Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Test Schirmera: Co dzieje się w teście suchego oka?

Lekarze stosują test Schirmera, aby sprawdzić, czy oczy danej osoby powodują łzy wystarczające do utrzymania wilgoci w oczach. Jeśli oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości wilgoci, lekarz może wybrać leczenie suchego oka.

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie temu, co pociąga za sobą test i kiedy ludzie mogą oczekiwać, że zostanie on użyty. Zbadane zostaną także alternatywne opcje testu Schirmera.

Co to jest test Schirmera?

Test Schirmera

Test Schirmera określa, czy oko danej osoby produkuje wystarczającą ilość łez, aby utrzymać wilgotne i zdrowe oko. Aby przeprowadzić test Schirmera, lekarz umieszcza kawałek bibuły filtracyjnej wewnątrz dolnej powieki obu oczu i osoba zamyka oczy.

Po 5 minutach lekarz usuwa bibułę filtracyjną. Lekarz ocenia następnie, jak daleko przebiegły łzy na papierze.

Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza ilość wilgoci na papierze, tym mniej łez wytwarzanych przez daną osobę. Test jest wykonywany głównie na osobach, u których występują objawy suchego oka.

Test jest nieinwazyjny i był używany od około 100 lat. Pomimo długiej historii stosowania, opracowywane są nowsze testy, aby wykryć dodatkowe przypadki suchego oka, których test Schirmera nie jest w stanie wykryć.

Dlaczego używany jest test?

Test Schirmera potwierdza i określa nasilenie suchego oka. Objawy suchego oka są następujące:

 • nadmierna suchość w oku
 • uporczywe podlewanie lub łzawienie oka
 • ból w okolicy oczu
 • uczucie, że coś jest w oku
 • chroniczne podrażnienie oka
 • wrażliwość na światło

Test Schirmera może być również użyty do pomocy w diagnozowaniu zespołu Sjögrena. Jest to zaburzenie autoimmunologiczne, które powoduje zmniejszoną czynność w oku i gruczołach ślinowych, powodując suchość oczu i ust.

W takich przypadkach test Schirmera jest często używany w połączeniu z innymi testami, aby ustalić, czy Sjögren jest obecny.

Kto powinien mieć test Schirmera?

Każdy, kto podejrzewa, że ​​cierpi na suche oko, powinien natychmiast skontaktować się z okulistą. Dodatkowo każdy, kto ma jeden z poniższych objawów, powinien skonsultować się z okulistą:

Starsza pani z bólem oka

 • wrażliwość na światło
 • kłujące, pieczenie lub drapanie w oczach
 • trudności z jazdą w nocy
 • śluzowaty śluz w oczach lub wokół oczu
 • zaczerwienienie oka
 • niewyraźne widzenie lub zmęczenie oczu
 • uczucie, że coś ma w oczach
 • trudności w noszeniu soczewek kontaktowych
 • łzawiące oczy

Jeśli którykolwiek z tych objawów utrzymuje się dłużej niż tydzień, lekarz może wysłać tę osobę do specjalisty lub wykonać test Schirmera, aby ustalić, czy przyczyną są objawy suchego oka.

Czego oczekiwać

Przygotowanie do testu Schirmera jest minimalne i proste. Osoba, która ma przejść test, będzie musiała usunąć soczewki kontaktowe lub szklanki. W przypadku kontaktów, osoba powinna przynieść swoje okulary do noszenia po teście.

Test Schirmera trwa około 5 minut. Przed badaniem lekarz może zapytać osobę o jej tolerancję na dotykanie oczu. Jeśli wyrażają dyskomfort na myśl o tym, że coś dotyka oka, lekarz może użyć paraliżujących kropli.

Następnie lekarz umieszcza pasek papieru w dolnej powiece, a osoba będzie miała zamknięte oczy przez 5 minut. Większość ludzi uważa test za lekko drażniący lub niewygodny.

Po teście ludzie powinni unikać tarcia oczu przez około 30 minut. Ponadto nie powinny nosić soczewek kontaktowych przez około 2 godziny po teście. Poza tymi dwoma względami nie ma innych krótko- i długoterminowych skutków ubocznych procedury.

Co oznaczają wyniki?

lekarz okulista badający pacjenta

Wyniki są oparte na ilości wyprodukowanych łez mierzonych na pasku papieru.

Za normalny poziom produkcji uważa się ponad 10 milimetrów (mm) rozdarć na papierze. Wszystko poniżej 10 mm jest uważane za nienormalnie niski poziom produkcji łez. Pomiar mniejszy niż 5 mm jest uważany za ciężkie suche oko.

Na te pomiary ma wpływ wiek badanej osoby, ponieważ starsi ludzie wytwarzają mniej łez.

W zależności od wyniku lekarz może zalecić różne zabiegi. Najbardziej typowym leczeniem przewlekłych suchych oczu są krople do oczu na receptę. Jeśli oczy danej osoby nie są mocno wysuszone, lekarz może zalecić pacjentowi stosowanie kropli bez recepty.

W niektórych przypadkach może być konieczne dodatkowe leczenie, aby pomóc w leczeniu suchych oczu i zarządzaniu nimi.

Możliwe zagrożenia i uwagi

Nie ma żadnego ryzyka związanego z testem Schirmera, ponieważ jest to bardzo prosta procedura. Należy jednak zauważyć, że test Schirmera nie zawsze skutecznie diagnozuje przypadki suchego oka.

W rezultacie naukowcy pracują nad opracowaniem dodatkowych testów, które pomogą zidentyfikować grupy osób, dla których test Schirmera nie jest skuteczny.

Alternatywne testy

Inne testy są używane i rozwijane, aby pomóc w testowaniu suchego oka.

Jeden test mierzy cząsteczkę wiążącą żelazo zwaną laktoferryną. Obecna laktoferyna może być związana z produkcją łez. W rezultacie osoby z suchymi oczami mogą uznać ten test za bardzo pomocny, ponieważ może to prowadzić do określonych opcji leczenia.

Kolejny test sprawdza zawartość wytworzonych łez. W teście tym badane są łzy, aby zobaczyć, ile enzymu nazywa się lizozymem. Podwyższone poziomy w oczach mogą powodować suche oko.

Trzeci test alternatywny wykorzystuje specjalne krople do oczu zawierające fluoresceinę. W tym teście osoba otrzymuje krople do oczu zawierające barwnik. W przypadkach, gdy pacjenci nie mają wystarczającej ilości łez, oczyszczenie oka barwnika zajmie znacznie więcej czasu.

Osoby z suchymi oczami mogą stosować krople do oczu, aby złagodzić objawy. Są one dostępne w sprzedaży online.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook