Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Łuszczycowe zapalenie stawów i zmęczenie: leczenie, radzenie sobie i zarządzanie

Od czasu do czasu wszyscy doświadczają zmęczenia. Jednak osoby z łuszczycowym zapaleniem stawów mogą odczuwać zmęczenie częściej niż osoba bez przewlekłego bolesnego stanu.

Łuszczycowe zapalenie stawów (PsA) jest chorobą autoimmunologiczną, która może powodować obrzęk, bolesność stawów i stan zapalny, swędzące plamy na skórze. Zmęczenie często towarzyszy tym objawom. W rzeczywistości zmęczenie może być pierwszym objawem u wielu osób z łuszczycowym zapaleniem stawów.

Zmęczenie spowodowane przez PsA może przytłoczyć niektórych ludzi tym stanem, ale istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym objawem.

Jak łuszczycowe zapalenie stawów prowadzi do zmęczenia?

Zmęczenie, określane także jako zmęczenie lub wyczerpanie, odnosi się do fizycznego lub psychicznego stanu odczuwania zmęczenia lub braku energii. Ludzie z PsA są podatni na zmęczenie z wielu powodów.

[starszy mężczyzna wygląda na zmęczonego w szlafroku]

PsA jest stanem zapalnym. Zapalenie często powoduje zmęczenie. Kiedy w ciele występuje stan zapalny, białka zwane cytokinami są uwalniane jako produkt uboczny procesu zapalnego.

Te białka to te same białka uwalniane przez organizm, gdy walczy z przeziębieniem lub grypą. Są one związane ze zmęczeniem i stanami takimi jak anemia, otyłość i depresja. Te schorzenia są częstsze u osób z PsA i mogą również przyczyniać się do zmęczenia na własną rękę.

Dodatkowo, ludzie z PsA i innymi chorobami przewlekłymi mogą być zmęczeni z innych powodów.

Ból z PsA może zakłócać cykle snu, powodując, że ludzie z tą sytuacją budzą się, odczuwają niepokój i zmęczenie nawet po pełnym nocnym śnie. Ból PsA może również utrudniać zasypianie w nocy, nawet gdy jest zmęczony.

Radzenie sobie z przewlekłym bólem PsA może powodować zmęczenie. Posiadanie chronicznego bólu wymaga dużej ilości energii mentalnej, ponieważ ból musi być zwalczany każdego dnia. Może to spowodować błędne koło. Zmęczenie może sprawiać, że ból wydaje się gorszy, a pogarszający się ból może powodować większe zmęczenie.

Życie z długotrwałym, bolesnym stanem, takim jak PsA, może narazić osobę na zwiększone ryzyko depresji i lęku. Zarówno depresja, jak i lęk mogą z kolei przyczynić się do zwiększenia poziomu zmęczenia.

Wreszcie, leki na ból i leczenie PsA mogą powodować działania niepożądane, które obejmują zmęczenie. Niektóre leki przepisane dla PsA nie mogą bezpośrednio powodować zmęczenia, ale mogą zakłócać nocne cykle snu, prowadząc do zwiększonej senności w ciągu dnia.

Znając przyczynę zmęczenia

Osoby z PsA często doświadczają okresów zaostrzeń, gdy objawy takie jak zmęczenie mogą być gorsze. Jeśli zmęczenie jest związane z okresem nasilenia objawów PSA, zmęczenie prawdopodobnie będzie spowodowane przez sam PsA.

Jednak trwałe zmęczenie może być związane ze stanem, który istnieje wraz z PsA. Ludzie z PsA są bardziej narażeni na wiele schorzeń powodujących zmęczenie, w tym:

[człowiek z depresją siedzącą naprzeciwko terapeuty]

 • lęk lub depresja
 • niedokrwistość
 • otyłość
 • choroba sercowo-naczyniowa
 • nowotwór
 • cukrzyca
 • choroba wątroby

Może być trudno ustalić, czy PsA powoduje zmęczenie, czy też jest spowodowane innym stanem. Lekarz powinien ocenić każdą osobę z PsA, która doświadcza nowego lub pogarszającego się zmęczenia.

Kiedy iść do lekarza

Ktoś z PsA powinien zgłosić się do lekarza, jeśli ich zmęczenie się pogorszy lub zacznie ingerować w ich życie.

Ktoś, kto nie został zdiagnozowany z PsA, powinien zgłosić się do lekarza, jeśli ma łuszczycę w rodzinie i sam zaczyna rozwijać objawy PsA. Objawy te obejmują:

 • zmęczenie
 • ból stawu
 • płaty zapalnej czerwonej skóry ze srebrnymi, białymi łuskami

Lekarz może zalecić kombinację zmian stylu życia i leków, które mogą sprawić, że zmęczenie związane z PsA będzie łatwiejsze. Lekarz może również ocenić, czy istnieją inne warunki, które przyczyniają się do zwiększenia poziomu zmęczenia.

Zmiany stylu życia w radzeniu sobie ze zmęczeniem

Chociaż zmęczenie jest prawdziwym problemem dla osób cierpiących na PsA, istnieje wiele sposobów na zmniejszenie jego skutków. Metody zarządzania zmęczeniem PsA obejmują:

[para stóp stojących na skali]

 • Pierwsze ćwiczenia. Lekkie ćwiczenia, takie jak chodzenie lub joga, mogą pomóc pobudzić ludzi i mogą pomóc rozluźnić stawy, łagodząc ból. Ćwiczenia uwalniają substancje chemiczne zwane endorfinami, które zwalczają depresję i zwiększają nastrój i poziom energii.
 • Utrzymanie zdrowej wagi. Otyłość przyczynia się do zmęczenia i nasilenia bólu związanego z artropatią łuszczycową. Utrzymywanie zdrowej wagi może prowadzić do lepszego poziomu energii.
 • Budowanie w czasie do odpoczynku. Ludzie z PsA nie powinni próbować robić zbyt wiele. Planowanie okresów odpoczynku lub mniejszej aktywności fizycznej może pomóc organizmowi odzyskać w ciągu dnia.
 • Prosić o pomoc. Osoby z PsA powinny prosić o pomoc w wykonywaniu zadań, których nie mogą wykonywać w dniach, w których zmęczenie jest szczególnie złe.
 • Wystarczającej ilości snu. To powinien być najwyższy priorytet. Średnie zalecenia snu mogą nie wystarczyć do złagodzenia zmęczenia, więc ludzie powinni dowiedzieć się, ile snu potrzebują, aby poczuć się jak najlepiej.
 • Jedzenie zdrowej diety. Spożywanie rozsądnej diety z całych ziaren, owoców, warzyw i chudego białka utrzymuje energię w organizmie bez powodowania awarii energetycznych.

Ludzie powinni unikać spożywania rafinowanych węglowodanów i prostych cukrów, które mogą pobudzać energię, ale prowadzić do spadku poziomu energii wkrótce po spożyciu.

Metody te mogą nie doprowadzić do trwałego zmęczenia osób z PsA, ale mogą go znacznie zmniejszyć.

Możliwości leczenia

Jeśli dostosowanie stylu życia nie spowoduje wystarczającej różnicy w poziomie zmęczenia danej osoby, może zaistnieć konieczność zmiany leków lub rozważenia innych opcji leczenia.

Opcje leczenia mogą obejmować:

 • Aktywowanie leków. Zwiększają one energię i mogą obejmować niektóre leki przeciwdepresyjne i psychostymulujące.
 • Żelazne zabiegi.Nadmierne zmęczenie może być spowodowane anemią podstawową, stanem, w którym nie ma wystarczającej ilości czerwonych krwinek w organizmie. Zabiegi żelaza mogą złagodzić zmęczenie poprzez leczenie niedokrwistości.
 • Śpiąca pomoc. W przypadku osób, które cierpią na zaburzenia snu związane z bólem lub lękiem, leki nasenne na receptę mogą pomóc w zwiększeniu ilości regenerującego snu każdej nocy. Uzyskanie bardziej regenerującego snu pomaga zmniejszyć zmęczenie.
 • Terapia. Terapia behawioralna może pomóc w walce ze zmęczeniem związanym z lękiem, depresją lub ciężarem radzenia sobie z przewlekłym bólem.

Lekarz powinien poinformować każdego, kto ma PsA o tym, jaki przebieg leczenia najlepiej pomoże w ich zmęczeniu związanym z PsA.

Like this post? Please share to your friends: