Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Zwykły lek może pomóc w walce z agresywnym rakiem piersi

Rak piersi typu podstawnego dotyka kobiety w stosunkowo młodym wieku i jest trudny do leczenia. Odkrycie, że powszechny lek osteoporozy może zatrzymać postęp, to dobra wiadomość.

Kobieta trzyma wstążkę raka piersi

Rak piersi u podstaw rozwija się u młodszych kobiet, a wskaźniki prognostyczne są najgorsze w przypadku każdego rodzaju raka.

Często schwytani na późnym etapie guzy są zwykle agresywne i szybko się rozprzestrzeniają.

Nawet jeśli leczenie zakończy się sukcesem, rak piersi typu podstawnego częściej powtarza się i daje więcej przerzutów niż inne typy.

Powodem, dla którego ten rodzaj raka jest tak trudny do leczenia, jest to, że trzy główne cele terapii nie są zwykle obecne. W takich przypadkach określa się go mianem potrójnie negatywnego raka piersi.

Ogromna większość leków na raka piersi skierowana jest na receptory estrogenu, receptory progesteronu lub receptor 2 czynnika wzrostu naskórka. W około 10-20% przypadków raka piersi nie występują one – ale bez nich większość środków leczniczych nie ma zębów.

Nowy autor badania – współautor, profesor Chenfang Dong z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou w Chinach, ponownie podkreśla, dlaczego badania nad tym rodzajem raka są tak naglące:

„Wysoce agresywny charakter i brak skutecznych metod leczenia podstawowego raka piersi sprawia, że ​​priorytetem jest wyjaśnienie, co decyduje o jego agresywności i określenie potencjalnych celów terapeutycznych.”

Szczegóły jego ostatnich badań zostały opublikowane niedawno w.

Czy możemy spowolnić podobny do piersi rak piersi?

Poszukując nowych sposobów na spowolnienie raka podstawnokomórkowego, prof. Dong i współpracownicy zbadali próbki od 5000 osób z rakiem piersi. Okazało się, że poziomy UGT8 były znacząco podwyższone u pacjentów z podstawowym rakiem piersi.

Wraz ze wzrostem poziomu UGT8, podobnie jak rozmiar guza i stopień guza. W tym samym czasie czas przeżycia spadł.

UGT8 napędza pierwszy etap syntezy związku chemicznego, który wcześniej był związany z progresją raka: sulfatydem. Sulfatyd to lipid znajdujący się na powierzchni komórek.

Związek ten aktywuje pewne szlaki sygnałowe i ma kluczowe znaczenie dla przeżycia komórek nowotworowych. Co ważne, jest to również istotne dla procesu przerzutów.

Prof. Dong stwierdził, że komórki nowotworowe o podwyższonym poziomie UGT8 również miały podwyższony poziom sulfatydu.

Następnym krokiem było zrozumienie, czy zmiana aktywności UGT8 może mieć wpływ na progresję raka. Aby to zrobić, zwrócili się do leku powszechnie stosowanego w leczeniu osteoporozy i innych chorób kości, zwanych kwasem zoledronowym.

Lek osteoporozy daje nadzieję

Kwas zoledronowy bezpośrednio hamuje UGT8 i jest już w powszechnym użyciu. W rzeczywistości ten lek znajduje się na liście bezpiecznych i skutecznych leków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które są uważane za „niezbędne dla zdrowia na świecie”.

Odkryli, że gdy lek wyciszył UGT8 w komórkach, poziom sulfatydów również spadł i wzrost guza został stłumiony. Basalopodobne komórki raka piersi nie były już w stanie rozprzestrzenić się i wyrosnąć na inne obszary ciała. Wyniki są obiecujące.

„Nasze badanie sugeruje, że UGT8 przyczynia się do agresywności podstawowego raka piersi i że farmakologiczne hamowanie UGT8 przez zoledronowy kwas daje obiecującą możliwość klinicznego leczenia tej trudnej choroby.”

Prof. Chenfang Dong

Ponieważ badanie przeprowadzono na myszach, i ponieważ było to pierwsze badanie, w którym znaleziono te interakcje, potrzeba więcej pracy.

Jednakże, ponieważ rak piersi typu podstawnego jest tak trudny do wyleczenia, każda potencjalna metoda badań prawdopodobnie otrzyma dużą uwagę i, miejmy nadzieję, finansowanie.

Like this post? Please share to your friends: