Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Sok z buraków jest korzystny dla pacjentów z niewydolnością serca

Moc mięśni poprawia się u pacjentów z niewydolnością serca, gdy przyjmują dietę bogatą w azotany – znalezioną w nadmiarze w soku z buraków – wynika z nowych badań.

[Napój z soku z buraków]

Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis, MO, publikując w czasopiśmie, chcieli wiedzieć, czy pacjenci z niewydolnością serca mogą uzyskać korzyści, jakie sportowcy znajdą w soku z buraków.

Badanie to opiera się na wcześniejszej pracy zespołu, która sugeruje, że stosowanie azotanów w diecie poprawia wydajność mięśni w świecie sportów elitarnych.

Azotany są aktywnym składnikiem soku z buraków, a także szpinaku i innych warzyw liściastych, w tym rukoli i selera.

Podczas ćwiczeń te azotany są przekształcane w tlenek azotu, z różnym korzystnym wpływem na ciśnienie krwi i zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Korzyści są najczęściej stwierdzane podczas ćwiczeń aerobowych – to znaczy, gdy zwiększa się oddychanie, aby dostarczyć więcej tlenu do organizmu, na przykład podczas chodzenia, jazdy na rowerze lub pływania.

Naukowcy postawili hipotezę, że pacjenci z niewydolnością serca mogą odnosić podobne korzyści sportowcom, ponieważ niewydolność serca to stopniowa utrata zdolności pompowania. Gdy serce jest słabe, następuje zmęczenie i duszność, co utrudnia codzienną aktywność.

Czy coś tak prostego jak suplement azotynowy lub napój przyniesie poprawę?

„Wiele codziennych czynności jest opartych na energii – wychodzenie z krzesła, podnoszenie artykułów spożywczych, wchodzenie po schodach i mają duży wpływ na jakość życia” – mówi starszy autor badań, dr Linda R. Peterson, associate profesor medycyny na Washington University School of Medicine.

„Chcemy pomóc ludziom stać się potężniejszymi, ponieważ siła jest tak ważnym prognostykiem, jak ludzie robią, czy mają niewydolność serca, raka, czy inne schorzenia” – dodaje dr Peterson.

Pacjenci wykazują 13% wzrost mocy mięśni

Pracując z małą grupą badawczą złożoną z zaledwie dziewięciu pacjentów, zespół badawczy podarował każdemu z nich leczenie z wykorzystaniem soku z buraków.

Szybkie fakty dotyczące chorób serca

  • Choroby sercowo-naczyniowe są wiodącą światową przyczyną zgonów, z czego 17,3 miliona zgonów rocznie
  • Około 5,7 miliona ludzi w USA żyje z niewydolnością serca
  • Choroby serca są główną przyczyną zgonów w USA, zabijając ponad 375 000 osób rocznie.

Dowiedz się więcej o chorobach serca

Pacjenci działali jako ich własna grupa kontrolna; wszyscy otrzymywali coś, co wydawało się być tym samym sokiem z buraków, z tą różnicą, że zawartość azotanów została usunięta z niektórych, czyniąc z niej sok z buraków placebo.

Pomiędzy sesjami próbnymi była przerwa 1-2 tygodniowa.

Ani osoby biorące udział w badaniu, ani zespół badawczy nie znały kolejności, w której pacjenci otrzymywali leczenie soku z buraków i soku z buraków placebo.

Dwie godziny po wypiciu soku pacjenci, którzy spożyli sok z buraków zawierający azotany, wykazali 13% wzrost siły w mięśniach, które wydłużają kolano, przynosząc największe korzyści, gdy poruszali się z największą prędkością.

Wielkość korzyści została oszacowana przez naukowców poprzez porównanie poprawy siły mięśni w programie ćwiczeń.

Andrew R. Coggan, doktor, adiunkt radiologii na Washington University School of Medicine, mówi:

„Porównałem efekt soku z buraka na Popeye, który je szpinakiem, a wielkość tej poprawy jest porównywalna z tą obserwowaną u pacjentów z niewydolnością serca, którzy odbyli 2-3 miesiące treningu oporowego”.

Opierając się na rosnących dowodach na temat azotanów pochodzących ze zdrowych ludzi, sportowców, a teraz ich badań nad pacjentami z niewydolnością serca, zespół chciałby również badać azotany w starszych populacjach.

„Jednym z problemów starzenia się jest to, że mięśnie stają się słabsze, wolniejsze i słabsze.” W pewnym wieku ludzie tracą około 1% rocznie swoich mięśni „- mówi Coggan. „Jeśli uda nam się wzmocnić siłę mięśni, tak jak to zrobiliśmy w tym badaniu, może to przynieść znaczne korzyści osobom starszym.”

Artykuł w Centrum wiedzy przedstawia niektóre z innych korzyści zdrowotnych związanych z burakami.

Napisane przez Jonathana Vernona

Like this post? Please share to your friends: