Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

Co trzeba wiedzieć o rogowaciejącej mieszance włosowatej?

Rogowacenie jest typowym schorzeniem skóry, które powoduje drobne guzki na skórze. Guzy często rozwijają się na grzbietach ramion.

Keratosis pilaris (KP) nie jest niebezpieczny, ale niektóre osoby mogą uważać je za nieestetyczne.

W tym artykule badamy, jak wyglądają guzy, co je powoduje i jakie istnieją opcje leczenia.

Objawy

Zdjęcie: Irja z San Francisco (2007, 3 kwietnia).

KP pojawia się jako małe, szorstkie guzy na skórze. Guzki mogą być białe lub czerwone i często towarzyszy im sucha, łuszcząca się skóra. Niektórzy ludzie z KP zauważają, że guzy wyglądają jak mięso z kurczaka lub gęsia skórka.

Większość ludzi najpierw zauważa objawy jako dzieci lub nastolatki, a KP jest częstsze wśród młodych ludzi niż dorosłych.

KP może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, które ma mieszki włosowe. Najpopularniejsze strony dla KP to:

 • ramiona (w 92 procentach przypadków)
 • uda (w 59 procentach przypadków)
 • pośladki (w 30 procentach przypadków)

Stłuczki KP mają często widoczną białą „głowę”. Ale w przeciwieństwie do trądziku i niektórych innych guzków, zatkanie porów nie jest spowodowane infekcją lub bakteriami. Guzki KP pojawiają się, gdy keratyna, ochronne białko skóry, buduje i zatyka mieszki włosowe.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Zimne kobiety ocieplenie ręce.

Nagromadzenie keratyny jest bezpośrednią przyczyną KP. Jednak naukowcy nie są pewni, dlaczego niektórzy ludzie rozwijają nadmiar keratyny, a inni nie. Osoby z suchą skórą, egzemą i alergiami skórnymi częściej rozwijają KP niż inne.

W miesiącach zimowych, kiedy skóra staje się bardziej sucha, ludzie skłonni do KP mogą mieć więcej wybuchów. Suchy, zimny klimat może również pogorszyć KP.

Wydaje się również, że KP ma składnik genetyczny. Badania sugerują, że tendencja do rozwoju KP jest genetycznie dominującą cechą, co oznacza, że ​​osoby, które mają jednego rodzica z KP są narażone na poważne ryzyko rozwinięcia tego stanu.

Inni badacze nie zgadzają się, że KP jest po prostu wynikiem nagromadzenia się keratyny. W badaniu z 2012 roku przyjrzeliśmy się 25 osobom z historią rogowacenia mieszkowego i stwierdziliśmy, że mieszki włosowe dotknięte przez KP zostały zwinięte.

Autorzy badania zasugerowali, że okrągły trzon włosa rozrywa tkankę wyścielającą mieszek włosowy. Powoduje to zapalenie mieszków włosowych, które następnie wywołuje nieprawidłowe wzorce gromadzenia się keratyny.

Pomimo tej niepewności, KP nie jest związana z żadnymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Pęknięcia KP nie stają się rakowe. Nie są zakaźne i zazwyczaj nie są zarażone.

Pozostawione bez leczenia jednak guzy stają się gorsze i trudniejsze do pokonania w miarę upływu czasu. Właściwe zarządzanie domem może zmniejszyć niepokój kosmetyczny i zapobiec pogorszeniu się KP.

Zarządzanie domem

KP jest nieszkodliwym stanem i nie wymaga leczenia. W rezultacie, dobrze jest ludziom radzić sobie z objawami w domu. Jeśli uderzenia nie są uciążliwe, niektórzy ludzie mogą być szczęśliwi, że nic nie robią.

Strategie minimalizujące wygląd i dotkliwość KP obejmują:

Częste nawilżanie

Ludzie z suchą skórą są bardziej podatni na KP. Sucha skóra jest bardziej podatna na swędzenie, a ciągłe drapanie może podrażniać KP. Sucha skóra może także pogorszyć szorstkość i łuszczenie się KP.

Pomocne może być wypróbowanie kremu przeznaczonego do bardzo suchej skóry lub leczenia wyprysku. Ludzie powinni nakładać krem ​​w grubej warstwie po ciepłym prysznicu, aby zmaksymalizować wchłanianie.

Osoby o bardzo suchej skórze powinny rozważyć nawilżanie kilka razy dziennie, w tym w czasie, gdy skóra jest sucha lub swędząca.

Unikanie suchej skóry

Oprócz stosowania gęstego balsamu, ludzie powinni unikać stosowania szorstkiego mydła na dotkniętym obszarze lub wybrać mydło nawilżające.

Gorące prysznice mogą wysuszyć skórę, więc ludzie mogą chcieć obniżyć temperaturę wody lub brać prysznic tylko co drugi dzień.

Delikatne poklepywanie skóry może zapobiec podrażnieniom i nadmiernemu wysuszeniu. Osoby z KP mogą również chcieć rozważyć użycie nawilżacza w nocy, szczególnie w zimnym lub suchym klimacie.

Unikanie alergenów

Proszek do prania.

KP nie jest reakcją alergiczną. Jednak osoby z wypryskiem są bardziej narażone na ich rozwój, a egzema wiąże się z alergiami. Jeśli niektóre chemikalia lub inne alergeny nasilą objawy egzemy, mogą one również pogorszyć KP.

Produkty, na które należy uważać, obejmują:

 • proszek do prania
 • niektóre pokarmy
 • płyny

Osoby z KP powinny unikać produktów, które wcześniej wywoływały reakcje alergiczne lub egzemy. Osoby, które nie są pewne co do sposobu, w jaki ich skóra reaguje na określone produkty, powinny rozważyć hipoalergiczne produkty do pielęgnacji skóry i detergenty do prania. Te produkty zawierają substancje, które rzadziej powodują reakcje alergiczne.

Leczenie podstawowych chorób skóry

Chociaż każdy może rozwinąć KP, osoby z alergiami skórnymi i egzemą są bardziej zagrożone. Traktowanie tych warunków może zmniejszyć ryzyko wystąpienia warunków wtórnych.

Jeśli dana osoba ma objawy związane z inną chorobą, powinna zgłosić się do dermatologa.

Kremy miejscowe

Oprócz kremów nawilżających, niektóre inne miejscowe zabiegi mogą wspomagać skórę poprzez usuwanie martwych komórek naskórka i zapobieganie gromadzeniu się zbyt dużej ilości keratyny.

Te środki zaradcze obejmują:

 • Miejscowe retinoidy: Kremy zawierające retinol i inne substancje pochodzące z witaminy A. Te kremy mogą pomóc skórze w szybszym wytwarzaniu nowych, zdrowych komórek.
 • Miejscowe kortykosteroidy: łagodne kremy sterydowe, które mogą zmniejszyć swędzenie.

Złuszczanie chemiczne

Złuszczanie polega na usuwaniu martwych komórek skóry z zewnętrznej powierzchni skóry. Usunięcie martwej skóry może uniemożliwić jej uwięzienie w mieszku włosowym i przyspieszyć proces, w którym skóra pozbywa się nadmiaru keratyny.

Ręczne złuszczanie, np. Z użyciem lufy lub peelingu, może podrażnić suchą skórę. Złuszczanie chemiczne jest mniej drażniące i może być skuteczniejsze.

Niektóre skuteczne złuszczacze chemiczne obejmują:

 • kwas salicylowy
 • kwas mlekowy
 • kwas glikolowy
 • mocznik

Nawilżacze zawierające te kwasy mogą nawilżać skórę i przyspieszyć obrót nowych komórek skóry.

Kiedy iść do lekarza

Niektóre inne schorzenia skóry, w tym reakcje alergiczne i infekcje skóry, mogą wyglądać bardzo podobnie do KP. Jeśli objawy ulegną znacznemu pogorszeniu, skóra jest bolesna lub stan zapalny, lub w domu nie działa, należy skontaktować się z lekarzem.

Inne objawy, które osoba powinna zobaczyć dermatologa obejmują:

 • oznaki infekcji, takie jak czerwone smugi, skóra gorąca w dotyku, gorączka lub intensywny ból
 • intensywne swędzenie, którego nie łagodzą miejscowe kremy
 • KP, które nie reaguje na leczenie w domu
 • KP towarzyszą inne objawy, takie jak wymioty

Leczenie

Dermatolog może wykluczyć inne potencjalne przyczyny wyboistej, szorstkiej skóry. Jeśli diagnoza dotyczy KP, lekarz może przepisać silniejszy złuszczacz chemiczny lub zalecić stosowanie kortykosteroidów.

Lekarz może również zalecać styl życia lub przepisać określony krem ​​nawilżający.

Jeśli KP nie reaguje na tradycyjne metody leczenia, laseroterapia może zmniejszyć zaczerwienienie i stany zapalne. Wyniki są tymczasowe, więc zabiegi laserem muszą zostać powtórzone w następnej epidemii KP.

Like this post? Please share to your friends: