Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Infuzja żelaza: zastosowania, korzyści i czego się spodziewać

Żelazny napar powstaje, gdy żelazo dostarczane jest dożylnie przez ciało osoby.

Zwiększenie ilości żelaza, jaką osoba ma we krwi, może wyleczyć anemię lub zwiększyć liczbę czerwonych krwinek.

Ciało używa żelaza do produkcji hemoglobiny. Hemoglobina jest ważną częścią czerwonych krwinek i pomaga w przenoszeniu tlenu w organizmie.

Jeśli dana osoba nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny, może czuć się zmęczona, mieć szybkie bicie serca i może nawet mieć problemy z oddychaniem. Żelazną infuzję można stosować u osób z niedoborem żelaza, gdy suplementy nie działają.

Kto potrzebuje żelaznej infuzji?

Żywności bogate w żelazo

Niektórzy ludzie mają niższe zapasy żelaza we krwi niż inni. Te grupy obejmują:

  • Ci, którzy doświadczyli znacznej utraty krwi z powodu nowotworów, wrzodów i ciężkich okresów, na przykład.
  • Ci, którzy jedzą dietę o niskiej zawartości żelaza.
  • Ci, którzy przyjmują leki, które wpływają na zdolność ciała do korzystania z żelaza w celu wytworzenia hemoglobiny. Należą do nich aspiryna, heparyna i kumadyna.
  • Ci, którzy mają stan, który zużywa więcej żelaza, takich jak niewydolność nerek lub ciąża.

Lekarz może wykonać szereg badań krwi i sprawdzić poziom żelaza w celu ustalenia, czy są one niskie.

Różnorodne przyczyny medyczne mogą powodować niski poziom żelaza, więc lekarz sprawdzi również czyjąś krew dla obecnych rodzajów żelaza, aby upewnić się, że brak żelaza powoduje niedokrwistość. Jeśli tak, to jest to niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Żelazną infuzję można podać, jeśli liczba krwi pacjenta jest tak niska, że ​​przyjmowanie suplementów żelaza lub zwiększanie dziennego spożycia pokarmów zawierających żelazo byłoby nieskuteczne lub zbyt wolne w zwiększaniu poziomu żelaza.

Niektóre osoby, na przykład z chorobą zapalną jelit, nie mogą przyjmować doustnego suplementu żelaza i mogą korzystać z infuzji żelaza.

Czego oczekiwać

Osoba pójdzie do gabinetu lekarskiego, szpitala lub innej placówki opieki zdrowotnej w celu wykonania infuzji żelaza.

Specjalista medyczny zastosuje opaskę uciskową na ramieniu i włoży małą żyłę do żyły. Następnie tę igłę zastępuje się cewnikiem, przez który można podawać leki dożylnie (IV).

Zanim osoba otrzyma cały napar, czasami otrzyma „dawkę testową”. Podczas dawki testowej osoba otrzyma niewielkie ilości żelaza przez okres 5 minut. Jednak nowsze preparaty żelaza zwykle nie wymagają dawki testowej.

Żelazo dożylne jest mieszaniną żelaza z płynnym roztworem. Jeśli dana osoba nie ma reakcji alergicznej lub jakichkolwiek innych nieprzewidzianych reakcji, lekarz poda pozostałe żelazo.

Wlew trwa od 15 do 30 minut, jeśli podaje się go w ilości 200-300 miligramów (mg).

Większość lekarzy nie zaleca podawania osobnikowi więcej niż 600 mg żelaza w ciągu jednego tygodnia. Jeśli dana osoba otrzymuje zbyt dużo żelaza zbyt szybko, może być bardziej narażona na niepożądane skutki uboczne infuzji.

Co dzieje się po infuzji żelaza?

człowiek z rękami na twarzy

Osoba może doświadczyć niewielkich skutków ubocznych przez 1-2 dni po infuzji żelaza.

Działania niepożądane mogą obejmować ból głowy, metaliczny smak w jamie ustnej lub ból stawów.

Jeśli jednak u pacjenta wystąpi ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, obrzęk w jamie ustnej lub trudności w oddychaniu w ciągu kilku dni po infuzji żelaza, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Lekarz zazwyczaj poprosi kogoś, aby kilka razy wrócił, aby otrzymać dodatkowe infuzje żelaza w ramach leczenia. Lekarz może zwiększyć dawkę zgodnie z tolerancją osoby.

Czasami osoba otrzymuje tylko jedną infuzję żelaza.

Idealnie, objawy, których doświadcza dana osoba z powodu niskiego poziomu żelaza, zaczną ustępować wraz ze wzrostem ilości żelaza we krwi. Może to potrwać kilka tygodni, ponieważ żelazne napary pomagają zbudować żelazne magazyny osoby z powrotem.

Lekarz regularnie sprawdza poziom żelaza i morfologię krwi, aby upewnić się, że infuzje żelaza działają.

Wlew żelaza a wstrzyknięcie

Kroplówka IV

Lekarze mogą podawać żelazo osobom za pomocą iniekcji lub infuzji.

Wstrzyknięcia żelaza podaje się domięśniowo, zwykle w pośladki.

Podczas gdy iniekcje żelaza mogą być szybsze niż napary z żelaza, mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Przykłady obejmują ból, krwawienie do mięśnia i trwałe pomarańczowe przebarwienie w miejscu wstrzyknięcia.

Rozważania

Osoba powinna zapytać swojego lekarza, czy powinien wykonać konkretne preparaty, zanim będą miały infuzję żelaza.

Większość ludzi nie musi pościć ani przerywać przyjmowania leków przed zabiegiem, a także może wznowić codzienną aktywność po naparze z żelaza.

Jeśli jednak pacjent przyjmuje regularne suplementy żelaza, zazwyczaj zaleci im przerwanie przyjmowania tych leków na tydzień przed zabiegiem. Dzieje się tak dlatego, że suplementy mogą uniemożliwić ciału skuteczne wchłanianie żelaza z infuzji.

Osoba nie będzie zwykle potrzebowała suplementów żelaza, jeśli otrzymują one infuzję żelaza.

Zagrożenia i korzyści

Napary z żelaza mogą powodować pewne działania niepożądane, w tym:

  • zaparcie
  • zawroty głowy
  • luźne ruchy jelit
  • nudności
  • obrzęk

Mniej powszechne działania niepożądane obejmują niskie ciśnienie krwi i omdlenia.

Rzadko u pacjenta może wystąpić reakcja anafilaktyczna po infuzji żelaza. Jest to ciężka reakcja alergiczna, która może powodować trudności w oddychaniu, wysypkę i silny świąd. Reakcja anafilaktyczna wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Perspektywy

Infuzje żelaza nie są właściwym leczeniem dla każdego, kto ma niski poziom hemoglobiny. Jednak dla osoby z niedoborem żelaza, która nie może przyjmować lub nie reaguje na suplementy żelaza, infuzje żelaza są jedną z możliwości zwiększenia poziomu żelaza.

Chociaż istnieje ryzyko związane z infuzjami żelaza, nowsze preparaty pomogły zmniejszyć skutki uboczne.

PLMedBook