Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Olej kokosowy: czy jest zdrowy czy niezdrowy?

Olej kokosowy od jakiegoś czasu jest wściekły. Zatwierdzony przez wielu celebrytów jako pożywienie, ten zapachowo pachnący tłuszcz – często stosowany na skórę i skalpy – jest ulubieńcem wielu. Pozostaje jednak pytanie: czy jest to zdrowe, czy nie?

olej kokosowy

Tłuszcz od dawna cierpiał na złą reputację, a zamiast tego kazano nam wybierać opcje o niskiej zawartości tłuszczu. Ale pływy ostatecznie się odwróciły, co skłoniło nas do zobaczenia tłuszczów w nowym świetle.

Nasze życie stało się prostsze. Nauczyliśmy się, jak unikać złych (nasyconych i uwodornionych) tłuszczów oraz jeść dobre (nienasycone) tłuszcze, aby nasze tętnice i tętnice były zdrowe.

Wtedy skromny orzech kokosowy pojawił się w 2003 r., A wody znów były zamulone. Uważany przez niektórych za pożywienie, ale niedawno opatrzony etykietą American Heart Association (AHA) jako część puli niezdrowych tłuszczów, kontrowersje toczy się dalej.

Jakie więc fakty naukowe kryją się za hype oleju kokosowego i jakie są najnowsze osiągnięcia?

Tajny składnik: „Średnio-łańcuchowe” kwasy tłuszczowe

Wiele z rzekomych oświadczeń zdrowotnych dotyczących oleju kokosowego wynika z badań opublikowanych w 2003 r. Przez dr Marie-Pierre St-Onge. – profesor medycyny żywieniowej na Columbia University w Nowym Jorku, NY.

Prof. St-Onge stwierdził, że u kobiet z nadwagą spożywanie średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych – takich jak te występujące w oleju kokosowym – doprowadziło do wzrostu wydatków na energię i utleniania tłuszczu w porównaniu z kobietami, które spożywały długołańcuchowe lub nasycone kwasy tłuszczowe.

Ale prof. St-Onge stosowała w swoim gabinecie specjalnie sformułowaną dietę tłuszczową, a nie olej kokosowy i nigdy nie utrzymywała, że ​​olej kokosowy był sekretem wyników zaobserwowanych w jej badaniach.

Młyn plotek zaczął się obracać, a olej kokosowy został powszechnie uznany za pożywienie.

W rzeczywistości badanie z 2009 r. Obejmujące 40 kobiet wykazało, że 30 mililitrów kokosowego pokarmu dziennie przez okres 12 tygodni zwiększyło poziomy dobrego lipoproteiny o dużej gęstości (HDL), czemu towarzyszyło zmniejszenie obwodu talii.

Wraz z kolejnymi badaniami obraz stał się mniej wyraźny.

AHA i WHO radzą ograniczyć konsumpcję

Pomimo wielu badań odlewania oleju kokosowego w sprzyjającym świetle, AHA wydała w czerwcu 2017 r. Notę doradczą dotyczącą tłuszczów dietetycznych i chorób sercowo-naczyniowych, zalecając zastąpienie tłuszczów nasyconych bardziej zdrowymi tłuszczami nienasyconymi. Obejmuje to olej kokosowy.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) „tłuszcze nienasycone (np. Ryby, awokado, orzechy, słonecznik, rzepak i oliwy z oliwek) są lepsze niż tłuszcze nasycone (np. Tłuszcz, mięso, masło, palma i olej kokosowy, śmietana, ser, ghee i smalec). „

Powód? Tłuszcz nasycony jest szkodliwy dla naszego układu sercowo-naczyniowego. Jest jednak jeszcze jeden zwrot do tej fascynującej opowieści.

Podczas gdy lipoproteina o niskiej gęstości (LDL) jest ogólnie uważana za „zły” cholesterol, typ HDL jest powszechnie akceptowany jako jego „zdrowotny” odpowiednik.

Jednak w 2017 r. Omawialiśmy trzy badania, które mogą potencjalnie zmienić to, co wiemy o tłuszczach i cholesterolu na głowie. Pierwsza osoba uważała, że ​​tłuszcze nasycone mogą nie „zatkać” naszych tętnic, podczas gdy druga odkryła związek pomiędzy „dobrą” HDL a umieralnością.

Trzecie badanie, opublikowane w listopadzie 2017 r., Wykazało, że wysoki poziom HDL może nie chronić nas przed chorobami serca, jak wcześniej sądzono.

Co jest najnowsze?

Jednym z problemów związanych z kontrowersją wokół oleju kokosowego jest brak dobrej jakości badań na dużą skalę u ludzi. Ale dodanie do materiału dowodowego to nowe badanie zespołu BBC „Zaufaj mi, jestem lekarzem”.

Razem z Dr. Kay-Tee Khawem, profesorem klinicznej gerontologii i Dr. Nitą Gandhi Forouhi, profesorem zdrowia i odżywiania populacji – zarówno na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii – zespół porównał działanie oleju kokosowego, oliwa z oliwek i masło u 94 ochotników.

Każdy uczestnik badania został poproszony o spożycie 50 gramów jednego z tych tłuszczów dziennie przez 4 tygodnie. Wyniki zaskoczyły.

Ci, którzy spożyli olej kokosowy, odnotowali 15-procentowy wzrost poziomu HDL, podczas gdy liczba ta wynosiła tylko 5% dla oliwy z oliwek, która jest akceptowana jako dobra dla naszego układu sercowo-naczyniowego.

Jeśli pracujemy na założeniu, że HDL jest dobre, to te wyniki przemawiają na korzyść oleju kokosowego.

Należy jednak zauważyć, że wyniki tego badania nie zostały poddane przeglądowi i muszą być traktowane jako wstępne.

Olej kokosowy: Werdykt

Czy olej kokosowy jest zdrowy, czy nie? Podobnie jak w przypadku wielu obszarów badawczych, nie ma prostej odpowiedzi.

Jeśli chcesz schudnąć, warto pamiętać, że olej kokosowy ma bardzo wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, a jedna łyżka zawiera 120 kalorii.

Jeśli chodzi o zdrowie układu sercowo-naczyniowego, oficjalna linia partii opracowana przez AHA i WHO nadal umieszcza olej kokosowy na liście tłuszczów do ograniczenia. Ale kto wie, może tabele się odwrócą i pojawią się nowe wytyczne.

W międzyczasie olej kokosowy może być częścią zdrowej, zbilansowanej diety, jeśli spożywany jest z umiarem.

Warto jednak zwrócić uwagę na olej kokosowy w pakowanych produktach spożywczych, zwłaszcza częściowo uwodornionym oleju kokosowym. Jest to źródło tłuszczy trans, które zdaniem FDA zwiększa ryzyko chorób serca.

Like this post? Please share to your friends: