Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy krewetki są bogate w cholesterol?

Jedzenie krewetek w ramach zrównoważonej diety jest nie tylko bezpieczne, ale może zaoferować osobie kilka kluczowych składników odżywczych.

Lekarze wcześniej zalecali jedzenie krewetek w ramach diety zdrowej dla serca, powołując się na wysoki poziom cholesterolu.

Jednak po latach badań i lepszego zrozumienia, co przyczynia się do chorób serca i wyższego cholesterolu, naukowcy uważają teraz, że jedzenie krewetek jest doskonałym dodatkiem do dobrze zaokrąglonej diety.

Czy krewetki są bogate w cholesterol?

krewetki krewetki na grillu

Jedna porcja krewetki zawiera 189 miligramów cholesterolu, co przekłada się na około 60 procent całkowitej zalecanej ilości cholesterolu na dzień.

Ten wysoki poziom cholesterolu powodował, że lekarze wierzyli, że krewetki są szkodliwe dla zdrowia serca.

Uważano, że krewetki podniosłyby poziom LDL lub „złego cholesterolu” u ludzi, ale wiadomo, że tak nie jest.

Krewetki mogą faktycznie zwiększyć poziom HDL, czyli „dobrego cholesterolu”, wspierając tym samym zdrowie serca.

Czy są bezpieczne do jedzenia dla osób z wysokim poziomem cholesterolu?

Krewetki są obecnie ogólnie uważane za bezpieczne dla osób z wysokim poziomem cholesterolu. Zawierają wiele użytecznych składników odżywczych.

Pomimo wyższego poziomu cholesterolu, krewetki zawierają minimalny tłuszcz nasycony i beztłuszczowy. Zarówno tłuszcze trans, jak i nasycone są uważane za czynniki zwiększające zły cholesterol.

W ramach zrównoważonej diety krewetki mogą być dobrym dodatkiem. Osoby na ścisłej diecie ustalonej przez lekarza lub dietetyka powinny zapytać swojego dostawcę przed włączeniem krewetki.

Rzeczy do rozważenia podczas jedzenia krewetek

Bardziej szkodliwe dla cholesterolu i zdrowe serce nie są krewetki tak bardzo, jak sposób ich przygotowania.

Oto kilka ogólnych wskazówek i sugestii, jak przygotować krewetki tak, aby były zdrowe i mało cholesterolowe:

Zrobić:

 • piec, gotować, grillować lub gotować z niewielką ilością oleju
 • doprawić przyprawami, czosnkiem i ziołami
 • dodaj sok z cytryny

Nie:

 • smażyć, smażyć na maśle lub oleju
 • podawać w kremowym lub maślanym sosie
 • dodaj niepotrzebną sól podczas gotowania i jedzenia
 • podawaj z nadmiernie przetworzonymi węglowodanami, takimi jak biały makaron

Sprawdź worek, pudełko lub w dziale owoców morza, gdzie zostały złapane lub podniesione krewetki. Krewetki z gospodarstw w innych krajach często mają wyższy poziom zanieczyszczeń z powodu nieuregulowanych praktyk rolniczych.

Niestety, trudno jest stwierdzić, czy sprzedawane krewetki pochodzą z bezpiecznej praktyki rolniczej, czy też zostały złowione na wolności. Zarówno krewetki hodowlane, jak i złowione na wolności narażone są na ryzyko zanieczyszczenia, dlatego należy szukać etykiet „hodowanych w sposób zrównoważony” lub „certyfikowanych MSC”, które wskazują na lepsze wybory.

Ostatnim powodem do spożywania krewetek jest to, że jest to znany alergen dla niektórych osób. Krewetki to skorupiaki, więc ludzie uczuleni na skorupiaki powinni unikać ich spożywania.

Odżywianie

krewetki krewetki w kształcie serca

Krewetki, podobnie jak większość owoców morza, oferują różnorodne składniki odżywcze zalecane w każdej diecie.

Krewetki mają naturalnie niską kaloryczność, oferując mniej niż 100 kalorii na porcję. Ponadto krewetki mają niską zawartość tłuszczu i wysoką zawartość białka.

Niektóre dodatkowe korzyści z krewetek obejmują:

 • Doskonałe źródło selenu, przeciwutleniacza, który pomaga zmniejszyć wolne rodniki często odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się i choroby.
 • Świetne źródło witaminy B12, która pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek wśród innych korzyści.
 • Dobre źródło fosforu, które jest niezbędne do usuwania odpadów i naprawy tkanek i komórek.
 • Dostarcza cholin, miedź i jod do diety, które są niezbędne dla funkcjonowania organizmu.
 • Zapewnia również astaksantynę, przeciwutleniacz, który pomaga zmniejszyć stan zapalny i zwalczać oznaki starzenia.

Krewetki a inne owoce morza

Ostatnio owoce morza zdobywają wiele pochwał od lekarzy i dietetyków, którzy zalecają regularne dodawanie owoców morza do zbilansowanej diety. Krewetki, podobnie jak wiele skorupiaków i inne źródła żywności znajdujące się w morzu, mają wysoki poziom cholesterolu. Nie oznacza to jednak, że są one z konieczności niebezpieczne, aby konsumenci mogli je spożywać regularnie.

Inne popularne opcje z owocami morza mogą oferować mniej cholesterolu i podobne korzyści zdrowotne. Oto kilka innych źródeł owoców morza i ich porównanie do krewetek.

Krab

Mięso kraba, podobnie jak większość owoców morza, jest bogate w białko i ma niską zawartość tłuszczu i kalorii. Krab zawiera mniej cholesterolu i zawiera szereg witamin.

Jednak, w przeciwieństwie do krewetek, krab ma naturalnie wyższy poziom sodu. To sprawia, że ​​jest to wyzwanie dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Homar

Jedną z droższych alternatyw dla krewetek jest homar. Ta skorupiak ma nieco wyższy poziom cholesterolu niż krewetki. Jednakże, podobnie jak krewetki, homar jest także niskokaloryczny, ma niską zawartość tłuszczów nasyconych, ma wysoką zawartość kwasów omega-3 i selenu, a w jednej porcji ma około 24 gramów białka.

łosoś

łosoś

Łosoś jest bogaty w zdrowe serce omega-3. Łosoś ma również wyższą zawartość tłuszczu niż homar lub krewetki. Łosoś ma mniej cholesterolu na porcję niż krewetki.

Porcja łososia jest również bogata w białko i wypełniona witaminami z grupy B, które pobudzają energię i wspierają metabolizm oraz zdrowy system nerwowy.

Dodatkowo, łosoś jest doskonałym źródłem potasu i fosforu, składnika odżywczego, który pomaga w rozwoju kości. Potas pomaga regulować serce i ciśnienie krwi. Aby uzyskać jak najwięcej składników odżywczych, szukaj dzikiego łososia.

Ostrygi, małże i małże

Ta grupa owoców morza jest pełna składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, witamina B12, fosfor, niacyna i selen. Małże zwiększają dobry cholesterol i obniżają poziom złego cholesterolu.

Podsumowanie

Chociaż krewetki są bogate w cholesterol, nadal jest to dobry wybór dla każdego, nawet tych, którzy troszczą się o swoje zdrowie serca.

Osoby stosujące ścisłą dietę powinny porozmawiać z lekarzem przed dodaniem krewetki do diety.

Wszyscy ludzie powinni wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko związane z zakupem krewetek hodowlanych, które mogą zawierać więcej zanieczyszczeń niż świeżo złowione krewetki.

Umiarkowanie, spożycie krewetek dla przeciętnego człowieka może dodać wiele składników odżywczych niezbędnych dla organizmu człowieka.

Like this post? Please share to your friends: