Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób powiązane są cukrzyca i nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze, znane również jako wysokie ciśnienie krwi, często występuje u osób z cukrzycą typu 1 i typu 2.

Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne donosi, że w latach 2000-2012 71 procent dorosłych chorych na cukrzycę miało ciśnienie krwi większe lub równe 140/90 lub przyjmowało leki, aby pomóc w normalizacji ciśnienia krwi.

Nadciśnienie i cukrzyca

Wiele osób z cukrzycą ma również nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi. Łączenie tych warunków razem może pogorszyć ich sytuację.

Czym jest nadciśnienie?

Znany jako „cichy zabójca” nadciśnienie zwykle nie ma żadnych oznak i symptomów, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że je ma.

[Nadciśnienie często występuje z cukrzycą]

Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko udaru i zawału serca. Często występuje z cukrzycą.

Ciśnienie krwi mierzone jest w milimetrach słupa rtęci (mm Hg) i można je ocenić za pomocą ciśnieniomierza.

Zostaną wyprodukowane dwie liczby. Pierwszy odnosi się do skurczowego ciśnienia krwi lub najwyższego poziomu ciśnienia krwi w czasie bicia serca. Drugie, rozkurczowe ciśnienie krwi, wskazuje na najniższy poziom.

Każdy odczyt ciśnienia krwi mniejszy lub równy 119/79 uważany jest za prawidłowy.

Odczyt od 120 do 139 dla ciśnienia skurczowego i od 80 do 89 dla ciśnienia rozkurczowego uważa się za stan przednadciśnieniowy. Jest to oznaką możliwego nadciśnienia, jeśli dana osoba nie podejmuje kroków zapobiegawczych.

Lekarz zdiagnozuje odczyt 140/90 mm Hg lub więcej jako wysokie ciśnienie krwi.

Ludzie mogą kontrolować nadciśnienie przy zachowaniu zdrowego stylu życia. Mogą to być ćwiczenia fizyczne i dieta niskotłuszczowa o niskiej zawartości sodu. Jeśli to konieczne, osoba z nadciśnieniem może obniżyć ciśnienie krwi za pomocą leków.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca pojawia się, gdy poziom cukru we krwi wzrasta, ponieważ organizm nie może prawidłowo używać glukozy. Dzieje się tak, gdy występuje problem z poziomem insuliny we krwi. Istnieją dwa różne typy cukrzycy. Insulina umożliwia komórkom ciała wchłanianie glukozy.

Cukrzyca typu 1 stanowi około 5 procent przypadków cukrzycy, według American Diabetes Association (ADA).

Cukrzyca typu 1 występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny. Z pomocą insulinoterapii każdy może nauczyć się radzić sobie i żyć z cukrzycą typu 1. Objawy to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie, niewyraźne widzenie i zwiększony głód.

Według ADA, cukrzyca typu 2 stanowi co najmniej 90 procent wszystkich zdiagnozowanych przypadków cukrzycy. Czynnikami ryzyka są: wywiad rodzinny, wcześniejsza cukrzyca ciążowa w czasie ciąży, upośledzona nietolerancja glukozy, brak ruchu i nadwaga.

Niektóre grupy etniczne są bardziej narażone na cukrzycę typu 2, w tym na Afroamerykanów, Latynosów i Latynosów oraz na rdzennych Amerykanów.

Objawy są podobne do cukrzycy typu 1, ale niektórzy pacjenci mogą nie mieć objawów, dopóki poziom cukru we krwi nie osiągnie niebezpiecznego poziomu. Leczenie cukrzycy typu 2 wiąże się ze zmianami diety, zwiększeniem aktywności fizycznej, monitorowaniem stężenia glukozy we krwi oraz doustnymi lekami lub wstrzyknięciami insuliny.

Jaki jest link?

Badania wykazały, że co najmniej 1 na 3 pacjentów z cukrzycą typu 1 również cierpi na nadciśnienie.

Kiedy współistnieje nadciśnienie i cukrzyca, skutki jednej choroby powodują pogorszenie drugiej. To powoduje śmiertelną kombinację.

Cukrzyca robi trzy rzeczy, które mogą podnosić ciśnienie krwi:

 • zmniejszenie zdolności naczyń krwionośnych do rozciągania
 • zwiększenie ilości płynów w organizmie
 • zmieniając sposób, w jaki organizm zarządza insuliną

Nadciśnienie i cukrzyca na ogół współistnieją, ponieważ mają podobne czynniki ryzyka, w tym nadwagę, niezdrową dietę i prowadzenie nieaktywnego trybu życia.

Pacjenci powinni zgłaszać lekarzom wszelkie stałe odczyty ciśnienia 140/90 lub wyższe, ponieważ mogą one prowadzić do powikłań.

Czynniki ryzyka

Połączenie nadciśnienia i cukrzycy może być śmiertelne i razem mogą zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru. Posiadanie obu tych stanów zwiększa również ryzyko choroby nerek i problemy naczyń krwionośnych oczu, co może prowadzić do ślepoty.

[palenie zwiększa ryzyko cukrzycy i nadciśnienia]

Niekontrolowana cukrzyca nie jest jedynym czynnikiem ryzyka nadciśnienia tętniczego. Szanse na zawał serca lub udar są dodatkowo zwielokrotniane, jeśli oprócz cukrzycy istnieją inne czynniki ryzyka.

Obejmują one:

 • o rodzinnej historii chorób serca
 • naprężenie
 • o diecie wysokotłuszczowej lub wysokosodowej
 • nie być aktywnym
 • zaawansowany wiek
 • mieć nadwagę
 • palenie
 • nadmierne spożycie alkoholu
 • niski poziom potasu lub witaminy D.
 • o innym przewlekłym stanie, takim jak bezdech senny, choroba nerek lub zapalenie stawów

Osoby chore na cukrzycę powinny starać się minimalizować to ryzyko, na ile to możliwe, na przykład wybierając zdrowy styl życia.

Zapobieganie

Czynniki stylu życia są najlepszym sposobem na obniżenie ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i utrzymanie normalnego poziomu. Istnieje szeroki zakres dowodów, które pokazują, że kontrolowanie ciśnienia krwi u osób z cukrzycą zmniejsza ryzyko powikłań.

Badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie (U.K.) objęło 1148 osób z cukrzycą od kilku lat. Uczestnicy, u których ciśnienie krwi było dobrze kontrolowane, mieli znacznie zmniejszone ryzyko zgonu z powodu powikłań związanych z cukrzycą, nadciśnieniem lub obiema.

Utrata masy ciała

Utrata nawet niewielkiej wagi może mieć wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.

National Heart Lung and Blood Institute (NHLBI) wskazuje, że utrata wagi 10 funtów może obniżyć ciśnienie krwi.

Czynność

Osoby żyjące z nadciśnieniem i cukrzycą powinny starać się być aktywne przez co najmniej pięć dni w tygodniu przez co najmniej 30 minut dziennie.Regularna aktywność obniża ciśnienie krwi i oferuje wiele innych korzyści zdrowotnych.

Zdrowe wybory dietetyczne

Osoby z cukrzycą powinny już dokładnie monitorować swoją dietę, aby utrzymać poziom cukru we krwi. Powinny także ograniczać ilość soli podczas gotowania i unikać dodawania soli do jedzenia, aby pomóc utrzymać ciśnienie krwi.

Picie alkoholu z umiarem

[zmniejszyć spożycie alkoholu w celu zmniejszenia nadciśnienia]

Przyjmowanie zbyt dużej ilości alkoholu prowadzi do podwyższonego ciśnienia krwi. Ograniczenie intensywnego picia do zalecanych ilości alkoholu zmniejsza ryzyko nadciśnienia.

Według Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu, kobiety nie powinny pić więcej niż 3 drinki w ciągu jednego dnia lub przekraczać w sumie 7 drinków tygodniowo. Mężczyźni nie powinni pić więcej niż 4 drinki dziennie i nie więcej niż 14 tygodniowo.

Nie palić

Nikotyna w papierosach podnosi ciśnienie krwi i tętno. Podnosi również stres serca i zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

U palaczy chorych na cukrzycę istnieje większe ryzyko wystąpienia poważnych powikłań, w tym:

 • choroba serca lub nerek
 • retinopatia, choroba oczu, która może prowadzić do ślepoty
 • słaby przepływ krwi w nogach i stopach, co może prowadzić do infekcji, a nawet amputacji
 • neuropatia obwodowa lub ból nerwu w rękach i nogach

Osoby palące powinny dołożyć wszelkich starań, aby się zatrzymać.

Leczenie lekami

Leki na ciśnienie krwi są zalecane, jeśli ciśnienie krwi utrzymuje się stale powyżej 140/90 dla osób z cukrzycą, pomimo zmian w stylu życia.

Większość osób z nadciśnieniem tętniczym będzie musiała przyjmować leki na ciśnienie krwi przez resztę swojego życia.

Jedyny wyjątek dotyczyłby osoby, u których ciśnienie krwi było dobrze kontrolowane przez znaczny okres czasu z powodu poważnych zmian w stylu życia, takich jak utrata dużej wagi, konsekwentna aktywność lub znaczne zmniejszenie spożycia alkoholu.

Like this post? Please share to your friends: