Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Cholesterol: Jaki jest zdrowy poziom?

Cholesterol jest substancją podobną do tłuszczu, która występuje naturalnie w komórkach całego ciała. Ciało – szczególnie wątroba – produkuje tyle cholesterolu, ile potrzeba, aby przepłynąć przez krwioobieg.

Posiadanie prawidłowego poziomu cholesterolu pomaga organizmowi produkować i utrzymywać odpowiednie ilości witaminy D i hormonów oraz pomaga w trawieniu.

Cholesterol można również znaleźć w żywności, takiej jak mięso, drób i pełnotłuste produkty mleczne. Ludzie, którzy jedzą produkty zwierzęce, mogą mieć więcej cholesterolu w swoim ciele w dowolnym czasie. Dzieje się tak, ponieważ gdy dieta ma wysoką zawartość tłuszczów i tłuszczów trans, wątroba zwiększa poziom cholesterolu.

Poziom cholesterolu w organizmie w dużym stopniu wpływa na zdrowie serca.

Podczas rutynowych ćwiczeń fizycznych lub krwi lekarz może zalecić pomiar poziomu cholesterolu. Ten pomiar wskazuje, czy organizm jest nadmiernie, czy nie, produkuje cholesterol. Wynik może oznaczać konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian w diecie lub przyjęcia przepisanych leków.

Rodzaje

kawałek solonego mięsa

Istnieją trzy różne rodzaje cholesterolu, które można znaleźć w organizmie. Cholesterol jest transportowany w komórkach zwanych lipoproteinami, które składają się z tłuszczów i białek.

Trzy rodzaje cholesterolu to lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) i lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości (VLDL).

Wszystkie trzy rodzaje cholesterolu zawierają trójglicerydy, chociaż około połowa VLDL składa się z trójglicerydów.

Cholesterol LDL

LDL jest uważany za „zły” cholesterol, ponieważ może gromadzić się na ścianach tętnic, powodując choroby serca i inne poważne problemy. Te blokady cholesterolu mogą również odrywać się od ścian tętnic i powodować skrzepy krwi.

Optymalny poziom cholesterolu LDL wynosi mniej niż 100 miligramów na decylitr krwi (mg / dL). Między 100-129 mg / dl jest uważane za OK, granica wysoka wynosi 130-159 mg / dL, wysoka to 160-189 mg / dL, a 190 mg / dL jest bardzo wysoka.

Cholesterol HDL

HDL jest uważany za „dobry” cholesterol i pomaga w usuwaniu złego cholesterolu ze strumienia krwi, co pomaga odstraszać choroby serca.

Optymalny poziom cholesterolu HDL wynosi 60 mg / dL lub więcej. Mniej niż 40 mg / dL jest zbyt niskie.

Cholesterol VLDL

VLDL reprezentuje tłuszcze, które są przenoszone we krwi z jedzenia, które jemy, oraz nadmiar kalorii, które są przekształcane w trójglicerydy. Podobnie jak LDL, VLDL wiąże się z gromadzeniem się płytki nazębnej w tętnicach i zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, ataku serca lub udaru. Jest to szacunkowa zawartość procentowa triglicerydów w organizmie.

Optymalny poziom VLDL jest mniejszy niż 30 mg / dL.

Poziomy

Zalecane poziomy cholesterolu całkowitego są następujące:

 • Optymalny: mniej niż 200 mg / dL (11,1 mmol / L)
 • Granica wysoka: 200-239 mg / dL (11,1 mmol / L do 13,3 mmol / L)
 • Wysoka: 240 mg / dL (13,3 mmol / L) lub więcej

Jednak różne kraje mają różne wytyczne. Na przykład w Republice Południowej Afryki dostawcy usług medycznych zalecają utrzymywanie cholesterolu całkowitego poniżej 193,3 mg / dl (5 mmol / L).

Podczas testowania poziomu cholesterolu w standardowym badaniu krwi, próbka krwi zostanie pobrana z ramienia po okresie postu.

Poziom cholesterolu określa się przez dodanie poziomu HDL, poziomu LDL i 20% poziomu triglicerydów. Liczby te powiedzą lekarzowi, jakie ryzyko wiąże się z ryzykiem rozwoju chorób serca, cukrzycy typu 2, chorób tętnic i innych dolegliwości.

Czynniki wpływające na poziom cholesterolu

Starsza pani zakupy na owoce

Kobiety mają wyższy poziom cholesterolu HDL niż mężczyźni. Wynika to z żeńskiego hormonu płciowego estrogenu, który podnosi te poziomy. Poziom estrogenu jest najwyższy, gdy kobiety są w wieku rozrodczym. Po menopauzie poziomy estrogenów spadają, co oznacza, że ​​poziom HDL również spada.

W raporcie American Heart Association (AHA) z 2011 roku wykazano, że 41,8% mężczyzn w wieku powyżej 20 lat miało całkowity poziom cholesterolu 200 mg / dl lub więcej, w porównaniu z 46,3% kobiet.

Łącznie 32,5% mężczyzn w porównaniu z 31,0% kobiet miało poziomy LDL wynoszące 130 md / dl lub niższe. Łącznie 28,6% mężczyzn miało poziom HDL mniejszy niż 40 mg / dL w porównaniu z zaledwie 9,7% kobiet.

Podczas gdy choroba sercowo-naczyniowa jest uważana za chorobę, która dotyka głównie starszych mężczyzn, pozostaje ona główną przyczyną śmierci kobiet w Stanach Zjednoczonych (USA) i na całym świecie. Więcej kobiet zmarło na choroby serca niż mężczyźni co roku od 1984 roku.

Wiek również odgrywa rolę w prawdopodobieństwie wystąpienia chorób serca. Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi używa tych liczb do określenia odsetka osób z wysokim poziomem cholesterolu.

Procenty, które są według wieku i niezależnie od płci, są następujące:

 • 20 s: 22 procent
 • 30 s: 38 procent
 • 40 s: 50 procent
 • 50 s: 62 procent

Inne czynniki wpływające na poziom cholesterolu to:

 • Dieta: Wiadomo, że produkty bogate w tłuszcze nasycone, tłuszcze trans i węglowodany podwyższają poziom cholesterolu. Ograniczenie tego rodzaju żywności pomoże regulować i obniżać poziom cholesterolu we krwi.
 • Waga: Istnieje wiele zagrożeń związanych z nadwagą lub otyłością, takich jak zwiększone stężenie trójglicerydów. Zarządzanie zdrową wagą pomaga wszystkim czynnikom zdrowia, w tym chorobom serca.
 • Ćwiczenie: Aktywność przez co najmniej 30 minut dziennie zwiększa częstość akcji serca, pomaga utrzymać wagę i obniża poziom cholesterolu LDL, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu HDL.
 • Dziedziczność: Niestety, niezmienny, wysoki poziom cholesterolu może przebiegać przez rodziny.

Kiedy iść do lekarza

starsza kobieta po pobraniu krwi

AHA zaleca, aby zarówno mężczyźni jak i kobiety powyżej 20 roku życia mieli cholesterol, a także panel krwi, sprawdzany co 4 do 6 lat.

Lekarze mogą wykorzystać te informacje do leczenia wczesnych stanów.Mogą nawet przewidzieć 10-letnie lub całe życie ryzyka zawału serca lub udaru. Ważne jest, aby ludzie otrzymywali kontrole, ponieważ wysoki poziom cholesterolu nie ma objawów.

Jeśli zostanie wykonana analiza krwi i zostanie wykryty wysoki poziom cholesterolu, lekarz może pomóc w zaplanowaniu zmniejszenia ryzyka. Ten plan może obejmować zmiany stylu życia, takie jak ćwiczenia, dieta, leki na receptę i porady żywieniowe.

Zmniejszenie masy ciała i regularne ćwiczenia, unikanie słodkiego jedzenia i alkoholu oraz przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu mogą pomóc.

Podsumowanie

Wysoki poziom cholesterolu zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i choroby wieńcowej. Ryzyko zwiększa się dzięki otyłości i złej diecie.

Choroba serca jest bardzo poważnym problemem i jest główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych. Chociaż nie można jej „wyleczyć”, dana osoba może sobie poradzić z chorobami serca i unikać ich, upewniając się, że w rzadkich przypadkach jedzą tylko tłuszcze trans i nasycone.

Like this post? Please share to your friends: