Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wspólne pasożyty powiązane z ryzykiem samobójstwa

Testowanie pozytywnego dla wspólnego pasożyta, który żyje w ciałach 10-20% Amerykanów, wiąże się z siedmiokrotnie wyższym ryzykiem próby samobójczej, zgodnie z nowymi badaniami.

To było główne odkrycie badań opublikowanych w sierpniowym wydaniu czasopisma The Journal of Clinical Psychiatry, które wspiera rosnący dowód łączący infekcję pasożyta Toxoplasma gondii z próbami samobójczymi.

Wspólny pasożyt

T. gondii jest pospolitym pierwotniakiem (pasożytem), który po spożyciu przedostaje się do mózgu, gdzie może powodować subtelne zmiany w czasie. Rozmnaża się w komórkach głównego gospodarza, którym jest każdy członek rodziny kotów.

Ludzkie źródła infekcji obejmują wszelką żywność lub wodę skażoną jajami pasożyta. Żwirek kotów jest kolejnym źródłem, dlatego często jest kierowany do „pasożyta żwacza kota”. T. gondii można również odebrać od jedzenia niedogotowanej żywności lub surowego mięsa ze zwierząt, które przenoszą pasożyta.

Zapalenie w mózgu

Lena Brundin z Michigan State University była współprowadzącym nowe badanie. Powiedziała ona prasie, że jedna na dziesięć osób i jedna na pięć osób w USA nosi pasożyta, a chociaż uważano, że leży w uśpieniu, w rzeczywistości wydaje się powodować stan zapalny, który powoduje gromadzenie się metabolitów w czasie i może zaszkodzić mózgowi.

„Wcześniejsze badania wykazały oznaki stanu zapalnego w mózgach ofiar samobójstwa i osób walczących z depresją, a także istnieją wcześniejsze doniesienia łączące Toksoplasma gondii z próbami samobójczymi”, powiedział Brundin, profesor nadzwyczajny psychiatrii eksperymentalnej w College of Human Medicine atMSU.

Na przykład w zeszłym miesiącu opublikowano badanie, które wiązało wyższe ryzyko samobójstwa u nowicjuszy z T. gondii.

Co znaleziono w nowym badaniu

W badaniu jako pierwsi zastosowano skalę oceny samobójstw do oceny ryzyka u osób zarażonych pasożytem, ​​w tym 54 osoby, które próbowały popełnić samobójstwo i 30 kontroli. Wszyscy pacjenci byli dorośli i byli rekrutowani w latach 2006-2010 i byli testowani pod kątem oznak pasożyta. 54 osoby, które próbowały popełnić samobójstwo, przebywały w szpitalu uniwersyteckim w Lund w Szwecji, a kontrole zostały losowo wybrane z miejskiego rejestru ludności w Lund.

Wyniki wykazały pozytywny wynik testu, ponieważ pasożyt był istotnie związany z wyższymi wynikami na skali, co wskazywałoby na większe ryzyko przyszłej próby samobójczej.

„… stwierdziliśmy, że jeśli jesteś pozytywny dla pasożyta, siedem razy częściej próbujesz popełnić samobójstwo” – powiedział Brundin.

Jednak Brundin podkreślił, że większość osób zarażonych pasożytami nie podejmie próby samobójstwa:

„Niektóre osoby mogą z jakiegoś powodu być bardziej podatne na objawy” – wyjaśniła.

Implikacje

Dane szacunkowe dla USA z 2009 roku sugerują, że jedna śmierć co 14 minut, prawie 37 000 w ciągu roku, była skutkiem samobójstwa.

Liczby te podkreślają, co Brundin opisuje jako „poważny problem zdrowotny”, w którym dziewięciu na dziesięć osób, które próbują popełnić samobójstwo, ma zdiagnozowaną chorobę psychiczną.

„Gdybyśmy mogli zidentyfikować osoby zakażone tym pasożytem, ​​mogłoby to pomóc nam przewidzieć, kto jest bardziej zagrożony” – nalegała.

Czy obniżona serotonina może być objawem, a nie przyczyną depresji?

Brundin nie jest nowicjuszem, aby przyjrzeć się, jak zapalenie w mózgu może być związane z objawami depresji, co jest głównym czynnikiem samobójczym.

Około 10 lat temu, po pracy nad chorobą Parkinsona, zaczęła badać rolę neuroprzekaźnika serotoniny, a także klasy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny lub SSRI, które były preferowanym sposobem leczenia depresji.

Uważa się, że SSRI zwiększają serotoninę w mózgu, ale działa to tylko u około połowy pacjentów z depresją.

Poprzez swoją pracę, Brundin dochodzi do wniosku, że zmniejszenie serotoniny w mózgu jest bardziej symptomem niż podstawową przyczyną depresji.

Prawdopodobnym wyjaśnieniem może być to, że depresja jest wynikiem zmian w chemii mózgu wywołanych stanem zapalnym spowodowanym infekcją lub aparasitem.

Zakres nowych metod leczenia

„Myślę, że to bardzo pozytywne, że znajdujemy biologiczne zmiany w pacjentach samobójczych”, mówi Brundin, ponieważ „Oznacza to, że możemy opracować nowe metody leczenia, które zapobiegną samobójstwom, a pacjenci mogą poczuć nadzieję, że być może możemy im pomóc”.

Tego typu badania otwierają możliwości opracowania nowych metod leczenia ukierunkowanych na konkretne mechanizmy biologiczne – dodaje.

Kilka organizacji finansowało badania, w tym Szwedzką Radę ds. Badań i amerykańską Fundację na rzecz Zapobiegania Samobójstwom.

Napisane przez dr Catharine Paddock

Like this post? Please share to your friends: