Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Terapia wspomagająca: co powinieneś wiedzieć

Gdy zdiagnozowano raka, lekarz przedstawi mu plan leczenia wyjaśniający kolejne kroki.

Czasami lekarz zaleci dodatkowe leczenie po zakończeniu podstawowego leczenia, najczęściej operacji lub radioterapii. Nazywa się to terapią adjuwantową. Podaje się go w celu zmniejszenia ryzyka powracającego raka. Terapia neoadiuwantowa to leczenie podawane przed leczeniem podstawowym, aby pomóc mu skuteczniej zabijać lub usuwać nowotwór.

Rodzaje terapii adjuwantowej różnią się w zależności od rodzaju nowotworu, do którego są stosowane, a także samych pacjentów. Specjaliści od raka oferują przegląd tego, co ludzie powinni wiedzieć o terapii adiuwantowej.

Rodzaje terapii adjuwantowej

Lek do chemioterapii

Obecnie stosuje się wiele rodzajów terapii adiuwantowej. Klinika Mayo przedstawia najczęściej stosowane terapie raka:

 • Chemioterapia: Chemioterapia to leczenie raka, które wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych poprzez leczenie wszystkich komórek. Tradycyjnie podaje się ją przez żyłę pacjenta, ale na rynku są też tabletki do chemioterapii.
 • Hormonoterapia: Hormonoterapia zatrzymuje wytwarzanie pewnych hormonów, aby powstrzymać ich wpływ na raka. Nie wszystkie nowotwory są wrażliwe na hormony, więc lekarze najpierw przeanalizują każdy przypadek, aby sprawdzić, czy może on skorzystać z tego rodzaju terapii adiuwantowej.
 • Radioterapia: Radioterapia zabija komórki nowotworowe za pomocą wysokoenergetycznej wiązki energetycznej, podobnej do promieniowania rentgenowskiego. Pomaga ukierunkować pierwotne miejsce raka, jak również obszar wokół niego. Radioterapię można prowadzić wewnętrznie lub zewnętrznie.
 • Terapia celowana: Terapia celowana działa podobnie do chemioterapii, aby zabić komórki nowotworowe. Główną i najważniejszą różnicą jest to, że koncentruje się tylko na komórkach nowotworowych zamiast na leczeniu całego organizmu.
 • Immunoterapia: Immunoterapia jest nowym leczeniem przeciwnowotworowym, wykazującym obiecujące wyniki. Używając własnego układu odpornościowego, immunoterapia działa na rzecz zabijania komórek nowotworowych za pomocą naturalnego systemu obronnego organizmu.

Do jakich rodzajów nowotworów stosuje się terapię adiuwantową?

Terapia adjuwantowa jest najbardziej korzystna dla zaawansowanych stadiów lub agresywnych nowotworów. Dr Patrick Kupelian wyjaśnił, że nowotwory te mogą mieć struktury wokół nich, takie jak nowotwory lub są powiązane z wysokim ryzykiem posiadania komórek rakowych w innym miejscu ciała.

Dr Kupelian jest wiceprezesem ds. Klinicznych w dziale systemów Onkologicznych w Varian Medical Systems. Przedstawia listę nowotworów, które są zwykle leczone terapią adiuwantową:

 • Rak mózgu
 • Rak głowy i szyi
 • Rak piersi
 • Rak płuc
 • Rak gardła i żołądka
 • Rak trzustki
 • Rak jelita grubego
 • Rak prostaty
 • Rak szyjki macicy
 • Rak endometrium
 • Rak jajnika
 • Rak pęcherza
 • Rak jąder

Dla kogo jest terapia adiuwantowa?

Lekarz pisze notatki, podczas gdy pacjent splata dłonie

Terapia wspomagająca nie jest dla wszystkich. Każda terapia przeciwnowotworowa jest wyjątkowo podatna i nie każdy pacjent będzie w stanie poradzić sobie z dodatkowym leczeniem. Z tego powodu ważne jest, aby ludzie omawiali swoje możliwości z lekarzem.

Specjaliści od raka twierdzą, że idealny kandydat do terapii adjuwantowej skorzysta z dodatkowego leczenia, na tyle, że przewyższy on wady potencjalnych skutków ubocznych i niedogodności związanych z trwającym leczeniem.

„Jednym z przykładów [dobrego kandydata] byłby młody pacjent z rakiem sutka [który] przeszedł na dużą liczbę węzłów chłonnych w pachwinie lub pod pachą” – mówi dr Kupelian.

„Operacja jest wykonywana w celu usunięcia guza w obrębie piersi i węzłów chłonnych w pachwinie, u pacjenta nadal istnieje wysokie ryzyko powrotu raka zarówno w pozostałych węzłach chłonnych / węzłach chłonnych, jak i rozprzestrzeniania się na narządy takie jak mózg, płuca, lub kości.

Po zabiegu pacjent otrzymuje uzupełniającą radioterapię do węzłów chłonnych piersi i węzłów chłonnych (aby zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu w piersiach i węzłach chłonnych), oprócz chemioterapii wspomagającej (w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu raka w narządach takich jak mózg, płuco lub kości). „

Dr Kupelian

Co więcej, ważne jest, aby ludzie byli na tyle zdrowi, aby poradzić sobie z terapią adiuwantową, dodaje dr Hanna Luu, specjalista od raka piersi i dyrektor generalny OncoGambit, usługi internetowej, która tworzy spersonalizowane plany leczenia raka.

„Idealnym pacjentem do leczenia uzupełniającego jest pacjent z umiarkowanym lub wysokim ryzykiem nawrotu raka, bez innych poważnych chorób, takich jak choroba serca lub wątroby, oraz z dobrym stanem sprawności” – powiedział dr Luu. „Ustalamy stan wydajności pacjenta za pomocą systemu oceniania o nazwie ECOGPerformance Status.”

Dr Luu przedstawia różne oceny pacjentów, biorąc pod uwagę ich aktualny stan zdrowia i możliwości:

Stopień 0: W pełni aktywny, zdolny do wykonywania wszystkich czynności

Stopień 1: Ograniczony w fizycznym wysiłku, ale ambulatoryjny i gotowy do wykonywania lekkich prac domowych, pracy biurowej

Stopień 2: ambulatoryjny i zdolny do samodzielnej opieki, ale niezdolny do wykonywania obfitej pracy

Stopień 3: Zdolność do ograniczonej samoopieki, ograniczona do łóżka lub krzesła ponad 50 procent godzin czuwania

Stopień 4: Całkowicie obezwładniony, nie może wykonywać samopomocy, łączonej w całości z łóżkiem lub krzesłem

Skutki uboczne terapii adjuwantowej zależą od rodzaju leczenia. Mogą nawet zostać zintensyfikowane w zależności od ich aktualnego stanu zdrowia i innych metod leczenia, które już zostały podane.

Zrozumienie leczenia pozwoli ludziom się do tego przygotować. Na przykład chemioterapia może trwać miesiące i pozostawi pacjentów niezdolnych do opieki w tym czasie.

Należy poczynić pewne przygotowania, aby ludzie mieli dodatkowe wsparcie w domu i podczas leczenia.Mogą nawet przegapić szkołę lub pracę.

Melissa Thompson, niedawno przeżyła raka piersi i była przedstawicielem Komitetu Doradczego dla Pacjentów i Rodzin w Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, przeszła chemioterapię po podwójnej mastektomii zaledwie kilka tygodni po urodzeniu pierwszego dziecka. Doradziła, jak przygotować się do terapii uzupełniającej dla innych pacjentów.

„Chemioterapia to tylko jeden rozdział znacznie większej historii, która wydaje się nigdy nie mieć końca, ponieważ efekty chemioterapii kumulują się, każdy dzień, który mija, jest trudniejszy fizycznie i psychicznie. lub ci w nim, wiedzą, że w końcu jest światło na końcu tunelu, a to przyniesie życie i optymizm. „

Melissa Thompson

Ludzie powinni regularnie rozmawiać z zespołem zajmującym się rakiem o tym, jak się czują podczas i po leczeniu. Pomaga to zespołowi dokładnie ocenić nowotwór.

Ważne jest, aby ludzie pytali o potencjalne skutki uboczne i jakie ogólne przygotowania należy podjąć w związku z zakłóceniami w ich życiu. Jeśli terapia adiuwantowa jest dla kogoś za duża, lekarz powinien o tym wiedzieć przed podjęciem dalszych kroków w planie leczenia.

Czy są jakieś alternatywy?

Nie ma prawdziwej alternatywy dla terapii adiuwantowej. Opiera się na ryzyku powracającego raka w każdym przypadku. Lekarze mogą zalecać mniej intensywne terapie adiuwantowe w porównaniu do innych, ale jest to decyzja, którą należy podjąć w oparciu o każdą sytuację osobistą.

Owoce i warzywa

Są jednak pewne rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie. Zdrowy styl życia oparty na dobrym odżywianiu i regularnej aktywności może pomóc ludziom z chorobą nowotworową dłużej żyć.

„Obecnie nie ma alternatywy dla terapii adiuwantowej, ale mogą być zalecane dodatkowe terapie dla pacjentów” – wyjaśnia dr Luu. „Chociaż dane są ograniczone, wykazano, że dieta składająca się z 80% owoców i warzyw oraz umiarkowanych ćwiczeń fizycznych, które obejmują 300 minut aktywności na tydzień, poprawia przeżywalność u pacjentów z chorobą nowotworową, w tym u pacjentów w zaawansowanym stadium”.

„Medytacja, joga i akupunktura mogą złagodzić niektóre skutki uboczne związane z leczeniem, dlatego też podmioty świadczące opiekę zdrowotną często zachęcają pacjentów do udziału w tych działaniach.”

Like this post? Please share to your friends: