Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ćwiczenia ułatwiają uderzenia gorąca w okresie menopauzy

Ćwiczenia w okresie menopauzy, zwłaszcza jeśli czyni cię gorącym, spoconym i sprawnym, mogą zmniejszyć liczbę i intensywność uderzeń gorąca, mówi badanie opublikowane w.

[uderzenie gorąca]

Uderzenia gorąca są najczęstszym objawem menopauzy kobiety. Charakteryzują się uczuciem intensywnego ciepła, zaczerwienieniem skóry spowodowanym zwiększonym przepływem krwi, poceniem się i zmniejszonym przepływem krwi w mózgu.

Gorący błysk trwający 2-3 minuty może zwiększyć skórne rozszerzenie naczyń krwionośnych lub krążenie krwi o około 80%; a pocenie się może być pięć razy więcej niż zwykle. Jest to porównywalne ze zmianami spowodowanymi przez 30 minut cyklu o umiarkowanej intensywności, który ma tendencję do wzrostu temperatury ciała o około 0,4-0,6 ° Celsjusza.

To powoduje uderzenia gorąca w kategorii umiarkowanych do ciężkich zdarzeń termoregulacyjnych.

To, co je powoduje, nie jest do końca zrozumiałe, ale powiązano je z podwyższonymi poziomami lipidów we krwi i insulinoopornością, które są również potencjalnymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

16-tygodniowy program ćwiczeń

Aby zmierzyć charakterystykę uderzeń gorąca i wpływ ćwiczeń, naukowcy, kierowani przez dr Helen Jones z Instytutu Badań nad Sportem i Ćwiczeniami na Liverpool John John Moores University, zatrudnili 21 zdrowych, objawowych kobiet po menopauzie.

Jedna grupa 14 kobiet podjęła program ćwiczeń na siłowni przez 16 tygodni, podczas gdy inne nie zmieniły codziennej rutyny.

Uczestnicy wypełnili kwestionariusz samooceny dotyczący częstotliwości i intensywności uderzeń gorąca.

Naukowcy ocenili także uderzenia gorąca kobiet, umieszczając kobiety w gorącej wodzie w celu wywołania gorącego błysku i rejestrując ich reakcje fizjologiczne. Obejmowały one pocenie się i przepływ krwi w skórze i mózgu, które pasują do opisów pocenia się, zaczerwienienia i omdlenia na kwestionariuszu samoopisowym dotyczącym uderzeń gorąca.

Grupa ćwicząca ćwiczyła na siłowni na bieżni, rowerze, wiośle i orbitreku. Zwiększyły ich oddech i przepływ krwi, a potem się pociły, ale wciąż były w stanie mówić.

W ciągu trzech sesji trwających od 30 minut tygodniowo do pięciu 45-minutowych sesji tygodniowo.

Znaczne zmniejszenie objawów

Po 4 miesiącach zespół ponownie zmierzył liczbę i nasilenie uderzeń gorąca używając tych samych pomiarów.

W grupie ćwiczeń, gdy wystąpiły uderzenia gorąca, ilość pocenia była znacznie zmniejszona. Przepływ krwi do skóry zmniejszył się o 9% na klatce piersiowej i 7% na przedramionach. Przepływ krwi w mózgu został zminimalizowany. Uderzenia gorąca zwiększyły częstość akcji serca, przepływ krwi w skórze i pocenie się, ale zmniejszone średnie ciśnienie tętnicze i przepływ krwi w mózgu.

Natomiast kobiety, które pozostały siedzące, odnotowały bardzo małą różnicę w nasileniu gorącej fali.

Jednym z ograniczeń badania było to, że uczestnicy oceniali cotygodniową samoocenę ciężkości i nie oceniali również ciężkości podczas ostrych uderzeń gorąca ocenianych w laboratorium. Niemniej jednak zgłoszono zmniejszenie tygodniowej ciężkości, co potwierdza dane zebrane w laboratorium oraz teorię, że trening wysiłkowy zmniejsza nasilenie uderzeń gorąca po menopauzie.

Dr Jones komentuje:

„Wcześniejsze badania badały tylko, czy kobiety w wieku pomenopauzalnym mogą poprawić liczbę i nasilenie uderzeń gorąca za pomocą kwestionariusza opisującego objawy. Dostarczyliśmy bezpośrednich dowodów, że reakcje fizjologiczne podczas gorącego błysku można poprawić dzięki regularnym ćwiczeniom, które sprawiają, że jesteś mocniejszy . „

Ustalenia, powiedzmy zespół, mogą być teraz wykorzystywane do promowania ćwiczeń jako leczenia w przypadku menopauzalnych uderzeń gorąca.

Przyszłe plany badawcze obejmują badanie wpływu ćwiczeń fizycznych na uderzenia gorąca związane z rakiem piersi, które mogą być jeszcze poważniejsze.

Ostatnio donoszono, że fluktuacje estrogenu mogą prowadzić do depresji u kobiet w okresie menopauzy.

Like this post? Please share to your friends: