Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Pienienie lub spienianie w jamie ustnej: Co wiedzieć

Pienienie lub spienianie w jamie ustnej występuje, gdy nadmiar śliny gromadzi się w jamie ustnej lub w płucach i jest mieszany z powietrzem, tworząc pianę.

Niezamierzone pienienie w jamie ustnej jest niezwykle rzadkim objawem i oznaką poważnego schorzenia, które wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Przyczyny

Mężczyzna zakrywa jego usta z jego ręką

Ludzie bardzo rzadko wytwarzają z ich ust duże ilości piany lub pianki, które mogą przedstawiać filmy lub programy telewizyjne.

Badania wykazały, że nawet chore dzikie zwierzęta zwykle nie piją lub nie spieniają się w ustach w sposób przesadny, jak sądzą większość ludzi.

Mając to na uwadze, jeśli nawet niewielka ilość żywej śliny wysypie się z ust nieumyślnie, osoba może potrzebować pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Pienienie w jamie ustnej jest zwykle związane z problemami z ośrodkowym układem nerwowym z zagrażającymi życiu komplikacjami, w tym śpiączką i śmiercią.

Niektóre z najczęstszych przyczyn pienienia się w jamie ustnej to:

Przedawkowanie narkotyków

Kiedy ktoś spożywa więcej narkotyków lub toksyn niż ich organizm może przetworzyć, może doświadczyć przedawkowania.

Poważne przedawkowanie może prowadzić do drgawek, które mogą powodować ślinienie się lub szałwienie w jamie ustnej i być popychane przez zaciśnięte zęby i usta.

Osoby z ciężkimi przedawkowaniami mogą również doświadczać ataków serca i obrzęku płuc (PE), gdzie płyn wycieka do płuc, z których oba są związane z pienieniem z ust.

Kiedy serce i płuca nie działają prawidłowo, płyn gromadzi się wokół obu narządów, a komórki są pozbawione tlenu.

Dwutlenek węgla i inne gazy również gromadzą się wokół komórek i mieszają się z płynem, tworząc pieniący, jasnoróżowy lub zabarwiony krwią śluz. Ten pieniący się śluz może się niekontrolowanie wylewać z czyichś otwartych ust.

Napady padaczkowe

konfiskata

Osoby z zaburzeniami padaczkowymi lub epilepsją mogą doświadczać kilku różnych rodzajów napadów, z których każdy ma swój własny unikalny zestaw objawów.

Zwykle tylko jeden rodzaj napadu, który nazywa się napadem toniczno-klonicznym lub napadem drgawkowym, wiąże się ze ślinotokiem, nieznacznym pienianiem lub bulgotaniem w jamie ustnej.

Osoby doświadczające napadów toniczno-klonicznych mają nieprawidłowe elektryczne strzelanie w całym mózgu jednocześnie.

Napady toniczno-kloniczne zwykle powodują natychmiastową utratę przytomności, a następnie drgawki całego ciała.

Napady toniczno-kloniczne powodują utratę kontroli mięśni, co może utrudniać połknięcie lub otwarcie jamy ustnej. Podczas napadu, nadmiar szałwi ma skłonność do gromadzenia się w jamie ustnej, zanim zostanie przepchnięty przez zaciśnięte zęby, zmieszanie z tlenem i gazami w jamie ustnej i wywołanie pienistego wyglądu.

Wścieklizna

Wirus wścieklizny jest chorobą odzwierzęcą, co oznacza, że ​​może przenosić się ze zwierząt na ludzi.

Wścieklizna jest w stanie zarażać i uszkadzać mózg i ośrodkowy układ nerwowy wszystkich typów ciepłokrwistych ssaków.

Wścieklizna przenoszona jest z jednego gospodarza na drugi przez ślinę zainfekowanego zwierzęcia. Większość osób, które zapadają na wściekliznę, robi to, gdy są gryzione przez zakażone zwierzę lub zakażone szałwia w otwartej ranie.

Jednym z objawów wścieklizny jest paraliż mięśni gardła, który utrudnia połykanie.

Wścieklizna powoduje również wzrost produkcji śliny. Ślina może następnie gromadzić się w jamie ustnej i mieszać się z tlenem i innymi gazami, gdy osoba nie jest w stanie przełknąć.

Liczba osób, które rocznie chorują na wściekliznę w Ameryce Północnej jest bardzo mała. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) każdego roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się od 1 do 3 przypadków wścieklizny u ludzi.

Ludzie cierpiący na wściekliznę mogą nie odczuwać tego samego zestawu charakterystycznych objawów, jak zwierzęta, takich jak pienienie w jamie ustnej, ekstremalna agresywność i hydrofobia lub strach przed wodą.

Objawy u ludzi obejmują gorączkę i osłabienie na początkowych etapach. W miarę postępu choroby objawy rozwijają się w stan lęku, dezorientacji, szaleńczego zachowania, halucynacji i bezsenności.

Leczenie

Znak awaryjny.

Każdy, kto pieni się w jamie ustnej lub widzi kogoś, kto powinien, powinien szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Leczenie będzie się różnić w zależności od przyczyny pienienia się w jamie ustnej, ale leczenie w trybie nagłym jest zwykle konieczne, aby zapobiec poważnym, nieodwracalnym powikłaniom.

Poniżej przedstawiamy możliwości leczenia najczęstszych przyczyn powstawania piany w jamie ustnej:

Przedawkowanie narkotyków

Każdy, kto doświadcza przedawkowania narkotyków, powinien zostać przyjęty do szpitala, tak szybko, jak to możliwe, i mieć stały monitoring medyczny, aby zapobiec poważnym zagrożeniom dla zdrowia, takim jak niewydolność narządów, śpiączka i śmierć.

Często zajmuje to od 1 do 3 godzin od momentu, w którym osoba wstrzyknęła lub spożyła lek w przypadku przedawkowania powodującego śmierć.

Objawy przedawkowania obejmują:

 • omdlenie
 • rozszerzone źrenice
 • podwyższona lub obniżona temperatura ciała
 • szybki lub spowolniony impuls
 • płytki i powolny oddech
 • blada lub zaczerwieniona skóra
 • drgawki
 • paranoja i psychoza
 • lepka skóra

Jeśli ktoś jest lub może doświadczyć przedawkowania, świadek powinien wezwać służby ratunkowe lub skierować ich do najbliższego szpitala.

Podczas oczekiwania na przybycie pomocy, osoba powinna rzucić osobę na swoją stronę i upewnić się, że drogi oddechowe są czyste. Każdy, kto doświadcza przedawkowania, nigdy nie powinien pozostać sam.

Ludzie, którzy przedawkowują jadalne toksyny, takie jak alkohol lub ciekłe chemikalia, mogą mieć przepompowywany żołądek lub otrzymać aktywowany węgiel drzewny w celu usunięcia toksyny.

Jeśli przedawkowanie zostało spowodowane przez opioid, osoba może otrzymać zastrzyk antidotum zwany Narcan, który natychmiast odwraca działanie leku.

Obecnie nie ma antidotum w leczeniu przedawkowania leków stymulujących.

Po przedawkowaniu większość osób będzie musiała pozostać w szpitalu przez co najmniej dzień lub dłużej, w zależności od ciężkości lub przyczyny przedawkowania.

Napady padaczkowe

Jeśli ktoś doświadcza ataku, osoba postronna powinna upewnić się, że znajduje się w bezpiecznej odległości od wszystkiego, co mogłoby im zaszkodzić.

Jeśli osoba znajduje się blisko ściany, inni mogą używać koców lub ręczników, aby utworzyć wyściółkę między osobą a ścianą.

Usuń wszelkie otaczające je meble, takie jak krzesła, stoliki kawowe lub urządzenia elektryczne. Nigdy nie próbuj umieszczać niczego w ustach osoby mającej drgawki.

Pozostań z osobą, która ma napad, dopóki się nie skończy. Gdy konwulsje zatrzymają się i ktoś zacznie odzyskiwać przytomność, można je przewrócić na bok. Ważne jest, aby upewnić się, że ich usta i nos są czyste.

Przykryj osobę kocem lub kurtką i pozwól im odpocząć, sprawdzając co kilka minut, czy jeszcze nie śpią i oddychają normalnie.

Osoby cierpiące na epilepsję mogą nie muszą szukać pomocy w nagłych wypadkach za każdym razem, gdy mają napad padaczkowy. Po napadzie najważniejszą rzeczą, której potrzebuje wiele osób, jest odpoczynek i nawodnienie. Napady są stresujące i wyczerpujące dla całego ciała.

Każdy, kto doświadcza ataku padaczki bez znanej przyczyny, ciężkiego ataku lub innej, niż zwykle, powinien szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Ludzie powinni również szukać pomocy w nagłych wypadkach, jeśli ktoś ma napad trwający dłużej niż 5 minut lub jeśli nie są w pełni świadomi z normalnym oddechem 10 minut po zakończeniu napadu.

Lekarze będą monitorować osobę, która miała napad drgawkowy, aby upewnić się, że podstawowe funkcje organizmu, takie jak częstość akcji serca i oddychanie, są normalne. Mogą również podawać im leki.

Jeśli jest to pierwsza napad u kogoś lub napad padaczkowy jest inny niż zwykle, lekarze wykonają testy w celu ustalenia przyczyny.

Niektóre osoby z zaburzeniami padaczkowymi i rodzajami epilepsji wymagają leczenia przez całe życie, określanego mianem leków przeciwdrgawkowych lub przeciwdrgawkowych.

Wścieklizna

Każdy, kto sądzi, że mógł być narażony na kontakt z wirusem wścieklizny, powinien pilnie zgłosić się do lekarza.

Zalecenia dla osób, które mogły napotkać wirusa wścieklizny obejmują:

 • Energicznie zmyć odsłonięty obszar lub zranić mydłem pod bieżącą wodą przez co najmniej 15 minut, a następnie kontynuować płukanie obszaru wodą.
 • Idź do szpitala, lokalnej przychodni zdrowia lub lekarza, aby zrobić zastrzyk z immunizacji, tak szybko jak to możliwe. Te szczepionki mogą zapobiec infekcji wirusem.

Gdy wścieklizna utworzy infekcję, nie ma lekarstwa na tę chorobę. Ludzie, którzy sądzą, że mogą być narażeni na kontakt z wirusem wścieklizny lub zakażonymi zwierzętami, muszą natychmiast rozpocząć szczepienie, aby uniknąć powikłań zagrażających życiu.

Perspektywy

Pienienie lub spienianie w jamie ustnej jest bardzo rzadkim objawem, ale wiąże się z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Należą do nich przedawkowania narkotyków, drgawki i infekcje wścieklizną.

Jeśli ktoś zacznie pienić się w jamie ustnej, osoba postronna powinna przetoczyć je na bok, upewnić się, że drogi oddechowe są czyste i wezwać pogotowie lub zabrać je do najbliższego szpitala.

Nieleczone warunki mogą powodować poważne komplikacje zdrowotne, najczęściej niewydolność narządową, śpiączkę i śmierć.

Like this post? Please share to your friends: