należy zwrócić się o pomoc lekarską:

  • Obszary zaczynają być czerwone
  • Łatki zaczynają wyglądać na zirytowane
  • Dotknięty obszar rozprzestrzenia się na twarz lub zaczyna pojawiać się na ciele
  • Wystąpi wysypka pieluszkowa
  • Dziecko rozwija grzybicze zapalenie ucha
  • Pojawiają się znaki drozda.

Jeśli występuje infekcja grzybicza, może rozwinąć się i umożliwić rozwój bakterii.

W surowszym przypadku kołyski, bakterie mogą rozwijać się w obszarach, które mogą być popękane lub krwawiące.

Ważne jest również poinformowanie lekarza o wszelkich innych problemach, takich jak biegunka, ponieważ mogą one być powiązane z kołyską.

Objawy kołyski

[grzebień czapki]

Niemowlę najprawdopodobniej doświadczy kołysanki w czasie lub wkrótce po urodzeniu.

Tam będzie:

  • Płatki skóry głowy, które są żółte i tłuste
  • Łupieżowe płatki skóry na skórze głowy
  • Chrupiące żółte obszary na skórze głowy
  • Obszary skóry głowy przypominające łuski

Dotknięty obszar może być czerwony.

Cradle cap zazwyczaj zaczyna się na skórze głowy dziecka i może rozprzestrzeniać się na obszar za uszami.

Może również pojawić się w łatach na nosie, powiekach, pachwinach, pachach i plecach kolan.

Kiedy pojawia się na ciele, nie jest znany jako kołyska, ale jako stan skóry, wyprysk łojotokowy.

Ważne jest, aby nie wybierać ani nie drapać obszaru, ponieważ może to prowadzić do infekcji. Po odpadnięciu plastra lub jego usunięciu może nastąpić utrata włosów w tym obszarze.

Like this post? Please share to your friends: