Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy ser ma gluten?

Większość serów zaczyna się od mleka pochodzącego od krowy, owcy, kozy lub bawołów. Większość dostępnych w handlu serów wytwarza się z mleka, które zostało pasteryzowane, w procesie wysokotemperaturowym, który zabija bakterie.

Inne sery wytwarzane są z surowego mleka i zawierają korzystne bakterie, ale również są bardziej narażone na choroby przenoszone przez żywność. Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) ryzyko chorób przenoszonych przez żywność (znane również jako zatrucie pokarmowe) jest najwyższe u dzieci, osób z upośledzonym układem odpornościowym, osób starszych i kobiet w ciąży.

Odpowiednio przygotowany, przechowywany i spożywany z umiarem ser jest zdrowy dla osób bez alergii. Ale czy ser jest bezglutenowy?

Szybkie fakty dotyczące sera:

 • Niektóre rodzaje sera rzadziej zawierają gluten niż inne.
 • Najzdrowszy rodzaj sera zależy od indywidualnych potrzeb zdrowotnych.
 • Dostępne są sery spełniające różne potrzeby żywieniowe, w tym pełnotłuste, o niskiej zawartości tłuszczu, beztłuszczowe i o obniżonej zawartości sodu.

Czy to bezglutenowe?

Fundacja Celiakia wymienia mleczarnie jako grupę żywności, która naturalnie nie zawiera glutenu.

Jednak według Dairy Good niektóre produkty serowe mogą zawierać składniki będące źródłem glutenu.

Zalecają uważne przeczytanie każdej etykiety żywnościowej i skontaktowanie się z producentem w przypadku pytań dotyczących określonych produktów, jeśli nie masz pewności.

Jakie rodzaje sera mają gluten?

Wybór serów

Dairy Good donosi, że twarde, naturalne sery, takie jak Cheddar i parmezan, rzadziej zawierają gluten. Poniżej znajduje się pełna lista serów, które są zwykle bezglutenowe.

Istnieje pewna debata na temat tego, czy niektóre rodzaje niebieskiego sera są bezglutenowe. Może to zależeć od miejsca uprawy pleśni.

Zobacz ten post przez zarejestrowaną dietetyk Tricię Thompson po więcej informacji.

Każdy ser, który został poddany dodatkowej obróbce, taki jak rozdrobniony ser lub ser, może zawierać gluten. Zanieczyszczenie krzyżowe jest również problemem, jeżeli te same narzędzia lub sprzęt są używane do przetwarzania produktów zawierających gluten.

Dlaczego chcesz uniknąć glutenu?

Niektóre schorzenia wymagają od ludzi unikania glutenu. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, w której ludzie mają uszkodzenie jelita cienkiego, jeśli jedzą gluten. Osoby ze stanem zwanym wrażliwością na gluten bez celiakii mogą również unikać glutenu z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych lub innych objawów.

Sery bezglutenowe

Beyond Celiac mówi: „Twarogowy jest zwykle bezglutenowy, ale niektóre marki mogą zawierać skrobię pszeniczną lub modyfikowaną skrobię spożywczą z pszenicy”. Ser śmietankowy zazwyczaj nie zawiera glutenu. Niskotłuszczowe, beztłuszczowe i aromatyzowane odmiany czasami zawierają dodatkowe składniki, więc czytanie etykiet jest nadal ważne.

Lista serów bezglutenowych i alternatyw dla sera:

Według Beyond Celiac, niektóre odmiany sera, które są zwykle bezglutenowe obejmują:

 • ser Brie
 • ser Cheddar
 • szwajcarski
 • Parmezan
 • ser Provolone
 • feta
 • Koza
 • ricotta

Istnieją alternatywy dla serów innych niż mleczne, które są zwykle wytwarzane ze źródeł roślinnych, takich jak soja lub orzechy. Niektóre z tych produktów są bezglutenowe, ale inne mogą zawierać składniki zawierające gluten.

Naturalnie bezglutenową alternatywą dla sera jest awokado. Awokado dodaje smaku i kremowej konsystencji do wielu potraw, takich jak kanapki czy sałatki.

Drożdże odżywcze to kolejna niebiałkowa alternatywa dla sera. Może być posypany na wierzchu naczyń lub dodany do sosów dla uzyskania smaku podobnego do sera.

Jak powstaje ser?

Wytwarzanie sera

Aby rozpocząć proces produkcji sera, mleko łączy się z dobrymi bakteriami. Producenci sera dodają różne bakterie w zależności od rodzaju wytwarzanego sera.

Dobre bakterie zaczynają fermentować laktozę, rodzaj cukru naturalnie występującego w mleku.

Następnie dodaje się składnik o nazwie podpuszczka. Niektóre sery mają również kolorowanie dodane w tym samym czasie. Podpuszczka pomaga podzielić mleczne substancje stałe i płyny, znane jako zsiadłe mleko i serwatka.

Mieszanie i ogrzewanie również pomagają oddzielić mieszaninę. Ostatecznie serwatka jest spuszczana, a następny etap zmienia się w zależności od rodzaju wytwarzanego sera.

Niektóre twarogi, takie jak te używane do produkcji sera Cheddar, mają dodaną sól, zanim zostaną uformowane w określony kształt. Inne twarogi, takie jak te wykorzystywane do wytwarzania sera mozzarella, są kształtowane, a następnie moczone w słonym roztworze znanym jako solanka.

Wiele rodzajów sera poddaje się następnie starzeniu, aby umożliwić rozwój ich wyjątkowych smaków.

Jaki jest najzdrowszy rodzaj sera?

Kobieta w ciąży patrzeje ser w supermarkecie

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi powinna cieszyć się serami wytwarzanymi z pełnego mleka z umiarem. Lepiej jest też jeść naturalne sery nad bardziej przetworzonymi serami.

Według danych amerykańskiej Departamentu Rolnictwa (USDA) National Nutrient Database, 1 uncja (oz) sera Cheddar zapewnia 115 kcal, mniej niż 1 gram (g) węglowodanów, około 6 g białka i 9 g gruby. Ta sama ilość sera Cheddar dostarcza 201 miligramów (mg) wapnia, co stanowi 20 procent dziennej wartości (DV) wapnia. To klasyfikuje ser jako produkt o wysokiej zawartości wapnia.

Ciąża

Kobiety w ciąży muszą unikać serów wyprodukowanych z niepasteryzowanego mleka ze względu na ryzyko poważnej choroby przenoszonej przez żywność. Miękkie sery, takie jak Brie, Camembert i queso fresco, są prawdopodobnie wykonane z niepasteryzowanego mleka.

Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to stan, w którym ludzie mają problemy z trawieniem laktozy. Może powodować objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak gaz, wzdęcia i biegunka, po spożyciu produktów mlecznych.

Niektóre sery, zwłaszcza naturalne, sery, zawierają mniej laktozy niż inne. Ilość laktozy, jaką osoba z nietolerancją laktozy może zjeść w tym samym czasie bez objawów, zależy od osoby.

Sery takie jak Cheddar, mozzarella, parmezan i szwajcarski zawierają niższe poziomy laktozy niż niektóre inne sery i są lepiej tolerowane przez osoby z nietolerancją laktozy.

Wysokie ciśnienie krwi

Osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą martwić się zawartością soli w serze. Przetworzone sery i twarogi mają wyższą zawartość soli. Sery o niskiej zawartości soli mogą być zdrowszym wyborem dla osób z tym schorzeniem. Miękkie sery, takie jak mozzarella i ricotta, mają naturalnie niższą zawartość soli.

Na wynos

Niektóre sery są bezglutenowe, a inne mogą zawierać niektóre produkty pszenne. Osoby, które nie tolerują glutenu, powinny dokładnie sprawdzić wszystkie opakowania, aby upewnić się, że ser nadaje się do jedzenia. Dostępne są również bezglutenowe alternatywy dla sera.

Like this post? Please share to your friends: