Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zdrowy jest siemię lniane?

Siemię lniane jest bogatym źródłem zdrowego tłuszczu, przeciwutleniaczy i błonnika. Nasiona zawierają białko, lignany i niezbędny kwas alfa-linolenowy kwasu tłuszczowego, znany również jako ALA lub omega-3.

Składniki odżywcze w siemieniu lnianym mogą pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy, raka i chorób serca. Z tego powodu jest czasem uważany za żywność funkcjonalną, żywność, którą można spożywać dla osiągnięcia celów zdrowotnych.

Len jest jedną z najstarszych roślin włóknistych na świecie. Wiadomo, że uprawiano ją w starożytnym Egipcie i Chinach. W Azji od tysięcy lat odgrywa rolę w medycynie ajurwedyjskiej.

Obecnie nasiona lnu są dostępne w postaci nasion, oleju, proszku, tabletek, kapsułek i mąki. Jest spożywany jako suplement diety w celu zapobiegania zaparciom, cukrzycy, cholesterolu, raka i innych chorób.

Jednak nie wszystkie z tych zastosowań są wspierane przez badania.

Szybkie fakty dotyczące siemię lniane

 • Od dawna uważa się, że siemię lniane oferuje korzyści zdrowotne.
 • Zawiera błonnik, tłuszcz, białko oraz różne minerały i witaminy.
 • Te składniki odżywcze mogą zapewniać ochronę przed rakiem, cukrzycą i problemami sercowo-naczyniowymi.
 • Spożywanie mielonych nasion lnu umożliwia organizmowi skuteczniejsze wchłanianie składników odżywczych.

Korzyści

Siemię lniane w misce

Terapeutyczne i korzystne właściwości spożywania siemię lniane nie są jeszcze całkowicie zrozumiałe, a niewiele jest dowodów z badań o wysokiej jakości, które potwierdzałyby ich korzyści.

Zawiera jednak substancje odżywcze, które mogą pomóc w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym.

Możliwe korzyści obejmują zapobieganie rakowi, obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz ochronę przed promieniowaniem.

Ochrona przed rakiem

Siemię lniane zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Uważa się, że zakłócają one wzrost komórek rakowych i zapobiegają ich rozwojowi. Spożywanie olejów omega-3 może pomóc chronić przed różnymi rodzajami raka.

Zawiera również lignany. Uważa się, że lignany mają właściwości antyangiogenne. Oznacza to, że powstrzymują nowotwory przed tworzeniem nowych naczyń krwionośnych. Uważa się, że zawartość lignanów w nasionach lnu jest ponad 800 razy większa niż w przypadku innych produktów spożywczych.

Lignany w siemieniu lnianym mogą pomóc w ochronie przed różnymi nowotworami, szczególnie jeśli są spożywane na całe życie jako część zdrowej diety i stylu życia.

W badaniu 161 mężczyzn, opublikowanym w 2008 r., Spożywanie nasion lnu wydawało się powstrzymywać rozwój nowotworów gruczołu krokowego, szczególnie jeśli mężczyźni spożywali również dietę niskotłuszczową.

Przeprowadzono kilka badań dotyczących profilaktyki raka piersi, a jedno z dużych badań wykazało, że siemię lniane w diecie zmniejsza ryzyko raka piersi.

Obniżenie poziomu cholesterolu i poprawa zdrowia serca

Zawartość błonnika, fitosteroli i omega-3 w siemieniu lnianym może pomóc poprawić zdrowie serca. Zawarte w nim lignany mogą pomóc w ochronie przed chorobami sercowo-naczyniowymi i innymi chorobami przewlekłymi.

Fitosterole to cząsteczki o strukturze zbliżonej do cholesterolu, ale pomagają zapobiegać wchłanianiu cholesterolu w jelicie. Spożywanie pokarmów zawierających te składniki odżywcze może pomóc w obniżeniu poziomu LDL lub „złego” cholesterolu w organizmie.

W 2010 r. Naukowcy z Centrum Odżywiania i Wellness Uniwersytetu Iowa oceniali wpływ na poziom cholesterolu u mężczyzn spożywających co najmniej 3 łyżki stołów lnianych dziennie, w tym co najmniej 150 miligramów (mg) lignanów. Mężczyźni zaobserwowali spadek o prawie 10 procent w ich poziom cholesterolu po 3 miesiącach. Jednak nie miało to takiego samego wpływu na kobiety.

Prof. Suzanne Hendrich, która kierowała badaniami w stanie Iowa, zasugerowała, że ​​różne mogą być spowodowane poziomem testosteronu u mężczyzn, który jest niższy u kobiet.

W 2008 r. Badanie 55 kobiet z Ameryki Północnej, które przeszły menopauzę, sugerowało, że dzienna dawka 30 g siemię lniane obniżyła poziom cholesterolu LDL nawet o 10 procent.

Uważa się również, że włókno pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Siemię lniane zawiera rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókno. Według Kliniki Mayo rozpuszczalne błonnik rozpuszcza się, tworząc żeluopodobną substancję, która może pomóc obniżyć poziom cholesterolu i glukozy.

American Heart Association (AHA) zaleca spożywanie większej ilości błonnika w ramach zdrowej diety. Jedną z korzyści jest to, że sprawia, że ​​czujesz się pełny, więc masz mniejsze prawdopodobieństwo przejadania się.

Oleje Omega-3, występujące zwykle w tłustych rybach, są powiązane ze zmniejszeniem ryzyka sercowo-naczyniowego. Niektórzy badacze sugerują, że siemię lniane może stanowić alternatywę dla morskich źródeł omega 3.

Czy siemię lniane zapobiega uderzeniom gorąca?

W 2005 r. Badanie 30 kobiet sugerowało, że spożywanie 40 g nasion lnu może pomóc zmniejszyć częstość występowania lub nasilenie uderzeń gorąca u kobiet, które nie stosują terapii estrogenowej w okresie menopauzy.

Badanie 188 kobiet, opublikowane w czasopiśmie, wykazały, że dzienne spożycie 40 g siemię lniane, co stanowi 400 mcg lignanów, poprawiło objawy uderzenia gorąca o około połowę.

Jednak kobiety przyjmujące placebo również doświadczyły redukcji i nie było jasne, czy efekty były spowodowane przez siemię lniane. Zgnieciony siemię lniane posypano płatkami zbożowymi, jogurtem lub zmieszano z napojem.

Istniały nadzieje, że siemię lniane może stać się alternatywną lub uzupełniającą terapią dla uderzeń gorąca, ale naukowcy doszli do wniosku, że badanie „nie było w stanie zapewnić wsparcia dla wykorzystania nasion lnu w zmniejszaniu uderzeń gorąca bardziej niż w przypadku placebo”.

Poprawa poziomu cukru we krwi

Uważa się, że lignany i inne fitoestrogeny pomagają zmniejszyć ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, ze względu na działanie przeciwzapalne.

W niewielkim badaniu opublikowanym w 2013 r. Naukowcy podawali 25 osób 0 g, 13 g lub 26 g nasion lnu każdego dnia przez 12 tygodni.Uczestnicy mieli prediabetes i byli albo mężczyznami z otyłością albo nadwagą albo kobietami, które przeszły menopauzę.

Ci, którzy wzięli 13 g siemię lniane, mieli niższy poziom glukozy i insuliny oraz lepszą wrażliwość na insulinę.

Badania na szczurach, opublikowane w 2016 r., Sugerują, że związki znalezione w nasionach lnu mogą pomóc zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 1 i opóźnić wystąpienie cukrzycy typu 2 u ludzi, ale potrzeba więcej badań.

W 2016 r. Naukowcy opublikowali wyniki badania, w którym 99 osobom z prediabetes podawano 40 g, 20 g lub brak nasion lnu i placebo każdego dnia przez 12 tygodni. Wyniki wskazują, że spożywanie siemię lniane w proszku może obniżyć ciśnienie krwi u osób z prediabetes, ale nie poprawia poziomu cukru we krwi i insulinooporności.

Korzyści z nasion lnu na objawy cukrzycy pozostają niejasne.

Zaparcie

Siemię lniane jest bogate zarówno w błonnik rozpuszczalny, który rozpuszcza się w wodzie, jak i w nierozpuszczalne włókno, które nie rozpuszcza się w wodzie.

Nierozpuszczalne włókna pozostają w przewodzie pokarmowym. Pochłania wodę i zwiększa objętość przewodu pokarmowego. Pomaga to utrzymać regularne ruchy przez jelito.

Jednakże, według National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH), istnieje niewiele dowodów na to, że siemię lniane pomaga zmniejszyć zaparcia. Spożywanie jej ze zbyt małą ilością wody może pogorszyć zaparcie i być może prowadzić do niedrożności jelit.

Zbyt dużo siemię lniane lub olej lniany może powodować biegunkę.

Inne warunki

NCCIH obecnie finansuje badania nad tym, czy substancje odżywcze w siemieniu lnianym mogą pomóc w:

 • rak jajnika
 • choroba sercowo-naczyniowa
 • syndrom metabliczny
 • cukrzyca
 • astma
 • zapalenie

Siemię lniane jest od dawna stosowane w medycynie ajurwedyjskiej do promocji zdrowia, profilaktyki i szeregu warunków, wiele ma wspólnego ze zdrowiem skóry.

Niewielkie badanie opublikowane w 2010 roku sugeruje, że spożywanie oleju lnianego może pomóc zmniejszyć wrażliwość skóry i jej szorstkość oraz poprawić nawilżenie skóry.

Ochrona przed promieniowaniem

Badania wykazały, że lignany w siemieniu lnianym mogą pomóc chronić przed promieniowaniem. Naukowcy podali dietetycznym lignanom w siemieniu lnianym myszy z problemami płuc wywołanymi przez promieniowanie.

Myszy, które spożywały związki pochodzące z nasion lnu miały mniej stanów zapalnych, obrażeń i zwłóknienia, a także lepsze przeżycie niż te, które nie miały.

Naukowcy zasugerowali, że w przyszłości lignany z siemienia lnianego mogą być przydatne w leczeniu problemów płucnych związanych z promieniowaniem z powodu przypadkowej ekspozycji lub radioterapii.

Odżywianie

Siemię lniane jest doskonałym źródłem błonnika, lignanów oraz kwasu linolowego i alfa-linolenowego (ALA), dwóch kwasów omega-3, które są niezbędne dla zdrowia człowieka.

Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), 2,5-gramowa lub 1-łyżeczka, serwatka z siemienia lnianego zawiera:

Płatki z nasionami

 • 13 kalorii
 • 0,72 g węglowodanów, z których 0,04 g stanowią cukry
 • 0,46 g białka
 • 0,7 g włókna
 • 1,05 g tłuszczu, z czego 0,906 g jest nienasycone
 • 0 cholesterol
 • 6 mg wapnia
 • 0,14 mg żelaza
 • 10 mg magnezu
 • 16 mg fosforu
 • 20 mg potasu
 • 1 mg sodu
 • 0,11 mg cynku
 • 2 mikrogramy (mcg) kwasu foliowego
 • 0,1 mcg witaminy K

USDA również zauważyć, że siemię lniane zawiera fitosterole. Na każde 100 g nasion lnu dostępnych jest 49,0 mg fitosteroli.

Lignany są również obecne w dużych ilościach. Lignany są rodzajem fitoestrogenu. Fitoestrogeny są estrogenopodobnymi związkami chemicznymi o właściwościach antyoksydacyjnych. Mogą obniżyć poziom wolnych rodników w ciele.

Siemię lniane jest uważane za dobre źródło lignanów, zawierające 0,3 g na każde 100 gramów (g) siemienia lnianego.

Lignany mogą pomóc w ochronie przed chorobami układu krążenia i wieloma chorobami przewlekłymi, jeśli są spożywane dożywotnio w ramach zdrowej diety i stylu życia. Jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić dokładną rolę, jaką mogą odgrywać.

Kwasy tłuszczowe omega-3 są uważane za korzystne dla serca. Można je uzyskać jedynie poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów, ponieważ ludzkie ciało ich nie produkuje.

Siemię lniane należy spożywać w postaci zmielonej, ponieważ całe siemię lniane mogą przedostawać się przez przewód pokarmowy niestrawiony.

Ryzyka

Składniki odżywcze w siemieniu lnianym mogą nie przynieść korzyści wszystkim.

Zbyt dużo nasion lnu może prowadzić do:

 • wzdęcia i wzdęcia
 • ból brzucha
 • nudności
 • zaparcie lub biegunka

U osób z niedrożnością jelit, siemię lniane może powodować lub nasilać te objawy.

Surowe i niedojrzałe nasiona lnu nie nadają się do spożycia, ponieważ mogą być toksyczne. Siemię lniane należy zawsze spożywać z dużą ilością płynu.

W czasie ciąży kobiety nie powinny spożywać go, ponieważ zawarte w nim fitoestrogeny mogą wywierać niekorzystny wpływ. Może nie być odpowiedni podczas karmienia piersią.

Istnieje również prawdopodobieństwo, że fitoestrogeny w siemieniu lnianym mogą zakłócać działanie tabletek antykoncepcyjnych lub terapii hormonalnej.

USDA zauważa, że ​​do 12 procent nasion lnu jest bezpieczne w użyciu w żywności.

Interakcje

Nie jest jeszcze jasne, czy siemię lniane pomaga kontrolować cukrzycę. Każdy, kto zażywa leki na cukrzycę, powinien skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem nasion lnu do diety, na wypadek interakcji.

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zwiększać ryzyko krwawienia, jeśli są stosowane z lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna (kumadyna). Suplementy Omega-3 lub produkty z nasion lnu i rozcieńczalniki krwi powinny być stosowane wyłącznie po rozmowie z lekarzem.

Jak w przypadku każdego zioła lub suplementu, należy zachować ostrożność przy spożywaniu dużych ilości. Siemię lniane w swojej naturalnej postaci jest lepsze niż zajęcie siemienia lnianego jako suplementu. Suplementy nie są monitorowane Każdy, kto rozważa podjęcie terapii alternatywnej lub uzupełniającej, powinien najpierw porozmawiać z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: