Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wpływ cukrzycy na organizm i narządy

Z czasem podwyższony poziom cukru we krwi, który wynika z cukrzycy, może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Ale na czym polegają te problemy zdrowotne i w jaki sposób wpływają na narządy ciała? Czy te efekty można zminimalizować?

Kiedy ludzie chorują na cukrzycę, organizm albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo nie może skutecznie wykorzystać tego, co skutecznie. W rezultacie ilość cukru we krwi staje się wyższa niż powinna być.

Glukoza, czyli cukier we krwi, jest głównym źródłem energii dla ludzkiego ciała. Pochodzi z jedzenia, które ludzie jedzą. Insulina hormonalna pomaga komórkom ciała zamieniać glukozę w paliwo.

Na szczęście, proaktywne podejście do tej przewlekłej choroby poprzez opiekę medyczną, zmiany stylu życia i leki może pomóc ograniczyć jej skutki.

Wpływ na układy i narządy

Skutki cukrzycy można zaobserwować w systemach całego ciała, w tym:

Układ krążenia

Model anatomiczny z różnymi narządami i nauczycielem.

Cukrzyca może uszkodzić duże naczynia krwionośne, powodując chorobę makronaczyniową. Może także uszkadzać małe naczynia krwionośne, powodując tzw. Chorobę mikronaczyniową.

Powikłania z powodu chorób makroangiopatycznych obejmują atak serca i udar. Jednak chorobie makronaczyniowej można zapobiegać poprzez:

 • rzucanie palenia
 • kontrolowanie ciśnienia krwi i lipidów
 • zażywanie aspiryny
 • za pomocą leków na receptę

Choroba mikrokrążenia może powodować problemy z oczami, nerkami i nerwami, ale dobra kontrola cukrzycy może pomóc w zapobieganiu tym powikłaniom.

Układ sercowo-naczyniowy

Nadmiar cukru we krwi zmniejsza elastyczność naczyń krwionośnych i powoduje ich zwężenie, utrudniając przepływ krwi.

National Heart, Lung and Blood Institute twierdzi, że cukrzyca jest tak dużym czynnikiem ryzyka chorób serca, jak palenie tytoniu lub wysoki poziom cholesterolu.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ryzyko udaru mózgu lub zgonu z powodu chorób serca wzrasta o 200-400 procent u dorosłych chorych na cukrzycę.

Układ nerwowy

Kiedy ludzie chorują na cukrzycę, mogą rozwinąć się neuropatię lub uszkodzenie nerwów. Jest to ponownie spowodowane brakiem wystarczającej ilości tlenu w naczyniach krwionośnych.

Według CDC mniej więcej jedna osoba na dwie z rozpoznaną cukrzycą ma pewien poziom uszkodzenia nerwów. Gdzie indziej, National Institute of Diabetes i trawienie i choroby nerek mówią, że problemy nerwowe dotyczą 60-70 procent osób z cukrzycą.

Uszkodzenie nerwu zwykle ma miejsce po około 25 latach lub więcej po postawieniu diagnozy. Najczęstszą postacią jest neuropatia obwodowa, która powoduje ból i drętwienie w:

 • palce u stóp
 • stopy
 • nogi
 • ramiona

Inne formy neuropatii wpływają na autonomiczny (mimowolny) układ nerwowy i narządy wewnętrzne lub biodra i kończyny górne.

Układ moczowy

Z biegiem czasu wysoki poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne w nerkach. To uszkodzenie uniemożliwia nerkom filtrowanie odpadów z krwi.

Według National Institute of Diabetes i trawienia i chorób nerek cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn chorób nerek.

Podobnie, American Diabetes Association twierdzi, że cukrzyca była główną przyczyną 44 procent nowych przypadków niewydolności nerek w 2011 roku.

Wpływ cukrzycy na procesy organizmu

Wpływ cukrzycy na funkcje organizmu obejmuje:

Widzenie

American Diabetes Association donosi, że 28,5% dorosłych chorych na cukrzycę w wieku 40 lat lub starszych miało uszkodzenie siatkówki, co może prowadzić do utraty wzroku.

Trawienie

Cukrzyca jest najczęstszą przyczyną gastroparezy. Jest to stan, który powoduje, że żołądek spowalnia ruch pokarmu w jelicie cienkim.

[starszy mężczyzna trzyma ból w żołądku]

Gastropareza może powodować:

 • nudności
 • wymioty
 • kwasu refluks
 • wzdęcia
 • ból brzucha
 • utrata masy ciała, jeśli jest ciężka

Funkcja seksualna

Zależne od cukrzycy uszkodzenie naczyń krwionośnych i autonomicznego układu nerwowego może mieć negatywny wpływ na funkcje seksualne. Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca może zakłócać zdolność organizmu do wysyłania i wdrażania reakcji na bodźce seksualne.

Mężczyźni z cukrzycą są trzy razy bardziej narażeni na zaburzenia erekcji niż mężczyźni, którzy nie chorują na cukrzycę. Mają tendencję do wcześniejszego rozwoju choroby.

Gojenie

Ludzie z cukrzycą nie leczą się tak szybko, jak inni. Jest to znowu spowodowane złym krążeniem, które zmniejsza przepływ:

 • krew
 • tlen
 • składniki odżywcze

Wpływa to na zdolność białych krwinek do zwalczania infekcji.

Jak cukrzyca wpływa na inne części ciała

Skutki cukrzycy są znaczące dla następujących części ciała:

Naczynia krwionośne

Tutaj zaczyna się tak wiele szkód wyrządzonych przez cukrzycę.

Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje, że naczynia krwionośne stają się węższe i powodują, że tętnice są mniej elastyczne. Ogranicza to przepływ krwi i tlenu i prowadzi do dalszego uszkodzenia procesów i narządów ciała, jak wspomniano powyżej.

Stopy

Osoby chore na cukrzycę muszą bardzo uważać na stopę, ponieważ wiele jej aspektów może je uszkodzić. Jeśli jest bardzo ostry, może to doprowadzić do amputacji.

Neuropatia wpływająca na stopy może powstrzymywać ludzi od odczuwania typowych dolegliwości, takich jak blister. Jeśli blister jest ignorowany, słabe krążenie może spowolnić gojenie i sprzyjać infekcjom, które mogą stać się bardzo poważne.

Kalusy, odleżyny i sucha skóra mogą być również problemami dla osób z cukrzycą.

Oczy

Wysoki poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne siatkówki. Z biegiem czasu może to prowadzić do niewyraźnego widzenia, zmniejszenia widzenia, a nawet ślepoty.

Ponadto CDC wskazuje, że osoby chore na cukrzycę częściej rozwijają kataraktę niż osoby bez tej choroby.

Skóra

Wpływ cukrzycy na skórę waha się od łagodnego do cięższego.

[młoda kobieta nakładająca krem ​​do twarzy na suchą skórę]

Łagodne problemy ze skórą mogą obejmować:

 • sucha skóra
 • halsy skórne
 • ciemne plamy skórne (ciemnobrązowe rogowacenie)

Osoby chore na cukrzycę częściej cierpią na częste problemy skórne, w tym:

 • infekcje bakteryjne, takie jak chrząstki lub czyraki
 • infekcje grzybicze, takie jak stopa sportowca
 • swędzenie

Okrągłe, brązowe, łuszczące się łaty rozwijają się w nieszkodliwym stanie skóry, znanym jako dermopatia cukrzycowa.

Bardziej dotkliwe problemy skórne mogą obejmować owrzodzenie cukrzycowe. Są otwarte rany, które bardzo wolno się goją.

Necrobiosis lipoidica diabeticorum (NLD) rozpoczyna się jako obszar podniesiony i może stać się fioletowy i stać się swędzącym i bolesnym. Ten rzadki stan może wymagać leczenia, jeśli rany się rozwiną.

Wreszcie, pęcherze cukrzycowe są powiązane z niekontrolowanym poziomem glukozy we krwi. Z powodu bardzo wysokich trójglicerydów, które można zaobserwować przy bardzo wysokich cukrach, może dojść do nagłej żółtaczki.

Serce

Ludzie z cukrzycą mają tendencję do rozwoju poważniejszych problemów z sercem w młodszym wieku niż ludzie bez tej choroby.

Według American Diabetes Association w 2010 roku osoby z cukrzycą w wieku powyżej 20 lat były o 1,8 razy częściej hospitalizowane z powodu zawału serca niż osoby bez tej choroby.

Ponadto cukrzyca często rozwija się w tym samym czasie, co inne stany, które obciążają serce, takie jak otyłość.

Linki do innych warunków

Cukrzyca przyczynia się do następujących chorób:

Wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka chorób serca. Według CDC 7 na 10 osób dorosłych z cukrzycą cierpi na nadciśnienie.

Kwasica ketonowa (DKA)

Jest to bardzo poważny stan, który zazwyczaj dotyczy tylko osób z cukrzycą typu 1. Kiedy wysoki poziom glukozy we krwi nie jest leczony, organizm używa do produkcji energii toksycznych chemikaliów zwanych ketonami.

Te ketony gromadzą się we krwi powodując suchość w jamie ustnej, nudności, bóle brzucha, duszność, a nawet śpiączkę cukrzycową i śmierć.

Hiperglobowy stan hiperglikemiczny (HHS) występuje, gdy stężenie cukru we krwi jest bardzo wysokie. Zdarza się to częściej w cukrzycy typu 2. Osoba rozwija HHS przez pewien czas i może stać się bardzo odwodniona. Mogą również wydawać się zdezorientowani, a nawet wpaść w śpiączkę.

Syndrom metabliczny

Ktoś może mieć zespół metaboliczny, jeśli ma trzy z pięciu następujących objawów:

 • wysoki poziom cukru we krwi na czczo
 • niski HDL lub „dobry” cholesterol
 • nadciśnienie
 • duża talia
 • wysokie poziomy trójglicerydów

Zespół metaboliczny wiąże się z brakiem aktywności lub nadwagą i zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Efekty krótko- i długoterminowe

Praktycznie wszystkie problemy cukrzycy dla ludzkiego ciała ulegają pogorszeniu w dłuższej perspektywie.

W krótkim czasie jednym z najbardziej widocznych efektów cukrzycy są wyraźne wzrosty i spadki poziomu cukru we krwi.

W dłuższej perspektywie wysoki poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne i nerwy. Osoby, które chorują na cukrzycę od dłuższego czasu, częściej chorują na serce.

Problemy z oczami i utrata wzroku pojawiają się również częściej u osób, które chorują na cukrzycę od kilku lat. Uszkodzenie nerek również pogarsza się, gdy osoba cierpi na cukrzycę.

Chociaż stan jest bardzo poważny, wiele osób z cukrzycą prowadzi aktywne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie. Jest to w dużej mierze spowodowane zmianami stylu życia, które wprowadzają i skuteczną opieką medyczną.

Poniższe wskazówki mogą pomóc osobom chorym na cukrzycę zachować zdrowie:

 • regularnie wykonywać badanie krwi A1C w celu monitorowania średniego poziomu glukozy
 • utrzymuj ciśnienie krwi w zdrowym zakresie
 • zarządzaj poziomami cholesterolu
 • być na bieżąco z edukacją diabetologiczną
 • uzyskać regularne kontrole oczu
 • regularnie sprawdzaj stopy
 • monitoruj stale poziom glukozy
 • ściśle współpracować z dostawcami opieki zdrowotnej
PLMedBook