Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o bólu grzebienia biodrowego

Grzbiet biodrowy jest najbardziej widoczną częścią kości biodrowej, największą z trzech kości, które tworzą miednicę kostną lub kość biodrową.

Jest to zakrzywiona część na szczycie chmielu, która znajduje się blisko skóry i tworzy podobną do skrzydła część miednicy, na której dana osoba czasami odpoczywa.

Ból w grzebieniu biodrowym może również promieniować na inne obszary ciała, w tym plecy, brzuch i pachwinę. Miejsce, w którym się znajduje, zależy od tego, co powoduje ból.

Co to jest grzebień biodrowy?

Herb Iliac wyróżniony na modelu miednicy.

Kość biodrowa lub miednica kostna zapewnia siłę, stabilność i wsparcie kręgosłupa i narządów. Składa się z trzech kości, w tym kości biodrowej, kości kulszowej i kości łonowej.

Herb biodrowy jest najbardziej widoczną częścią kości biodrowej, największą z trzech dużych kości.

Oprócz podziału miednicy i brzucha, grzebień biodrowy jest połączony z wieloma ważnymi mięśniami. Do tych mięśni należą:

 • gluteus maximus samego biodra
 • główne brzuszki
 • dresi latissimus lub największy mięsień w plecach

Jak się czuje ból grzebienia biodrowego?

Ból w ciele z Iliakiem ma tendencję do utrudniania normalnego ruchu. Rodzaj doświadczanego bólu może być różny.

Ból może być również odczuwany w obszarach innych niż biodra, ponieważ wiele mięśni i nerwów jest połączonych z miednicą.

Dokładnie tam, gdzie odczuwany jest ból, zależy od przyczyny, ale najczęstszym objawem jest ból w dole pleców.

Ból może rozprzestrzeniać się po nodze, przez pośladki i do pachwiny. U niektórych osób może prowadzić do nudnych bólów w plecach lub pośladkach lub ostrych spams mięśni. Inni mogą odczuwać ból podczas chodzenia, podczas gdy zginanie lub skręcanie może pogorszyć sytuację.

Czułość i obrzęk mogą również być objawami problemów z grzebieniem biodrowym, szczególnie jeśli są spowodowane przez uraz.

Przyczyny

 Image Credit: BodyParts3D jest dziełem DBCLS (Polygondata pochodzi z BodyParts3D), (2015, 8 lutego.) </ br>„></p> <p align=Istnieje wiele przyczyn bólu grzebienia biodrowego. Mogą to być:

Słabe mięśnie

Mocne mięśnie rdzenia są potrzebne, aby wspierać stawy i poruszać się prawidłowo. Jeśli mięśnie brzucha lub mięśnie dolnej części pleców są słabe, może wystąpić ból biodra.

Uraz

Herb biodrowy może zostać uszkodzony podczas urazu, na przykład upadku lub wypadku samochodowego. Może to powodować tkliwość i ból w obszarze bioder, a czasami w dolnej części pleców.

Jeśli dojdzie do poważnego upadku, a osoba ląduje na przedniej i górnej części grzebienia biodrowego, nazywa się to wskaźnikiem biodrowym.

Zaburzenia stawu krzyżowo-biodrowego

Ból w dolnej części pleców, brzucha lub pachwinie może być spowodowany uszkodzeniem lub zapaleniem stawu krzyżowo-biodrowego.

To połączenie, które jest w miednicy i łączy biodrowe z dolną częścią kręgosłupa, może zostać uszkodzone przez artretyzm, starzenie się lub ćwiczenia, takie jak bieganie.

Ból zwykle rozpoczyna się po jednej stronie dolnej części pleców i pośladków i może sięgać do dolnej części biodra, pachwiny i górnej części uda.

Ludzie mogą także odczuwać drętwienie, mrowienie lub osłabienie nogi. Objawy mogą się nasilać podczas siedzenia, spania lub chodzenia po schodach.

Ilium apophysitis

Apofiza jest rodzajem płytki wzrostu i punktem na kości, do której przymocowane są mięśnie. To obszar kości, z której wyrasta reszta kości, a także ostatni obszar kości, który w pełni twardnieje. Jako taki jest stosunkowo miękki u dzieci i nastolatków.

Jeśli mięśnie są wielokrotnie wyciągane z płytki wzrostu – na przykład podczas uprawiania sportu – może to spowodować podrażnienie i stan zapalny, a nawet może zostać zerwane z kości. Stan ustąpi po zakończeniu wzrostu, a kość w pełni stwardnieje.

Zapalenie mięśnia afektywnego Ili występuje u dzieci i młodzieży, jest spowodowane nadużywaniem i powoduje tępy ból z przodu biodra. Okolica może być czasami opuchnięta, zwykle jest wrażliwa, a ból z biegiem czasu nasila się.

Zespół Iliolumbar

Zespół bóli grzebienia lędźwiowego, znany również jako zespół iliolumbarowy, pojawia się, gdy więzadło biodrowo-lędźwiowe pęka. Może się to zdarzyć, jeśli ulegną wielokrotnym skręceniom lub zginaniu. Może również wynikać z urazów, takich jak wypadek samochodowy lub upadek.

Typowe objawy zespołu iliolumbar obejmują trwałe nawroty silnego bólu w dolnej części pleców, które mogą rozprzestrzeniać się na biodro i pachwinę. Ten ból może się nasilić, gdy osoba zgina się lub skręca.

Zespół piriformis

Zespół piriformisu jest zwykle spowodowany nadmiernym napięciem mięśni, często w wyniku zużycia. To wywiera nacisk na nerw kulszowy, powodując ból rozprzestrzeniający się przez biodro i pośladki.

Ten zespół może być również spowodowany przez pracę w zużytych butach gimnastycznych, co prowadzi do bólu w okolicy miednicy ciała.

Gluteus medius pain

Problem z mięśniem pośladkowym może prowadzić do bólu w pobliżu grzebienia biodrowego. Może to oznaczać zmniejszenie przepływu krwi, elastyczność i zakres ruchów oraz mniej funkcji nerwów i mięśni.

Rak kości

W rzadkich przypadkach ból w grze biodrowej może być spowodowany przez nowotwór kości.

Jednak w przeważającej większości przypadków bólu grzebienia biodrowego przyczyną będzie jeden z innych stanów wymienionych powyżej.

Leczenie

Pierwszym krokiem do opanowania większości rodzajów bólu kości biodrowej jest RICE, skrót oznaczający:

 • odpoczynek
 • lód
 • kompresja
 • podniesienie

Jeśli ktoś doświadcza bólu biodrowego, powinien upewnić się, że odpoczywa po czynnościach, które obciążają dolną część pleców lub kości biodrowej.

Po odpoczynku powinny one nakładać lód na dotknięty obszar jako kompres, aby zmniejszyć stan zapalny i ból. Lód powinien być owinięty w ręcznik i aplikowany przez 15 minut około trzech razy dziennie.

Jeśli to możliwe, owijanie obszaru w bandaż uciskowy może zmniejszyć obrzęk, podobnie jak podniesienie rannego obszaru powyżej serca.

Bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen i ibuprofen, mogą również pomóc w zmniejszeniu bólu i stanu zapalnego

W większości przypadków zespołu iliolumbar najlepszym lekarstwem jest odpoczynek od tyłu. Leki i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą być stosowane w celu opanowania bólu i obrzęków. Zastrzyki steroidowe mogą być również stosowane, jeśli ból jest szczególnie zły.

W przypadkach zapalenia mięśnia sercowego, jeśli RICE nie łagodzi bólu, lekarz może zalecić leki przeciwzapalne.

Niektórzy uważają, że fizjoterapia może pomóc w bólu i dyskomforcie bólu grzebienia biodrowego.

Ćwiczenia i ćwiczenia

Mężczyzna out jogging w działających ubraniach trzyma biodro w bólu.

Wykazano, że wiele ćwiczeń i rozciągnięć zarówno leczy jak i zapobiega bólowi grzebienia biodrowego.

Rozciągnięcie zginacza biodra

 1. Uklęknij na jednym kolanie, a drugi pochyl się przed tobą i rękami na biodrach.
 2. Trzymaj plecy prosto, popchnij biodra do przodu.
 3. Przytrzymaj do 30 sekund przed przełączeniem nóg.

Rozciąganie hipów

 1. Stań prosto z biodrami, kolanami i stopami skierowanymi do przodu.
 2. Podnieś lewą nogę na bok i przytrzymaj przez kilka sekund.
 3. Powtórz po drugiej stronie.

Lunges

 1. Zrób duży krok w tył, utrzymując piętę z powrotem na podłodze.
 2. Opuść się, aż obie nogi ustawią się pod kątem 90 ° w stosunku do podłogi.
 3. Pamiętaj, aby plecy były proste i upewnij się, że przednie kolano nie przesuwa się do przodu poza kostkę.
 4. Powtarzaj tyle razy, ile jesteś w stanie, a następnie przełączaj strony.

Rozszerzenia biodra

 1. Przytrzymaj coś na wysokości talii, na przykład na oparciu krzesła.
 2. Wyciągnij jedną nogę za siebie, trzymając plecy prosto i przytrzymaj.
 3. Powtórz po obu stronach.

Ludzie próbujący tych ćwiczeń i rozciągania powinni robić to tylko tyle razy, ile czują się komfortowo. Próba zrobienia czegoś więcej niż jest wygodna może prowadzić do dalszych obrażeń.

Dobrze jest porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem nowego trybu ćwiczeń.

Perspektywy

Noszenie butów dobrej jakości podczas ćwiczeń i zwiększanie siły mięśni może pomóc w zapobieganiu bólowi grzebienia biodrowego.

Pomóc mogą również ćwiczenia, takie jak wypukłości, wyprostowanie biodra, ćwiczenia zginaczy biodrowych i porwania biodra. Wszystkie te ćwiczenia wzmacniają mięśnie w obszarze grzebienia biodrowego.

Większość przyczyn bólu biodrowego można leczyć, postępując zgodnie z procedurą RICE i przyjmując bez recepty leki przeciwbólowe.

Jeśli ból w grze w kości biodrowej nie zniknie z tymi zabiegami w domu, osoba powinna porozmawiać z lekarzem o innych sposobach radzenia sobie z bólem.

PLMedBook