Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Co powoduje, że zęby stają się czarne?

Czarne zęby mogą być oznaką podstawowego rozpadu lub ubytków, którymi należy się zająć tak szybko, jak to możliwe. Jednak czarne zęby mogą również być wynikiem zabarwienia. Różne pokarmy i napoje mogą zostawić odrobinę pigmentu, powodując, że zęby stają się czarne.

Zęby zawdzięczają swój kolor dużej ilości wapnia znalezionego w zewnętrznej warstwie zębów, znanej jako szkliwo.

Z biegiem czasu dodatkowe elementy pozostawione przez żywność i napoje mogą spowodować, że zęby będą żółte lub szare. Jeśli zęby stają się czarne, należy jak najszybciej udać się do dentysty.

Co powoduje czarne zęby?

Zęby zmieniają kolor na czarny z przyczyn zewnętrznych lub wewnętrznych.

Przyczyny zewnętrzne

Kobieta z czarnymi zębami

Przyczyny zewnętrzne zębów, które stają się czarne, pochodzą z zewnątrz zęba.

Mogą to być:

 • uszkodzenie szkliwa
 • plamy
 • kamień nazębny

Niektóre bezpośrednie przyczyny barwienia obejmują:

 • często jedząc lub pijąc ciemny produkt spożywczy, taki jak kawa
 • przyjmowanie pewnych leków, takich jak płynne suplementy żelaza
 • używanie niektórych płukanek do ust i past do zębów
 • za pomocą tytoniu
 • posiadające korony i wypełnienia wykonane z siarczku srebra

Przyczyny wewnętrzne

Ząb może wyglądać na czarny po uszkodzeniu od środka. Najczęstszymi sprawcami czarnych zębów w tych przypadkach są próchnicy lub ubytki. Na przykład infekcja miazgi lub martwy ząb może zmienić kolor zęba na czarny.

Obrażenia zaczynają się od wewnątrz i torują sobie drogę na powierzchnię. Czarny kolor zęba może najpierw pojawić się w plamach i ostatecznie pokryć cały ząb, jeśli nie jest leczony.

Objawy

To nie jest normalne, że ząb szybko zmienia kolor z białawego na czarny. Zazwyczaj osoba zauważy inne objawy, zanim ząb zacznie czernieć.

W niektórych przypadkach plamka może wydawać się brązowa lub szara. Z biegiem czasu brązowe plamy mogą stać się czarne.

W innych przypadkach zęby mogą mieć małe kropki, które wydają się czarne. Te małe kropki często pojawiają się w pobliżu linii dziąseł, co jest częstym zjawiskiem u dzieci z czarnymi zębami.

Kiedy kamień jest przyczyną, osoba prawdopodobnie zauważy czarne zabarwienie na zewnątrz zębów trzonowych lub wewnątrz przednich zębów. Tatar będzie nadal budował plamę, chyba że zostanie usunięty. W takich przypadkach mogą pojawić się dziury, gdy szkliwo ulega erozji.

Jakie barwy można uniknąć?

 Image credit: Calvin Smith, 2009 </ br>„></p> <p align=Osoby zainteresowane rozwojem czarnych zębów powinny unikać wkładania pewnych rzeczy do ust.

Powinni także upewnić się, że po jedzeniu przestrzegają właściwej higieny jamy ustnej.

Mogą również chcieć uniknąć lub ograniczyć korzystanie z niektórych z następujących elementów:

 • Kawa
 • Cola
 • czarna herbata
 • wina czerwone
 • produkty tytoniowe

Dobra higiena jamy ustnej może często chronić przed potencjalnymi zewnętrznymi przyczynami czarnych zębów.

Leczenie i zapobieganie

Leczenie czarnych zębów w domu zwykle nie jest możliwe. Dostępnych jest kilka domowych zestawów do wybielania, które mogą pomóc w łagodnym przebarwieniu, ale czarne zęby zwykle wymagają profesjonalnego leczenia.

Dentysta zbada zęby w celu zdiagnozowania przyczyny, a następnie określi właściwe leczenie.

A co, jeśli przyczyną jest kamień nazębny?

Dentysta będzie musiał usunąć nagromadzenie, gdy przyczyną jest kamień nazębny. Zazwyczaj robi się to poprzez zdrapywanie kamienia nazębnego z zębów. Dentysta może potrzebować instrumentów ultradźwiękowych, które wykorzystują wibracje do rozbicia kamienia nazębnego i ułatwienia jego usuwania.

Co jeśli przyczyną jest zepsucie?

W przypadku próchnicy jest mało prawdopodobne, aby dentysta był w stanie poprawić czarne zęby poprzez proste czyszczenie. Zamiast tego będą musieli usunąć zepsutą część zęba.

Jeśli zaniku jest w jednej części zęba, dentysta może być w stanie usunąć dotkniętej części i zamknąć otwór z wypełnieniem. Jeśli zgnilizna osiągnie drugą warstwę zęba, dentysta usunie cały zgniliznę i umieści koronę na wierzchołku zęba.

Czasami ząb może być zbyt poważnie uszkodzony, aby odzyskać koronę lub wypełnienie. Dentysta może zamiast tego usunąć cały ząb.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Ludzie często unikają czarnych zębów z właściwą higieną jamy ustnej. American Dental Association (ADA) zaleca:

 • szczotkowanie dwa razy dziennie za pomocą pasty do zębów z fluorem
 • czyszczenie lub czyszczenie nicią dentystyczną między zębami przynajmniej raz dziennie
 • planowanie regularnych wizyt u stomatologa
 • unikanie słodkich pokarmów

Na wynos

Dentysta jest najlepszym źródłem informacji o tym, czy czarne zęby są powodowane przez plamienie, nagromadzenie kamienia nazębnego lub próchnicę. Osoba będzie potrzebować profesjonalnej pomocy w leczeniu czarnych zębów, bez względu na przyczynę.

Praktyka właściwej higieny jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu czarnemu zębowi. Po usunięciu i przy należytej staranności, osoba może nigdy nie mieć ponownie czarnych zębów.

Like this post? Please share to your friends: