Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o cellulicie

Cellulit to stan, w którym skóra ma dołkowaty, grudkowaty wygląd.

Zwykle ma wpływ na pośladki i uda, ale może również wystąpić w innych obszarach.

Cellulit występuje, gdy tkanki tłuszczowe przepływają przez tkankę łączną pod skórą.

Szybkie fakty na temat cellulitu

  • Od 80 do 90 procent kobiet prawdopodobnie odczuje cellulit.
  • Cellulit jest również znany jako skórka pomarańczowo-skórka, ze względu na swoją teksturę.
  • Dostępne są liczne zabiegi, ale efekt jest głównie tymczasowy.
  • Dieta uboga w tłuszcz, rzucenie palenia i aktywny tryb życia mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cellulitu.

Czym jest cellulit?

Cellulit

Cellulit jest terminem do tworzenia grudek i dołków w skórze.

Typowe nazwy cellulitu to skórka pomarańczowo-skórka, skóra z twarogu, uszkodzenia gradu i zjawisko materaca.

Cellulit może wpływać zarówno na mężczyzn, jak i kobiety, ale jest bardziej powszechny u kobiet, ze względu na różne rozkłady tłuszczu, mięśni i tkanki łącznej.

Od 80 do 90 procent kobiet może doświadczyć cellulitu w pewnym momencie swojego życia.

Stopnie cellulitu

Skala nasilenia cellulitu, opublikowana w 2009 r., Ocenia stan za pomocą trzech stopni:

Stopień 1 lub łagodny: Występuje „pomarańczowa skórka” z 1 do 4 powierzchownych zagłębień i lekko „udrapowanym” lub obwisłym wyglądem na skórze.

Stopień 2 lub umiarkowany: występuje między pięcioma a dziewięcioma zagłębieniami o średniej głębokości, wyglądem „twarogu”, a skóra wydaje się umiarkowanie drapowana.

Stopień 3 lub ciężki: Występuje „materac” z 10 lub więcej głębokimi wgłębieniami, a skóra jest mocno drapowana.

Przyczyny

Dokładna przyczyna cellulitu jest nieznana, ale wydaje się wynikać z interakcji między tkanką łączną w warstwie dermatologicznej, która leży poniżej powierzchni skóry, a warstwą tłuszczu znajdującą się tuż pod nią.

U kobiet komórki tłuszczowe i tkanki łącznej w tej warstwie są ułożone pionowo.

Jeśli komórki tłuszczowe wystają w warstwę skóry, pojawia się cellulit.

U mężczyzn tkanka ma strukturę krzyżową, co może wyjaśniać, dlaczego prawdopodobieństwo wystąpienia cellulitu jest mniejsze niż u kobiet.

Niektóre inne czynniki wydają się być związane z możliwością wystąpienia cellulitu.

Czynniki hormonalne i wiek

Hormony prawdopodobnie odgrywają ważną rolę w rozwoju cellulitu. Estrogen, insulina, noradrenalina, hormony tarczycy i prolaktyna są częścią procesu produkcji cellulitu.

Jedna z teorii głosi, że wraz ze spadkiem estrogenu u kobiet w podejściu do menopauzy zmniejsza się również przepływ krwi do tkanki łącznej podskórnej.

Niższy obieg oznacza mniej tlenu w obszarze, co powoduje niższą produkcję kolagenu. Komórki tłuszczowe również powiększają się wraz ze spadkiem poziomu estrogenu.

Czynniki te powodują, że złogi tłuszczu stają się bardziej widoczne. Gdy tłuszcz pod skórą przechodzi przez słabnącą tkankę łączną, powstaje znany efekt ścierania.

Wiek powoduje również, że skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej podatna na zwisanie. Zwiększa to szansę na rozwój cellulitu.

Czynniki genetyczne

Do rozwoju cellulitu potrzebne są pewne geny. Czynniki genetyczne można powiązać z szybkością metabolizmu danej osoby, rozmieszczeniem tłuszczu pod skórą, pochodzeniem etnicznym i poziomem krążenia. Mogą one wpływać na rozwój cellulitu.

Czynniki dietetyczne i styl życia

Cellulit nie jest spowodowany „toksynami”, chociaż zdrowy styl życia może pomóc zmniejszyć ryzyko.

Ćwiczenia i dieta mogą pomóc zmniejszyć cellulit.

Ludzie, którzy jedzą za dużo tłuszczu, węglowodanów, soli i zbyt mało błonnika, prawdopodobnie mają większe ilości cellulitu.

Może być również bardziej rozpowszechniona u palaczy, u osób, które nie ćwiczą, oraz u tych, którzy siedzą lub stoją w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Noszenie bielizny z ciasną gumką na pośladkach może ograniczyć przepływ krwi, co może przyczynić się do powstania cellulitu.

Cellulit jest bardziej rozpowszechniony u osób, które mają nadmiar tłuszczu, ale szczupli i sprawni ludzie też mogą go mieć. Bardziej prawdopodobne jest to, że wystąpi po 25 roku życia, ale może dotknąć również osoby młodsze, w tym nastolatki.

Leczenie i usuwanie

Zaproponowano kilka metod leczenia cellulitu, ale żadne z nich nie zostało potwierdzone w badaniach naukowych.

Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) dokonała przeglądu szeregu technik, które mogą skutecznie zmniejszyć cellulit poprzez rozbicie pasm tkanki łącznej pod powierzchnią skóry.

Terapia falami akustycznymi wykorzystuje ręczne urządzenie do przesyłania fal dźwiękowych. Może działać, ale może zająć kilka sesji.

Leczenie laserowe może poprawić wygląd cellulitu na rok lub dłużej. Polega na umieszczeniu bardzo małej sondy laserowej pod skórą.

Laser zostaje następnie wystrzelony, rozbijając tkankę. Może to również zagęścić skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu. Zagęszczona skóra może zmniejszyć wygląd cellulitu poniżej.

Podstęp obejmuje dermatologa zakładającego igłę pod skórę w celu rozbicia pasm tkanki łącznej. Wyniki mogą trwać 2 lata lub dłużej, mówi AAD.

Precyzyjne uwalnianie tkanek wspomagane próżnią przecina taśmy za pomocą urządzenia zawierającego małe ostrza. Gdy przecina pasma łączące, tkanka pod spodem przesuwa się w górę, wypełniając przestrzeń pod skórą, usuwając cellulit. Może to trwać 3 lata, ale dane dotyczące jego sukcesu są ograniczone.

Karboksyterapia polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla. Efekty uboczne obejmują siniaki i dyskomfort po zabiegu, ale niektóre cellulit może zniknąć.

Endermologia obejmuje głęboki masaż za pomocą urządzenia podobnego do próżni, które unosi skórę. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła ją jako bezpieczną, ale niewiele wskazuje na to, że działa, powiedzmy, AAD.

Leczenie cellulitu

Zabieg redukcji cellulitu Ionithermie obejmuje pokrycie uszkodzonego obszaru specjalnym błotem lub gliną, a następnie owijanie go plastikiem przed nałożeniem prądu elektrycznego. Nie udowodniono, że jest skuteczny.

Radioterapia ma na celu redukcję cellulitu poprzez podgrzewanie go, ale wszelkie wyniki są krótkotrwałe.

Liposukcja laserowa usuwa niewielkie ilości tłuszczu, ale może to pogorszyć wyniki. Badania nie wykazały jeszcze, że działa w celu zmniejszenia cellulitu.

Ultradźwiękowe liposukcja celów i niszczy tłuszcz, ale znowu, brakuje badań, aby pokazać, że to działa.

Techniki, których nie zaleca AAD to kriolipoliza, która zamraża tkankę tłuszczową, mezoterapię, która polega na wstrzykiwaniu mieszaniny substancji pod skórę.

Leki i kremy

Niektóre leki i kremy zostały zaproponowane, ponieważ działają na tkanki tłuszczowe.

Kofeina odwadnia komórki, czyniąc je mniej widocznymi. To musi być stosowane codziennie. Różne kremy kofeinowe na cellulit są dostępne w Internecie.

Retinol może zmniejszać widoczność cellulitu poprzez zagęszczanie skóry. Aby zobaczyć wyniki, potrzebne jest co najmniej 6 miesięcy. Ważne jest, aby najpierw wypróbować test płatkowy, ponieważ niektóre osoby doświadczyły niepożądanych efektów, takich jak ścigające się serce. Zabiegi Retinol są dostępne w Internecie.

Niektórzy badacze proponowali stosowanie leków, które mogą poprawić metabolizm i krążenie komórek, ale nie zostały one przetestowane lub okazały się skuteczne.

Alternatywne rozwiązania

Alternatywne lub uzupełniające terapie obejmują kofeinę, ekstrakt z pestek winogron lub gingko biloba. Środki te zostały zastosowane miejscowo, doustnie i iniekcyjnie, ale żaden z nich nie okazał się skuteczny.

Niektórzy ludzie noszą odzież kompresyjną, aby zmniejszyć cellulit. Ubrania te starają się uciskać tętnice i zwiększyć przepływ krwi i limfy w celu zmniejszenia widocznego cellulitu. Pończochy uciskowe i inne ubrania można kupić online.

Liposukcja i dieta nie usuwają cellulitu, ponieważ nie wpływają one na strukturę tkanki łącznej.

Jednak zmniejszenie spożycia tłuszczu będzie oznaczać mniej tłuszczu do przepchnięcia się przez tkanki. Spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety i ćwiczeń może w związku z tym zmniejszyć cellulit.

Przegląd różnorodnych badań przeprowadzonych w 2015 r. Pod kątem skuteczności różnych technik wskazał, że albo procedury nie zadziałały, albo metodologia badań była wadliwa.

Z tego powodu należy z ostrożnością podchodzić do każdej obietnicy pozbycia się cellulitu.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook