Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Test na cholesterol: Zastosowania, czego się spodziewać, wyniki

Wysoki poziom cholesterolu powoduje gromadzenie się płytki nazębnej, która może blokować lub zwężać tętnice, prowadząc do zawałów serca i innych poważnych problemów zdrowotnych.

Testowanie cholesterolu jest łatwym sposobem na sprawdzenie ryzyka wystąpienia choroby serca u danej osoby.

Co to jest test cholesterolu?

test profilu lipidowego

Test cholesterolu nazywany jest także panelem lipidowym lub profilem lipidowym. To badanie krwi mierzy ilość cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Ilość cholesterolu i trójglicerydów we krwi może pomóc lekarzom w ustaleniu, czy płytka nazębna została zbudowana w tętnicach danej osoby.

Pełny test poziomu cholesterolu mierzy następujące cztery rodzaje tłuszczów we krwi:

 • Całkowity poziom cholesterolu: całkowita ilość cholesterolu we krwi osoby.
 • Cholesterol o niskiej gęstości (LDL): Często określany jako „zły cholesterol”, jest to cholesterol, który może gromadzić się w tętnicach, zwiększając ryzyko ataku serca i udaru.
 • Cholesterol o dużej gęstości (HDL): Cholesterol ten nazywany jest „dobrym cholesterolem”, ponieważ pomaga w utrzymaniu tętnic z dala od cholesterolu LDL.
 • Trójglicerydy: są to tłuszcze w krwioobiegu, które dostarczają organizmowi energii. Kiedy te tłuszcze się nie zużywają, ciało je przechowuje. Zbyt wiele z tych tłuszczów może być wskaźnikiem problemów zdrowotnych, w tym chorób serca.

Zagrożenia nieleczonego wysokiego cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu często nie ma oznak i objawów, ale może mieć niszczące konsekwencje dla zdrowia. Gdy we krwi jest za dużo cholesterolu, gromadzi się w tętnicach i może stwardnieć. To nagromadzenie płytki zwęża tętnice i zmniejsza i spowalnia przepływ krwi do serca. Jeśli dopływ krwi do jakiejkolwiek części serca jest całkowicie zablokowany, pojawia się atak serca.

Do czego służy test cholesterolu?

Test cholesterolu jest przydatnym narzędziem do oceny ryzyka chorób serca, w tym zawału serca i udaru mózgu.

Test służy do pomiaru i analizy ilości tłuszczów we krwi. Jeśli we krwi jest za dużo cholesterolu, można rozpocząć leczenie, aby obniżyć poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Kto powinien dostać? Jak często?

Każdy powinien regularnie kontrolować poziom cholesterolu. Jak często zależy od wieku i niektórych czynników ryzyka dla zdrowia.

Dorosły o średnim ryzyku chorób serca powinien kontrolować poziom cholesterolu co 4 do 6 lat, poczynając od wieku 20 lat.

Niektórzy dorośli muszą regularnie testować swój cholesterol. Do tych osób dorosłych zalicza się następujące osoby:

 • osoby z rodzinną chorobą serca lub wysokim poziomem cholesterolu
 • każdy z wcześniejszym testem wysokiego cholesterolu
 • ludzie z cukrzycą
 • osoby otyłe lub z nadwagą
 • nieaktywni ludzie
 • ludzie, którzy jedzą dietę wysokotłuszczową
 • mężczyźni w wieku powyżej 45 lat
 • kobiety w wieku powyżej 55 lat
 • palaczy

Dodatkowo dzieci powinny mieć przetestowany cholesterol. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają testowanie poziomu cholesterolu u dziecka w wieku od 9 do 11 lat i ponownie w wieku od 17 do 21 lat.

W okresie dojrzewania zwykle unika się testowania cholesterolu, ponieważ hormony mogą wpływać na wyniki testów.

Czego można oczekiwać po teście

lekarz używa igły do ​​pobrania krwi z ramienia

W większości przypadków testy cholesterolu wymagają poszczenia, co oznacza, że ​​przed badaniem nie ma jedzenia ani napoju innego niż woda do 12 godzin.

Z powodu tego wymogu większość ludzi decyduje się na wykonanie testu cholesterolu rano.

Podczas i po

Test cholesterolu jest dość prostą procedurą. Polega na pobraniu krwi z żyły i wykonuje się ją w taki sam sposób, jak większość innych badań krwi.

Przed pobraniem krwi technik obejrzy ramię, by zlokalizować dobrą żyłę i oczyścić obszar za pomocą środka antyseptycznego. Następnie owinę zespół wokół ramienia, w pobliżu miejsca nakłucia, aby ułatwić wypełnienie żyły krwią.

Technik włoży następnie igłę do żyły i krew zbierze się w fiolce. Pas zostanie usunięty, gdy igła będzie nadal na swoim miejscu. Po zebraniu wystarczającej ilości krwi technik usuwa igłę i trzyma bawełniany wacik na miejscu, aby zatrzymać krwawienie. Obszar może być pokryty małym bandażem.

Po teście nie ma specjalnych okoliczności. Większość ludzi jest w stanie wykonać normalny dzień zaraz po teście cholesterolu i może wrócić do domu. W bardzo rzadkich przypadkach strona testowa może zostać zainfekowana, ale jest to niezwykle nietypowe.

Co oznaczają wyniki?

Wyniki testu określają, czy poziom cholesterolu we krwi pacjenta jest zdrowy.

Wyniki zostaną podzielone na kilka kategorii według rodzaju tłuszczu. Wyniki są mierzone w miligramach cholesterolu na decylitr krwi (mg / dL).

Całkowite poziomy cholesterolu

Uzyskanie wyniku poniżej 200 mg / dl jest uważane za dobre. Graniczne wysokie wyniki mieszczą się w zakresie od 200-239 mg / dL. Wysoki poziom cholesterolu uważa się za dowolną liczbę powyżej 240 mg / dL.

Poziom cholesterolu HDL

W przypadku HDL pożądane są wyższe poziomy. Wynik poniżej 40 mg / dL jest słaby. Wynik od 40 do 59 mg / dL jest lepszy, a najlepszy wynik to 60 mg / dl lub więcej.

Poziom cholesterolu LDL

Zalecenia cholesterolu LDL różnią się w zależności od stanu zdrowia danej osoby.

 • Osoby z chorobami serca lub cukrzycą powinny dążyć do osiągnięcia poziomów LDL poniżej 70 mg / dL.
 • Osoby bez chorób serca, ale u których występuje większe ryzyko chorób serca, muszą utrzymywać poziomy poniżej 100 mg / dL.
 • Dla osób bez zwiększonego ryzyka chorób serca poziom LDL pomiędzy 100 a 129 mg / dL jest bliski perfekcji.
 • Odczyt od 130 do 159 mg / dl jest uważany za wysoki na granicy wysokiego dla osób bez chorób serca i wysoki dla tych, u których występuje choroba serca.
 • Odczyt od 160 do 189 mg / dl jest uważany za wysoki dla osób bez chorób serca i bardzo wysoki dla osób z chorobami serca.
 • Odczyt powyżej 190 mg / dL jest uważany za bardzo wysoki dla wszystkich grup.

Poziomy trójglicerydów

Poziomy triglicerydów są uważane za pożądane, gdy poziom wynosi poniżej 150 mg / dL. Między 150 a 199 mg / dL jest na granicy wysokiej. Poziomy między 200 a 499 mg / dL są uważane za wysokie. Każdy poziom powyżej górnego końca tego zakresu jest uważany za bardzo wysoki.

Możliwości leczenia wysokiego poziomu cholesterolu

Posiadanie wysokiego cholesterolu nie oznacza automatycznie, że u osoby rozwinie się choroba serca. Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie poziomu cholesterolu i obniżenie ryzyka rozwoju chorób serca.

Lekarz może zalecić zmiany stylu życia i leki, które mogą pomóc w opanowaniu i obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu.

człowiek otyłych pomiaru talii

Zmiany stylu życia na wysoki poziom cholesterolu obejmują:

 • uzyskanie wystarczającej ilości ćwiczeń
 • tracić na wadze
 • rzucanie palenia
 • po zdrowej diecie

Cukry i węglowodany zwiększają poziomy triglicerydów, dlatego zaleca się spożywanie zdrowej diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i cholesterolu w diecie, niskiej zawartości cukru i węglowodanów oraz bogatego w błonnik rozpuszczalny.

Lekarze stosują leki w celu leczenia poziomu cholesterolu u osób o największym ryzyku. Istnieje kilka rodzajów leków, które mogą pomóc w zarządzaniu poziomem cholesterolu. Leki te obejmują statyny, kwas nikotynowy, kwas fibrynowy i inhibitory wchłaniania cholesterolu.

Osoby wymagające leczenia powinny nadal stosować się do wszystkich zaleceń dotyczących stylu życia i zaleceń dietetycznych dotyczących obniżenia poziomu cholesterolu. Połączenie zmian stylu życia i leków może normalnie obniżyć poziom cholesterolu u większości osób.

Like this post? Please share to your friends: