Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści zdrowotne rzepy

Rzepa jest warzywem o kremowej barwie białej i purpurowym wierzchołku, gdzie została wystawiona na działanie słońca. To jest roślinność krzyżowa.

Od czasów prehistorycznych popularna na europejskim rynku dieta jest często kojarzona z warzywami korzeniowymi, takimi jak ziemniaki i buraki, ale w rzeczywistości jest to kuzyn brokułów, brukselki, rukola i jarmuż.

Podobnie jak inne warzywa kapustne, rzepa bogata jest w składniki odżywcze i niskokaloryczne.

Zarówno sama rzepa, jak i jej zielone liście są smaczne i pożywne, ale artykuł ten skupi się na dietetycznych korzyściach korzenia.

Przyjrzymy się zawartości odżywczej, możliwym korzyściom zdrowotnym i ryzyku spożycia rzepy oraz kilku wskazówkom, jak jeść więcej rzepy.

Korzyści

Uważa się, że składniki odżywcze rzepy oferują szeroki zakres korzyści zdrowotnych.

1) Problemy jelitowe

rzepa

Dieta wysokobłonnikowa wiąże się z mniejszym ryzykiem problemów jelitowych, takich jak rak jelita grubego i zapalenie uchyłka.

Rzepa i inne wysokowłókniane pokarmy mogą pomóc zmniejszyć częstość nawrotów zapalenia uchyłków poprzez wchłanianie wody w okrężnicy i łatwiejsze przejście przez wypróżnianie.

Fibre może pomóc zmniejszyć ciśnienie i zapalenie w okrężnicy. Jedna filiżanka gotowanej rzepy ważąca 156 gramów (g) dostarcza 3 g błonnika.

Chociaż przyczyna choroby uchyłkowej nie jest znana, wielokrotnie była związana z dietą o niskiej zawartości błonnika.

2) Obniżenie ciśnienia krwi

Zgodnie z opublikowanym w 2013 r. Badaniem, żywność zawierająca azotany dietetyczne, takie jak rzepa i warzywa z kolagenu, może mieć wiele korzyści naczyniowych.

Obejmują one obniżenie ciśnienia krwi, hamowanie agregacji płytek oraz zachowanie lub poprawę dysfunkcji śródbłonka.

Jednak długoterminowe ryzyko związane z dietą o wysokiej zawartości azotanów i jej wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego pozostaje niejasne.

Ogólnie rzecz biorąc, dieta bogata w wszystkie owoce i warzywa obniża ciśnienie krwi. Rzepa ma również potas, który ma pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez uwalnianie sodu z organizmu i pomoc w rozszerzaniu naczyń.

3) Walka z rakiem

Od lat 80. XX wieku spożywanie dużych ilości warzyw kapustnych, takich jak rzepa, kalafior i kapusta, wiązało się z niższym ryzykiem zachorowania na raka.

Niedawno badania sugerują, że związek sulforafanowy, który nadaje gorzkim ukąszeniom warzywa kapustne, może być również tym, co czyni je aktywnymi przeciwko niektórym rodzajom raka.

Obiecujące wyniki w badaniach testujących zdolność sulforafanu do opóźniania lub hamowania raka były obserwowane w przypadku wielu rodzajów nowotworów, w tym czerniaka, raka przełyku, prostaty i trzustki.

Żywność zawierająca sulforafan może potencjalnie stanowić integralną część leczenia raka w przyszłości.

4) Utrata masy ciała i trawienie

Rzepa i inne warzywa bogate w krzyż, które mają wysoką zawartość błonnika, pomagają Ci czuć się dłużej i mają niską kaloryczność. Jedzenie wysokiej zawartości błonnika pomaga utrzymać poziom cukru we krwi stabilny.

Zawartość włókien w rzepach może również zapobiegać zaparciom i promować regularność zdrowego przewodu pokarmowego. Regularne, odpowiednie ruchy jelitowe są kluczowe dla wydalania toksyn przez żółć i stolec.

Ostatnie badania wykazały, że błonnik pokarmowy może odgrywać rolę w regulacji układu odpornościowego i stanu zapalnego. Może to zmniejszyć ryzyko stanów związanych z zapaleniem, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, cukrzyca, rak i otyłość.

Odżywianie

Według krajowej bazy danych składników odżywczych Departamentu Rolnictwa (USDA), jedna filiżanka gotowanych kostek rzepy, ważąca około 156 gramów (g), zawiera:

 • 34 kalorie
 • 1,11 g białka
 • 0,12 g tłuszczu
 • 7,89 g węglowodanów (w tym 4,66 g cukru)
 • 3,1 g włókna
 • 51 miligramów (mg) wapnia
 • 0,28 mg żelaza
 • 14 mg magnezu
 • 41 mg fosforu
 • 276 mg witaminy K.
 • 25 mg sodu
 • 0,19 mg cynku
 • 18,1 mg witaminy C
 • 14 mikrogramów (mcg) kwasu foliowego

Rzepa jest dobrym źródłem witaminy C, manganu, potasu, witaminy B-6, kwasu foliowego i miedzi.

Porady dietetyczne

Kupując rzepy, wybierz te, które są małe i ciężkie jak na swój rozmiar.

Rzęsy, które są zbierane, gdy są młode i małe, będą miały słodki, łagodny smak. W miarę wzrostu lub wieku smak staje się bardziej pikantny, a tekstura staje się szorstka i drzewna.

Szukaj zielonych wierzchołków, które są jaskrawo kolorowe i świeże. Możesz używać zieleni do gotowania lub do sałatki.

Przechowuj rzepy w chłodnym, słabym miejscu, podobnym do ziemniaków, i myj, przycinaj i obierz je przed użyciem.

Szybkie porady dotyczące używania rzepy

Rzepa ma śnieżnobiały, wewnętrzny miąższ i ostry, pieprzny smak.

Mogą być spożywane na surowo lub gotowane, ale pieczona rzepa ma tendencję do wydobywania ich najlepszego smaku i jakości.

Oto kilka prostych sposobów na użycie rzepy.

 • Przegrzebki gotujące i zacieru dla przyjemnej alternatywy dla puree ziemniaczanego
 • Siekać lub rozdrabniać surową rzepę na nakładkę do sałatek
 • Dodaj rzepę do zupy lub gulaszu na tym samym etapie, do którego dodajesz ziemniaki
 • Dodaj pokrojoną w kostkę rzepę do kolejnej wolno gotowanej pieczeni
 • Dodaj rozdrobnioną rzepę do ulubionego przepisu coleslaw

Wypróbuj niektóre z tych zdrowych i smacznych receptur rzepy opracowanych przez zarejestrowanych dietetyków:

Pieczona rzepa z tymiankiem ogrodowym

Rzepa Jalapeno

Chipsy rzepa

Szybka kiszona rzepa

Ryzyka

Dieta bogata w azotany może wchodzić w interakcje z pewnymi lekami, takimi jak azotan organiczny (nitrogliceryna) lub leki azotynowe stosowane w dławicy piersiowej, cytrynian sildenafilu, tadalafil i wardenafil.

Rzepa może być zdrowym dodatkiem do zrównoważonej diety. Jedząc dietę z odmiany lepiej jest niż koncentrować się na poszczególnych produktach jako kluczu do dobrego zdrowia.

Like this post? Please share to your friends: