Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

USG piersi: zastosowanie i czego się spodziewać

USG piersi wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby stworzyć czarno-biały obraz tkanek i struktur piersi.

Test jest często używany do oceny wielkości i kształtu guzków piersi i określenia, czy są one potencjalnie nowotworowymi wzrostami lub torbielami wypełnionymi płynem.

Używa

Ultradźwięk

Ultradźwięki są często wykorzystywane jako początkowe lub wczesne narzędzie diagnostyczne do oceny guzków piersi.

W przeciwieństwie do tomografii komputerowej (CT) i zdjęć rentgenowskich, ultradźwięki nie używają promieniowania jonizującego. Z tego powodu jest często zalecane dla osób, które nie są dobrymi kandydatami do technik obrazowania opartego na promieniowaniu.

Osoby, które powinny unikać promieniowania to:

 • kobiety w ciąży lub karmiące piersią
 • kobiety w wieku poniżej 25 lat
 • kobiety z implantami piersi

Lekarz może również użyć ultradźwięków, aby pomóc w prowadzeniu igły do ​​biopsji, aby tkanki mogły być zbierane z kostki i testowane. Ta procedura jest nazywana biopsją prowadzoną za pomocą ultrasonografii.

W wielu przypadkach lekarz zaplanuje badanie USG piersi po znalezieniu guzka podczas rutynowego badania fizykalnego lub w domu.

Inne powody, dla których można wykonywać USG sutka to:

 • do oceny nietypowego rozładowania brodawek sutkowych
 • do oceny przypadków zapalenia gruczołu mlekowego lub zapalenia tkanek gruczołu mlekowego
 • do oceny implantów piersi
 • do oceny objawów, takich jak ból piersi, zaczerwienienie i obrzęk
 • do oceny zmian skórnych, takich jak przebarwienia
 • w celu monitorowania istniejących łagodnych guzków piersi
 • aby pomóc w odczytaniu wyników innych badań obrazowych, takich jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) lub mammografia

Przygotowanie do testu

Przed badaniem nie należy wkładać żadnych płynów ani proszków, ponieważ mogą one zmniejszyć dokładność obrazów ultrasonograficznych.

Każda forma metalu może również przeszkadzać w teście, więc biżuterię i zegarki najlepiej pozostawić w domu.

Test zwykle wykonuje ultrasonograf. Radiolog może również być obecny lub wykonać test.

Sonograf lub radiolog może być mężczyzną. Osoby, które chcą, aby kobieta przeprowadziła test, powinny złożyć tę prośbę wcześniej.

Zwykle można przywieźć przyzwoitkę, na przykład pielęgniarkę, krewnego lub przyjaciela, który może pozostać w pokoju podczas testu.

Większość USG piersi jest wykonywana w oddziale radiologii szpitala lub w klinice prywatnej lub specjalistycznej.

Noszenie osobnej góry i dołu ułatwia rozłożenie na pół i zapewnia więcej prywatności. Dla niektórych osób wybór koszulki zapinanej na guziki lub zapinanej na zamek może sprawić, że rozbieranie się stanie się wygodniejsze.

Czego oczekiwać

Większość USG piersi trwa od 15 do 30 minut. Badania ultrasonograficzne są zwykle bezbolesne, chyba że guzek jest miękki.

USG piersi

Proces rozpoczyna się od sonografu fizycznie badającego pierś. Następnie zwykle zadają pytania dotyczące guzka, na przykład, kiedy go zauważono, czy występują inne objawy i jak postępują.

Po badaniu sonograf stosuje do piersi chłodny, przezroczysty żel. Ograniczając pęcherzyki powietrza, żel ten zwiększa zdolność fal dźwiękowych do poruszania się w tkankach.

W niektórych przypadkach sonograf umieszcza pod ramieniem trójkątną poduszkę, powodując obrót ciała na bok. Ramię może również zostać podniesione nad głową. Te pozycje mogą ułatwiać falom dźwiękowym podróżowanie i odbieranie.

Sonograf może przyciemnić światła w pokoju, aby łatwiej było zobaczyć ekran komputera i obrazy.

Po równomiernym rozprowadzeniu żelu sonograf przekaże na piersi urządzenie o kształcie różdżki zwane przetwornikiem. Przetwornik wysyła fale dźwiękowe przez pierś i rejestruje ich aktywność.

Kiedy fala dźwiękowa uderza w tkankę lub strukturę, zostaje odbita. Informacja o tym, jak długo trwa odbijanie się fali, jej amplituda lub głośność oraz wysokość dźwięku lub częstotliwość, przesyłana jest z przetwornika do komputera, który przekształca go w obraz nazywany sonogramem.

Sonograf przyjrzy się wszystkim tkankom i strukturom piersi i wykona zdjęcia w kilku różnych miejscach i pod różnymi kątami.

Zwykle będą robić wiele zdjęć guzka i okolic. Krótkie filmy mogą być również nagrywane.

Po sutku okolice pod pachami będą również badane pod kątem spuchniętych lub twardych węzłów chłonnych i węzłów chłonnych.

Jeśli sonograf ma jakiekolwiek obawy co do dokładności obrazu, może poprosić o perspektywę radiologa. Czasami radiolog może potrzebować powtórzyć porcje ultradźwięków, aby ocenić obszar zainteresowania.

Po zakończeniu testu, osoba otrzyma chusteczkę do zmywania żelu i otrzyma prywatność, aby się ubrać. Spotkanie uzupełniające w celu omówienia wyników zwykle zostanie ustalone przed wyjazdem.

Wyniki

lekarz mówi do pacjenta

Oczekiwanie na wyniki testu zdrowotnego może być stresujące. Łatwo jest wyobrazić sobie najgorszy możliwy scenariusz, ale ważne jest, aby pamiętać, że około 80 procent guzków piersi jest nienowotworowych lub łagodnych.

Torbiele zwykle nie wymagają dalszej interwencji medycznej, chyba że powodują ból lub znajdują się w pobliżu przewodów piersiowych lub naczyń krwionośnych.

W zależności od indywidualnego lekarza, praktyki lub szpitala, wyniki mogą być gotowe tego samego dnia lub kilka dni później.

W większości przypadków wyniki zostaną zapisane i wysłane do lekarza rodzinnego, który następnie przejrzy wyniki podczas wizyty w biurze.

Inne czynniki wpływające na szybkość przetwarzania wyników obejmują:

 • jak się wydaje, jeśli chodzi o objawy zdrowotne
 • czy radiolog potrzebuje więcej informacji, aby zinterpretować wyniki
 • czy wyniki muszą być porównywane z poprzednimi ultrasonografami lub innymi wynikami badań obrazowych, takimi jak tomografia komputerowa lub prześwietlenie rentgenowskie
 • czy objawy są uważane za wynik leżącego u podłoża lub istniejącego stanu chorobowego
 • sposób dostarczania wyników, na przykład za pomocą poczty e-mail, faksu, telefonu lub poczty powierzchniowej

Płyn i ciało stałe wyglądają inaczej na sonogramie. Jeśli grudka zostanie potwierdzona jako torbiel wypełniona płynem, wyniki można omówić przez telefon.

Jeśli guz nie zostanie rozpoznany jako torbiel wypełniona płynem, samo badanie ultrasonograficzne nie wystarczy, aby potwierdzić lub wykluczyć inne komplikacje zdrowotne. MRI i biopsja są często wykorzystywane do oceny dalszych nieprawidłowych wyników USG.

Interpretując niejednoznaczne lub nieprawidłowe wyniki, warto pamiętać, że rak nie jest jedynym stanem chorobowym, o którym wiadomo, że powoduje grudki piersi.

Typowe przyczyny niezłośliwych guzków piersi obejmują:

 • cysty
 • piersi fibrocystyczne
 • brodawczak śródpodowy
 • adenofibroma lub gruczolakowłókniak
 • tłuste grudki wykonane z posiniaczonych, martwych lub uszkodzonych komórek tłuszczowych sutka
 • nadczynne gruczoły piersiowe
 • warunki hormonalne, zmiany lub terapie
 • zapalenie sutka lub piersi
 • niektóre leki
Like this post? Please share to your friends: