Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o erytrytolu

Cięcie kalorii dla utraty wagi lub oglądania spożycia cukru? Być może słyszałeś o erytrytolu. Ale czym właściwie jest ten substytut cukru i czy jest on dla ciebie dobry?

Erytrytol jest znany jako alkohol cukrowy. Występuje naturalnie w niektórych owocach i sfermentowanej żywności, ale rodzaj, który widzisz, dodawany do produktów o niskiej zawartości cukru i bez cukru, jest dziełem człowieka. Fermentacja pszenicy lub skrobi kukurydzianej tworzy krystaliczny produkt, który można następnie dodać do żywności, podobnie jak cukier.

Ten alkohol cukrowy został zatwierdzony do stosowania jako dodatek do żywności w Stanach Zjednoczonych od 2001 roku.

Szybkie fakty na temat erytrytolu

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących erytrytolu. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Erytrytol wydaje się powodować mniej problemów trawiennych niż inne alkohole cukrowe.
 • Zawiera o wiele mniej kalorii niż cukier.

Badania

Substytut cukru erytrytolu.

Jedzenie diety o niższej zawartości cukru może pomóc osobom z cukrzycą kontrolować ich stan. Słodziki takie jak erytrytol mogą to ułatwić. Badania wykazały, że erytrytol nie wykazuje zauważalnego wpływu na poziom cukru we krwi.

Pokarmy słodzone erytrytolem są również bardziej narażone na mniej kalorii niż te słodzone cukrem. Ten alkohol cukrowy pozwala spożywać pokarmy i napoje o słodkim smaku, ale bez negatywnego wpływu na talię.

W badaniach nie udało się znaleźć związku między erytrytolem a jakimikolwiek zmianami w poziomie cholesterolu, trójglicerydów lub metabolizmu węglowodanów.

Erytrytol i dolegliwości trawienne

Niektóre alkohole cukrowe mogą powodować problemy trawienne, ponieważ organizm nie wchłania w pełni tych alkoholi. Jednak wydaje się, że erytrytol powoduje mniej tych problemów w porównaniu do innych alkoholi cukrowych. Może to być spowodowane faktem, że erytrytol wchłania się do krwiobiegu i wydalanego z moczem, zamiast przechodzenia przez jelita do wydalania.

W jednym z badań porównano działanie trawienne cukru stołowego z erytrytolem i ksylitolem, innym alkoholem cukrowym. Osoby badane, które spożywały ksylitol, doświadczały biegunki, nudności i wzdęć. Ci, którzy przyjmowali erytrytol, odczuli znacznie mniej objawów.

Uczestnicy przyjmujący 20 i 35 gramów erytrytolu nie odczuwali negatywnych skutków. Ilości te są znacznie wyższe niż 13 gram erytrytolu, który przeciętny Amerykanin spożywa dziennie.

Jak wykryć erytrytol

Produkty żywnościowe oznaczone jako „bezcukrowe” lub „niskosłodzone” mogą zawierać substytut cukru, taki jak erytrytol. Szybkie sprawdzenie listy składników może to potwierdzić.

Jest również możliwe, że te produkty spożywcze zawierają inne alkohole cukrowe lub substytuty, w tym:

 • glicerol
 • izomalt
 • sorbitol
 • ksylitol

Składniki te mogą mieć różne działanie cielesne niż erytrytol, szczególnie na trawienie.

Erytrytol występuje najczęściej w substytutach cukru, takich jak te, które używają stewii, naturalnie słodkiej rośliny. Znajduje się również w:

 • guma bez cukru
 • napoje dla sportowców
 • bezcukrowe cukierki i czekoladki
 • pastylki
 • produkty piekarnicze, w tym pomadki i kremy

Na wynos

Zrób zwyczaj czytania etykiet żywności, aby wiedzieć, jakie dodatki są używane. Możesz podejmować najzdrowsze decyzje, gdy będziesz informowany o tym, co jest w twoim jedzeniu i jak wpływają na ciebie te składniki.

PLMedBook