Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy biotyna może pomóc w leczeniu stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje centralny układ nerwowy, w tym mózg i rdzeń kręgowy. Przyczyna jest nieznana, ale może obejmować kombinację czynników genetycznych i środowiskowych.

Wiele osób ze stwardnieniem rozsianym (SM) stosuje dietę, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami, a witaminy są niezbędnym składnikiem tego.

Ważną grupą witamin są witaminy z grupy B, które pomagają organizmowi zamieniać jedzenie w energię, wspomagają system nerwowy i utrzymują zdrową skórę, włosy, oczy i wątrobę. Są bardzo ważne w czasie ciąży.

Biotyna, czasami określana jako witamina B7 lub witamina H, jest jedną z witamin z grupy B i jest niezbędna dla zdrowia człowieka. Biotyna znajduje się w drożdżach piwnych, orzechach, żółtkach jaj, boćwinach szwajcarskich, wątrobie i wielu innych pokarmach.

Amerykańska Rada ds. Żywności i Żywienia nie ustanowiła zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla biotyny, ale rada ustanowiła odpowiedni poziom spożycia (AI) na poziomie 30 mikrogramów dziennie dla dorosłych.

W jaki sposób biotyna może działać i jak jest używana?

Orzechy

Biotyna jest bardzo użyteczna w przypadkach progresywnego MS, ponieważ wspomaga metabolizm komórek nerwowych.

MS rozwija się, gdy mielina, substancja, która chroni komórki nerwowe, ulega uszkodzeniu. Biotyna aktywuje kluczowe enzymy i pomaga organizmowi produkować więcej tego materiału chroniącego nerwy.

Kiedy poziomy mieliny są na zdrowych poziomach w ciele, komórki nerwowe są w stanie łatwiej się ze sobą komunikować. Ta komunikacja między komórkami nerwowymi może zmniejszyć poziom niepełnosprawności u osób ze stwardnieniem rozsianym.

Wytwarzanie większej ilości mieliny może również spowolnić postęp choroby.

Aktualne badania dotyczące stosowania biotyny ze stwardnieniem rozsianym

Kilka badań wykazało, że wysokie dawki biotyny, nawet do 10.000 razy większej dziennej dawki, mogą zmniejszyć objawy u osób z postępującym SM. Ponadto ludzie, którzy przyjmowali te wysokie dawki biotyny, nie wykazywali znaczących działań niepożądanych.

Kilka badań dotyczących stosowania biotyny jako leczenia osób z SM wykazało pozytywne wyniki.

Jedno z badań wykazało, że osoby ze stwardnieniem rozsianym, które przyjmowały wysokie dawki biotyny, zgłosiły zmniejszenie bólu i poprawę poziomu energii.

Francuskie badanie wykazało, że ludzie ze stwardnieniem rozsianym, którzy byli leczeni biotyną, odkryli, że ich wzrok się poprawił.

Naukowcy w Kanadzie również udokumentowali poprawę widzenia, a także zmniejszenie częściowego porażenia. W innym badaniu 91 procent uczestników wykazało poprawę kliniczną.

Ważne jest, aby pamiętać, że są to badania wstępne i że nie każda osoba, która brała udział w badaniach, widziała ten sam stopień poprawy.

Jednak kilka badań pokazuje, że z tych osób, które były leczone wysokim poziomem biotyny, niektóre zaobserwowały spowolnienie postępu choroby i poprawę jakości życia.

Inne korzyści zdrowotne i środki ostrożności biotyny

Pigułki biotyny

W standardowych dawkach biotyna jest związana z promowaniem zdrowej skóry, włosów i paznokci. W dużych dawkach wydaje się, że biotyna zmniejsza objawy SM, nie powodując poważnych skutków ubocznych.

Jednak biotyna może oddziaływać z innymi pierwiastkami, co może zniekształcić wyniki ważnych testów medycznych. Doprowadziło to do nierzetelnych odczytów u niektórych osób przyjmujących suplementy biotyny.

Na przykład wiadomo, że biotyna przeszkadza w testowaniu tarczycy, co sugeruje, że niektórzy ludzie cierpieli na chorobę Gravesa-Basedowa, poważną chorobę tarczycy, kiedy jej nie stosowali.

Raporty sugerują, że przyjmowanie suplementów biotyny może prowadzić do fałszywie wysokich pomiarów:

 • Bezpłatny T4
 • Bezpłatny T3
 • Testosteron
 • Estradiol
 • Progesteron
 • Siarczan DHEA
 • Witamina b12

W raportach zauważono również, że biotyna może prowadzić do fałszywych testów:

 • TSH
 • PSA
 • PTH
 • Hormon luteinizujący
 • Hormon stymulujący pęcherzyki

Jednakże, aby zapewnić dokładne odczyty, osoba leczona biotyną powinna przerwać przyjmowanie leku na 3 dni przed wykonaniem badania krwi.

Przyczyny i objawy SM

MS jest chorobą postępującą, co oznacza, że ​​z czasem nasila się. Atakuje mielinę, substancję, która owija się wokół komórek nerwowych, aby chronić je i ułatwia komunikację między nimi.

Kiedy MS atakuje mielinę, uszkadza tę warstwę i nerwy pod spodem. Blizna rozwija się, co spowalnia lub zatrzymuje nerwy przekazujące sobie sygnały. Koliduje to z komunikacją między mózgiem a resztą ciała, powodując problemy układu nerwowego, które są charakterystyczne dla SM.

Czynniki ryzyka mogą obejmować wiek, ponieważ choroba ma tendencję do występowania w wieku od 20 do 40 lat, wywiad rodzinny, palenie tytoniu i obecność innej choroby autoimmunologicznej.

Kobiety są dwa razy bardziej narażone na stwardnienie rozsiane niż mężczyźni, i to jest bardziej powszechne wśród białych ludzi i tych, którzy żyją w zimnym klimacie.

Objawy

Lekarz i pacjent w dyskusji w jego biurze

MS wpływa na ludzi na różne sposoby. Niektóre osoby mogą odczuwać tylko łagodne objawy, podczas gdy inne mogą w końcu stracić zdolność chodzenia lub komunikowania się. Stopień progresji również jest różny u poszczególnych osób.

Objawy obejmują:

 • Problemy z widzeniem, koordynacją i równowagą
 • Słabość w dłoniach i stopach lub po jednej stronie ciała
 • Zmęczenie
 • Ból
 • Utrata słuchu
 • Uczucie mrowienia lub drętwienie

Ludzie ze stwardnieniem rozsianym mogą także rozwinąć emocjonalne i poznawcze trudności, takie jak depresja, zapomnienie, utrata koncentracji i kiepski osąd.

Aktualne zabiegi medyczne

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na SM, naukowcy mają nadzieję, że rozwiązania takie jak terapia komórkami macierzystymi i naprawa mieliny mogą stanowić rozwiązanie.

Obecne programy leczenia mają na celu złagodzić objawy, pomóc pacjentom w odzyskaniu sił po wystąpieniu zaostrzeń oraz spowolnić lub zatrzymać postęp choroby.

Leki steroidowe mogą pomóc w przypadku nasilenia objawów. Jeśli leczenie nie działa, wymiana plazmy jest inną opcją.

W przypadku pacjentów, u których objawy rozwijają się stopniowo, obecnie nie jest dostępne żadne leczenie. Dla tych, których choroba postępuje w napadach i początkach, niektóre leki modyfikujące chorobę mogą pomóc we wczesnych stadiach. Jednak te leki mogą wywoływać niepożądane efekty uboczne.

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym muszą ściśle współpracować ze swoim lekarzem, aby znaleźć odpowiednie leczenie.

Fizjoterapia, środki rozluźniające mięśnie, leki przeciwdepresyjne i inne leki ukierunkowane na określone objawy mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami SM.

Praktyki samopomocy, takie jak ćwiczenia, odpoczynek i próba zmniejszenia stresu, mogą pomóc ludziom żyć z chorobą. Zrównoważona dieta, szczególnie ta zawierająca zdrowe oleje bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, może również pomóc ludziom radzić sobie z objawami SM.

Like this post? Please share to your friends: