Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak długo trwa opalanie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest oczywistym sygnałem, że skóra została uszkodzona przez zbyt dużo słońca i może to trochę potrwać, zanim organizm sam się naprawi. Jak długo trwa opalanie słoneczne? Jak należy pielęgnować skórę, tak jak leczy?

Słońce wydziela promienie światła, które są pochłaniane przez zewnętrzną warstwę skóry, ale zbyt duża ekspozycja na te promienie może być szkodliwa. Opalanie, pieczenie i peeling to sposób, w jaki ciało działa w celu ochrony skóry i naprawy uszkodzeń.

Oparzenie słoneczne może być bolesne i brzydkie, ale nie trwa wiecznie. Jak długo trwa oparzenie słoneczne, zależy od tego, jak ciężka jest i od niektórych czynników ryzyka.

Oparzenie słoneczne może być poważne i zawsze powoduje uszkodzenie skóry, dlatego ważne jest, aby osoba chroniła skórę przed słońcem. Jeśli ktoś się poparzy, istnieje kilka sposobów na zmniejszenie dyskomfortu i opiekę nad skórą, która leczy.

Co to jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne na plecach mans

Oparzenie słoneczne jest odpowiedzią skóry na uszkodzenia światła ultrafioletowego (UV). Objawy różnią się od zaczerwienienia, gdy ciało wysyła krew do małych żył w pobliżu skóry, do peelingu, gdy skóra pozbywa się martwych i uszkodzonych komórek skóry.

Ktoś nie musi przebywać na słońcu przez dłuższy czas, aby się poparzyć, a ludzie mogą spalić nawet w pochmurny dzień.

Promieniowanie UV ze słońca może być niewidoczne gołym okiem, ale promienie UVA i UVB mają widoczny wpływ, gdy skóra opala się i pali.

Promienie UVA są światłem długofalowym. Chociaż są one mniej intensywne niż promienie UVB, penetrują skórę głębiej i mogą z czasem powodować uszkodzenia.

Promienie UVB nie penetrują skóry tak głęboko, uszkadzając komórki bliżej powierzchni, aby zmienić kolor na czerwony i spowodować poparzenie słoneczne.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o szkodliwości oparzeń słonecznych na skórze, o tym, jak długo może ona trwać i jak złagodzić objawy.

Jak długo trwa opalanie słoneczne?

Ludzie mogą nie zdawać sobie nagle sprawy, że mają oparzenia słoneczne, ponieważ objawy zwykle zaczynają się około 4 godziny po ekspozycji skóry na słońce.

Oparzenie słoneczne jest oznaką, że organizm próbuje naprawić uszkodzoną skórę, a to może zająć trochę czasu. Czas trwania zależy od stopnia nasilenia oparzeń słonecznych:

 • Łagodne oparzenia słoneczne będą utrzymywać się przez około 3 dni.
 • Umiarkowana opalenizna trwa około 5 dni i często następuje po niej peeling skóry.
 • Ciężkie oparzenia słoneczne mogą trwać dłużej niż tydzień, a dotknięta osoba może potrzebować porady lekarskiej.

Natychmiastowe objawy odczuwania gorąca skóry, zaczerwienienia i bolesności zwykle pogarszają się 24-36 godzin po ekspozycji na słońce.

Ból jest często w najgorszym 6-48 godzin po spaleniu.

Jeśli skóra będzie się łuszczyć, zwykle zaczyna się to robić 3-8 dni po ekspozycji na słońce.

Chociaż natychmiastowe skutki oparzenia słonecznego powinny się goić w ciągu kilku dni lub tygodni, uszkodzenie może mieć znacznie dłuższe działanie.

Promienie UVA uszkadzają DNA kodujący geny w komórkach skóry ciała. Fundacja raka skóry sugeruje, że to uszkodzenie może być kluczową przyczyną czerniaka, najpoważniejszej postaci raka skóry.

Promienie UVA i UVB mogą również wpływać na wygląd skóry, powodując starzenie, zmarszczki i plamy brązowe.

Czynniki ryzyka oparzenia słonecznego

Dziewczyna z piegami i niebieskimi oczami

Każdy może być narażony na oparzenia słoneczne, niezależnie od tego, jak ciemne lub rozjaśniają koloryt skóry. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą skłonić kogoś do spalenia. Obejmują one:

 • o bardzo bladej skórze
 • mając piegi lub rude włosy
 • problemy skórne związane ze stanem medycznym, takim jak łuszczyca
 • przyjmowanie leków, które czynią skórę bardziej wrażliwą na słońce
 • rodzinna historia raka skóry
 • o liczbie moli
 • będąc w gorącym kraju lub na dużej wysokości, gdzie słońce jest bardziej intensywne

Skóra dzieci potrzebuje większej ochrony przed słońcem. Niemowlęta w wieku poniżej 6 miesięcy powinny być chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Kiedy iść do lekarza

Ktoś powinien zasięgnąć porady lekarza, jeśli spali duży obszar skóry na ciele, źle się poczuł lub wystąpił jeden z następujących objawów:

 • odwodnienie
 • wysoka gorączka
 • ciężkie oparzenia na więcej niż 15 procentach ciała
 • ekstremalny ból, który trwa dłużej niż jeden dzień
 • objawy zakażenia w blistrach, takie jak obrzęk, zaczerwienienie lub ciepło
 • objawy wyczerpania cieplnego, takie jak nudności, wymioty lub szybki, słaby puls

Ciężkie oparzenia słoneczne mogą czasami wymagać leczenia w szpitalu, stosowania specjalnych kremów do oparzeń lub zasłonięcia opatrunkiem.

Możliwości leczenia

Oparzenia słonecznego nie można wyleczyć, ponieważ skóra została uszkodzona i będzie musiała się wyleczyć. Istnieją jednak sposoby na złagodzenie dyskomfortu związanego z poparzeniem słonecznym i pomoc w naprawie skóry.

Jak tylko ktoś zauważy, że ma oparzenia słoneczne lub zaczynają się palić, powinni wyjść ze słońca i rozpocząć leczenie w celu zwalczania skutków słońca.

Zimna kąpiel lub prysznic lub delikatne nakładanie zimnej, wilgotnej szmatki na oparzenia słoneczne mogą pomóc w złagodzeniu dyskomfortu i zaczerpnięciu ciepła ze skóry.

Picie dodatkowej wody może pomóc w zapobieganiu odwodnieniu, które może wynikać z kierowania ciała bardziej płynnie na skórę, aby pomóc naprawić wyrządzone szkody.

Nałożenie balsamu może ukoić skórę i zapobiec jej wysuszeniu. Ludzie powinni wybrać taki, który ma aloes lub soję, i który nie zawiera alkoholu. Jeśli oparzenie słoneczne jest szczególnie złe, pomocny może być dostępny bez recepty krem ​​hydrokortyzonu.

Uśmierzanie bólu, takie jak aspiryna lub ibuprofen, może pomóc zmniejszyć obrzęk i dyskomfort.

Jeśli oparzenie słoneczne jest poważne, na skórze mogą tworzyć się pęcherze, które pomogą go wyleczyć i zapobiec zakażeniu. Ludzie nie powinni popękać pęcherzy. Jeśli się zepsują, powinny być utrzymywane w czystości i przykryte lekkim opatrunkiem.

Skóra często łuszczy się po oparzeniu słonecznym, ponieważ ciało pozbywa się martwych i uszkodzonych komórek, co może trwać przez kilka dni.Ci, którzy mają oparzenia słoneczne, nigdy nie powinni ściągać skóry, ale pozwolić jej odejść w sposób naturalny.

Ludzie powinni także chronić spaloną i łuszczącą się skórę na zewnątrz, nosząc ciasno tkane ubrania, które nie przepuszczą zbyt dużo słońca.

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Pani na plaży stosowania ochrony przeciwsłonecznej

American Skin Association informuje, że ludzie przebywają poza słońcem w godzinach od 10 do 16.00. kiedy jego promienie są najsilniejsze, a ekspozycja na promieniowanie UV jest największa.

Możliwe jest również spalenie w pochmurny dzień. Światło słoneczne odbijające się od wody lub śniegu może również poparzyć, więc ludzie powinni zachować ostrożność podczas jazdy na nartach lub żeglowaniu.

Stosowanie kremów przeciwsłonecznych jest koniecznym krokiem w zapobieganiu poparzeniom słonecznym, ale istnieją pewne kluczowe punkty, które należy pamiętać, aby upewnić się, że jest skuteczny.

Ludzie powinni upewnić się, że wykonują następujące czynności:

 • wybierz filtr przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 15 lub wyższym
 • upewnij się, że ich filtr przeciwsłoneczny jest w terminie
 • Stosuj wystarczającą dawkę u większości osób dorosłych potrzebujących uncji lub mniej więcej tyle, ile mieści się w dłoni
 • wybierz krem ​​przeciwsłoneczny, który jest wodoodporny
 • wybierz krem ​​przeciwsłoneczny, który chroni przed promieniami UVA i UVB
 • Zastosuj 20-30 minut przed pójściem na słońce, aby dać czas na wchłonięcie
 • zapamiętaj obszary ciała, które można łatwo pominąć, takie jak szczyty uszu
 • użyj balsamu do ust z filtrem SPF 15 lub wyższym
 • nanosić krem ​​przeciwsłoneczny co najmniej co 2 godziny, aby zachować ochronę
 • nanosić ponownie po pływaniu, dużo się pocić, lub jeśli przetarł się filtr przeciwsłoneczny

Nosić luźną odzież z długimi rękawami, która jest ciasno tkana, aby nie przepuszczała dużo słońca. Załóż też kapelusz z szerokim rondem, aby chronić głowę i szyję przed pieczeniem.

Perspektywy

Opalenizna jest nie tylko niewygodna i brzydka. Może mieć długotrwały wpływ na zdrowie i wygląd skóry oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry.

Ochrona skóry przed słońcem przez pozostawanie w cieniu, podczas najgorętszej części dnia, używanie kremu przeciwsłonecznego i noszenie ubrań ochronnych, może pomóc zapobiec poparzeniom słonecznym i długotrwałym szkodom, które może spowodować.

Fundacja na raka skóry zaleca, aby każdy badał jej skórę co miesiąc, aby mieć oko na wczesne oznaki raka skóry, takie jak kret zmieniający kolor lub kształt. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli zostanie wykryty wcześnie, rak skóry jest zwykle łatwy do leczenia i leczenia.

Like this post? Please share to your friends: