Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Alkohol i astma: Jakie jest połączenie?

Astma jest stanem, który powoduje, że drogi oddechowe pacjenta stają się węższe, co wpływa na oddychanie.

Objawy mogą obejmować od łagodnego do ciężkiego, gdy dana osoba wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, aby ponownie rozpocząć oddychanie.

Wyzwalacze ataku mogą być różne dla poszczególnych osób, ale obejmują stres, kurz i inne alergeny oraz – według niektórych badań – alkohol.

Ponieważ nie ma lekarstwa na astmę, ważne jest, aby ludzie poznali swoje wyzwalacze i podjęli kroki, aby zapobiec atakowi.

Alkohol i astma

Często sugerowano, że alkohol przyczynia się do astmy i wywołuje ją. Jednak naukowcy nie przeprowadzili znaczącej ilości badań dotyczących specyfiki alkoholu i astmy.

Jedno z największych badań naukowych na ten temat zostało opublikowane w 2000 roku. W badaniu z Australii zapytano ponad 350 osób dorosłych o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego wywołań alergii związanych z alkoholem. Wyniki badania obejmowały:

Czerwone wino wlewa się do szklanki

 • 33 procent stwierdziło, że alkohol wywołał atak astmy przy co najmniej dwóch okazjach
 • Wino wiązało się z tym, że jest szczególnie alergiczne
 • Początek większości objawów astmy związanych z alkoholem wystąpił w ciągu 1 godziny od wypicia alkoholu
 • Większość zgłoszonych objawów astmy miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego

Naukowcy podkreślili dwa składniki niektórych napojów alkoholowych, które okazały się szczególnie uczulające i mogą przyczynić się do ataku astmy: siarczynów i histamin.

Siarczyny są środkiem konserwującym, który jest powszechnie stosowany do produkcji wina i piwa, ale może być również dodawany do innych rodzajów żywności. Ludzie z astmą często są szczególnie wrażliwi na działanie siarczynów.

Inną potencjalnie alergizującą substancją w alkoholu jest histamina. Związek ten powstaje, gdy alkohol jest fermentowany. Histamina jest obecna we wszystkich rodzajach alkoholi, w tym w napojach alkoholowych, piwie i winie.

Histaminy są częstymi przyczynami reakcji alergicznych – dlatego niektóre rodzaje leków przeciwalergicznych nazywa się lekami przeciwhistaminowymi.

Komplikacje

Alkohol może również pośrednio przyczyniać się do objawów astmy. Stres jest znanym czynnikiem przyczyniającym się do objawów astmy. Niektórzy ludzie mogą czuć się smutni lub zestresowani i zmienić się w alkohol jako środek ucieczki. Nadmiar alkoholu może jednak pogarszać poczucie stresu, a także wpływać na zdrowie i ciało.

Astma może mieć wiele komplikacji na zdrowie człowieka. Może to wpływać na ich zdolność do snu, angażować się w ćwiczenia i uczestniczyć w pracy lub szkole. Jeśli alkohol pogorszy te objawy, może dojść do pogorszenia powikłań i skutków astmy.

Czy niektóre napoje są bezpieczniejsze?

Jeśli osoba cierpiąca na astmę ma wyzwalacze związane z alkoholem, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, jakie rodzaje napojów alkoholowych wywołują objawy.

Zgodnie z wyżej wspomnianym badaniem wino jest najwyraźniej najbardziej alergicznym napojem alkoholowym. Wina organiczne, które nie mają dodanych konserwantów, mogą być niższe w siarczynach. Piwo zawiera również siarczyny, które mogą potencjalnie wywoływać objawy astmy.

Aby ograniczyć wpływ alkoholu na astmę, osoba powinna trzymać swój napój alkoholowy na określony rodzaj alkoholu na noc. Jeśli powoduje objawy, osoba powinna tego unikać. Jeśli tak nie jest, może to być napój mniej indukujący astmę.

Objętość alkoholu może również przyczyniać się do nasilenia objawów astmy. Podczas gdy kieliszek wina może nie powodować objawów, picie trzech szklanek może zawierać wystarczającą ilość siarczynów lub histamin, aby wywołać reakcję.

Możliwe jest również, że osoba nie może pić alkoholu bez reakcji na astmę. W takim przypadku osoba musi rozważyć znaczenie ich zdrowia i nasilenie objawów z pragnieniem picia alkoholu.

Czym jest astma?

Szereg czynników wyzwalających może potencjalnie spowodować atak astmy. Kiedy dana osoba jest narażona na ich szczególny spust, drogi oddechowe reagują coraz bardziej. To powoduje objawy astmy. Osoba może mieć kilka wyzwalaczy astmy lub tylko jedną.

Typowe wyzwalacze astmy obejmują:

Pani mająca problemy z oddychaniem i trzymająca szyję

 • Drażniące powietrze, takie jak zanieczyszczenie powietrza, chemikalia i dym
 • Powszechnie występujące alergeny, takie jak roztocza, karaluchy, pleśnie i zwierzęta domowe
 • Ćwiczenie
 • Leki, w tym leki dostępne bez recepty, takie jak aspiryna i acetaminofen
 • Naprężenie
 • Ekstremalne warunki pogodowe, takie jak bardzo gorące lub zimne dni

Lekarze często zalecają osobie przechowanie „dzienniczka astmy”. W tych czasopismach ludzie śledzą swoje objawy i to, co robili, jedzą lub piją, gdy wystąpił atak astmy.

Objawy

Astma może powodować ostre objawy, znane jako atak astmy lub powodować mniej oczywiste objawy, takie jak przewlekły kaszel w nocy. Przykłady objawów astmy obejmują:

 • Ucisk w klatce piersiowej
 • Kaszel pojawiający się o określonej porze w ciągu dnia
 • Kłopot w łapaniu oddechu
 • Świszczący oddech

Astma jest chorobą przewlekłą, więc nie ustępuje nawet po leczeniu. Dzieci często wyrastają z astmy i nie mogą mieć żadnych objawów ani potrzeby stosowania leków, jak dorośli.

Astma najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie. Według National Heart, Lung and Blood Institute około 25 milionów osób w Stanach Zjednoczonych choruje na astmę.

Zabiegi

Leczenie astmy polega na unikaniu wyzwalaczy astmy i przyjmowaniu leków, które mogą zmniejszyć objawy astmy. Ludzie mogą mieć również swoje własne, wyjątkowe czynniki wyzwalające astmę, w tym alkohol.

Lekarz może również przepisać leki, aby pomóc ludziom kontrolować i leczyć ich astmę. Leki te są zwykle podzielone na opcje krótko- i długodziałające.

Leki o krótkim czasie działania są stosowane w celu zapewnienia natychmiastowej ulgi w ostrym ataku astmy. Leki te otwierają drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie.Przykłady obejmują krótko działających agonistów beta-2, takich jak albuterol.

Długo działające leki mają na celu zmniejszenie stanów zapalnych, które mogą prowadzić do ataku astmy. Przykłady tych leków obejmują:

Młody człowiek używa pompy astmy

 • Antileukotrieny
 • Kromolyn sodu
 • Immunomodulatory
 • Kortykosteroidy wziewne
 • Długo działający wziewny agonista beta-2
 • Metyloksantyny
 • Doustne kortykosteroidy

Znalezienie odpowiedniej kombinacji leków w leczeniu astmy może wymagać pewnej próby i błędu. Zgodnie z ogólną zasadą, jeśli dana osoba musi stosować krótkodziałające leki częściej niż dwa razy w tygodniu, ich astma może być lepiej kontrolowana.

Kiedy iść do lekarza

Niektóre objawy astmy wymagają pilnej uwagi. Należą do nich:

 • Kaszel ciemnobrązowy lub krwawy śluz
 • Trudności z oddychaniem, które nie poprawiają się przy krótko działających lekach
 • Pojawienie się nowej gorączki

Jeśli dana osoba jest na lekach kontrolujących astmę i doświadcza następujących objawów, powinna skontaktować się z lekarzem:

 • Stosowanie leków łagodzących astmę przez ponad 2 dni w tygodniu
 • Zauważ, że śluz staje się coraz grubszy lub trudniejszy do oczyszczenia

Osoby chore na astmę powinny skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepożądanych objawów lub trudności w opanowaniu objawów.

Like this post? Please share to your friends: