Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Twarde, nie miękkie, nagromadzenie płytki nazębnej może przewidywać ryzyko zawału serca

Miażdżyca tętnic jest stanem, w którym płytka gromadzi się wewnątrz tętnic, prowadząc do stwardnienia, wąskich lub nawet zablokowanych tętnic. Uszkodzenia wywołane przez miażdżycę mogą przyczyniać się do szeregu stanów sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa lub choroba tętnic obwodowych. Nowe badania ponownie analizują wpływ gromadzenia się płytki nazębnej na choroby serca.

[diagram serca i tętnic]

Miażdżyca odnosi się do gromadzenia się płytki nazębnej w tętnicach, które są zwykle odpowiedzialne za przenoszenie krwi do różnych ważnych narządów ciała.

Ponieważ stan wpływa na każdą tętnicę, jeśli nie jest leczony, może prowadzić do poważnych problemów sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca, udaru lub niewydolności serca.

Płytka, która się buduje, jest zbudowana z cholesterolu, tłuszczu lub wapnia. Wcześniejsze badania sugerują, że jest to miękka, czyli nieumkurowana i obciążona lipidami, płytka, która jest najbardziej narażona na pękanie i wywoływanie ataków serca.

Jednak nowe badania – przedstawione na American College of Cardiology Scientific Sessions, w Waszyngtonie, D.C. – wskazują, że może być odwrotnie. Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z Intermountain Medical Center Heart Institute w Salt Lake City, UT, sugeruje, że twarda, zwapniała blaszka może być silniejszym wskaźnikiem niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Badanie związku między chorobami serca a różnymi rodzajami płytki nazębnej

Naukowcy przeanalizowali skład płytki tętnicy wieńcowej u 224 pacjentów z cukrzycą, którzy nie wykazywali żadnych objawów choroby serca. Pacjenci zostali zarejestrowani w Instytucie Serca Intermountain Medical Center, a dane zebrano w ramach wcześniejszego badania przeprowadzonego we współpracy z Johns Hopkins School of Medicine i National Institutes of Health (NIH).

Nowe badania skupiały się na długoterminowych powiązaniach między tworzeniem się płytki nazębnej a chorobami układu krążenia, ponieważ naukowcy obserwowali pacjentów średnio przez prawie 7 lat.

Aby przeanalizować skład płytki, naukowcy zastosowali koronarografię wykonaną za pomocą tomografii komputerowej (CT).

Obraz TK podzielono na warstwy nie wapniowo uwapnionej i włóknistej płytki nazębnej. Badacze skorelowali dane z obliczonym ryzykiem niestabilnej dławicy piersiowej (stan, w którym serce nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi bogatej w tlen), zawał serca i śmierć.

Twarde blaszki miażdżycowe przewidują poważne choroby wieńcowe

Badanie ujawniło, że wyższe ilości zwapniałej płytki silnie przewidywały poważne choroby wieńcowe.

„Jest to marker choroby, a nie marker ryzyka i uważamy, że jest to prawdopodobnie bardzo ważny czynnik prognostyczny” – mówi dr Brent Muhlestein, jeden z autorów badania i współreżyser badań kardiologicznych w Instytucie Serca Intermountain Medical Center.

Dr Muhlestein wyjaśnia również znaczenie odkryć dla diagnozy i leczenia chorób serca:

„To odkrycie może potencjalnie oznaczać, że wielu pacjentów może nie wymagać leczenia statynami, nawet jeśli mają wysoki poziom cholesterolu.Możemy je znaleźć i zidentyfikować.Jeśli nie ma miażdżycy, nie będziesz mieć zawału serca. Wynik wapniowy może pozwolić nam na skuteczniejsze wybieranie kogo traktujemy. „

Chociaż złogi wapnia nie mogą być całkowicie usunięte z tętnic, agresywna terapia statynami może poprawić wyniki zdrowotne u pacjentów z miażdżycą. Ponadto nowe odkrycia mogą zmienić sposób, w jaki lekarze ustalają, kto jest zagrożony zawałem serca lub niewydolnością serca.

Dr Muhlestein zauważa, że ​​potrzeba więcej badań, aby potwierdzić ich odkrycia, a także zrozumieć mechanizmy stojące za tą korelacją.

„Potrzebujemy dalszej walidacji, aby ocenić wagę, dla której wartość wapnia w naczyniach wieńcowych jest tak przewidywalna” – mówi.

Naukowcy przeprowadzą więcej skanów w nadziei, że nowe dane wzmocnią ich wyniki.

Dowiedz się, jak spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów nasyconych może zwiększać ryzyko chorób serca.

Like this post? Please share to your friends: