Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Entezopatia: Objawy i leczenie

Entezopatia odnosi się do problemu związanego z przyczepieniem ścięgien, więzadeł lub składników stawu do kości.

Ludzie z entezopatią zwykle odczuwają ból i mogą mieć sztywność lub trudności w poruszaniu dotkniętym stawem lub obszarem ciała.

Gdy stan zapalny, taki jak reumatoidalne zapalenie stawów, powoduje ból entezopatii, nazywa się entezitis.

Objawy zapalenia przyczepu i entezopatii są takie same i mogą wywoływać uogólniony ból stawów lub ból w określonym miejscu w pobliżu stawu. Bóle pogarszają się wraz z ruchem. Na przykład, osoba z entezopatią w ścięgnie Achillesa odczuwa pogarszający się ból podczas biegu lub chodzenia.

Gdy entezopatia jest powiązana z innym stanem, takim jak reumatoidalne zapalenie stawów, może pomóc leczenie podstawowej przyczyny. Środki lecznicze w stylu życia i fizykoterapia mogą również leczyć stan.

Szybkie fakty dotyczące entezopatii:

 • Głównym objawem jest ból w dotkniętym stawie lub obszarze ciała.
 • Typowe przyczyny to powtarzający się ruch.
 • W stawach może wystąpić usztywnienie, co dodatkowo ogranicza zakres ruchu i ruchu.
 • Leczenie koncentruje się na rozwiązaniu problemu i zmianach stylu życia w celu zmniejszenia objawów.

Jak wywołuje entezopatia?

biegacze

Przyczyny entezopatii obejmują:

 • Overuse, szczególnie z powtarzających się ruchów, takich jak bieganie lub gra w tenisa.
 • Urazy, takie jak upadek lub uderzenie w dotknięty obszar, lub mikrouszkodzenia obszaru.
 • Choroby autoimmunologiczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów lub inne stany zapalne.
 • Genetyka, gdy pewne geny sprawiają, że osoby są bardziej podatne na określone obrażenia.

Entezopatia może rozwijać się w dowolnym stawie lub obszarze, do którego przyczepiają się ścięgna lub więzadła i może powodować ból w pobliżu kilku różnych stawów. Pięta, kolana, biodra, palce, palce, łokcie i kręgosłup są powszechnymi miejscami rozwoju entezopatii.

Ścięgna i więzadła są wiązkami tkanki łącznej. Ścięgien przywiązuje mięśnie do kości, podczas gdy więzadła przyczepiają kości do innych kości.

Enthesis to wiązka tkanki, która przywiązuje ścięgna i więzadła oraz torebkę stawową do kości. Entezopatia jest jakimkolwiek zaburzeniem w enthesesie, lub entheses, jeśli jest więcej niż jeden.

Jakie są objawy entezopatii?

ból kolana

Ból jest jednym ze sposobów diagnozowania entezopatii przez lekarzy. Ludzie z entezopatią mają tendencję do odczuwania bólu, gdy lekarz naciska na ścięgno lub więzadło, gdzie wkłada je do kości.

Inne objawy entezopatii mogą obejmować:

 • sztywność stawów
 • trudności w poruszaniu stawem
 • obrzęk, zwłaszcza gdy ma wpływ na stopy lub nogi
 • ciepło w pobliżu dotkniętego stawu

Entezopatia jest często objawem innego zaburzenia, takiego jak zapalne zapalenie stawów kręgosłupa lub choroba autoimmunologiczna. Zatem osoby z entezopatią mogą odczuwać objawy tych innych stanów, co z kolei może pomóc w zdiagnozowaniu podstawowej przyczyny bólu stawów.

Na przykład, dna jest rodzajem zapalenia stawów, który powoduje osadzanie się kryształów kwasu moczowego w obrębie i wokół niektórych stawów. Może to powodować entezopatię. Ludzie z dną mogą mieć ból obejmujący różne stawy, szczególnie te w stopach i palcach.

Diagnozowanie i leczenie entezopatii

Lekarz może zdiagnozować entezopatię na podstawie objawów i samego badania. Gdy objawy są niejasne lub gdy przyczyną może być inny stan, pomocne mogą być badania obrazowe, takie jak ultradźwięki, skanowanie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny (MRI). Obrazy te szukają obrzęku i uszkodzeń podczas enteacji i mogą wykluczyć inne diagnozy.

Zabiegi obejmują:

Leki

Osoby z entezopatią mogą lepiej radzić sobie z różnymi lekami na artretyzm i innymi terapiami, takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki biologiczne, jeśli ich objawy są związane z chorobą autoimmunologiczną, kortykosteroidami lub innymi lekami, aby opanować dyskomfort.

Fizykoterapia

Fizjoterapia może zmniejszyć ból i sztywność stawów i okolic. Większość fizykoterapii skupia się na wzmacnianiu i rozluźnieniu napiętych mięśni, wraz z poprawą elastyczności w pobliżu entez. Na przykład osoby z entezopatią ścięgna Achillesa mogą odnieść korzyść z rozciągania mięśni łydek wykonywanych 2-3 razy dziennie.

Wykonywanie tych ćwiczeń po obu stronach, a nie tylko po stronie dotkniętej entezopatią, może zapobiegać zaburzeniom równowagi mięśniowej, problemom z postawą i nasilającym się bólem.

Fizjoterapia może pomóc osobom z entezopatią pracować przy urazach, nie pogarszając bólu.

Ortotyka

Urządzenia ortotyczne, takie jak wkładki do butów na piętach, mogą zmniejszyć ból niektórych typów entezopatii. Mogą również zapobiegać dalszym obrażeniom. Szyna może wspomagać staw i rozciągać otaczające mięśnie, szczególnie w nocy.

Zmiany stylu życia

Osoby z entezopatią mogą unikać ćwiczeń zwiększających obciążenie stawów. Bieganie może podrażnić entezopatię, podobnie jak niektóre ćwiczenia obciążające. Osoby, które rozwijają entezopatię mogą skorzystać z ćwiczeń nie obciążających wagi, takich jak jazda na rowerze, pływanie i wiosłowanie. Inne metody leczenia, które mogą pomóc w:

 • na zimno lub na gorąco, lub na zmianę, aby zmniejszyć stan zapalny
 • masowanie dotkniętego stawu lub otaczających mięśni
 • laseroterapia zimna (laseroterapia niskopoziomowa), terapia światłem, która może zmniejszyć stan zapalny i ból
 • alternatywne terapie, takie jak akupunktura
 • zastrzyki z kortykosteroidów w zapaleniu zapalenia enthes

Jeśli ruch jest bolesny, zaleca się, aby osoba unikała go tak bardzo, jak tylko może.

Warunki mylone z entezopatią

lekarz badający starszego pacjenta

Entezopatia może obejmować dowolną część ciała, ale najczęściej występuje w okolicy pięty, kręgosłupa, biodra, łokcia i kolana.Jednak różnorodne schorzenia mogą również powodować ból stawów i miejscowych.

Ponieważ wiele stanów może powodować ból w stawie lub w jego pobliżu, osoby z bólem stawów lub mięśni nie powinny samodzielnie diagnozować. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, aby można było postawić właściwą diagnozę.

Warunki, które mogą wyglądać podobnie do entezopatii obejmują:

 • szczepy i skręcenia
 • siniaki
 • urazy kostne, w tym złamania
 • nadmierne urazy wpływające na ścięgna
 • choroby, takie jak dna moczanowa lub reumatoidalne zapalenie stawów

Czasami ciepło, obrzęk i ból mogą sygnalizować potencjalnie zagrażającą życiu zakrzepicę w głębokich żyłach.

Cielęta są najczęstszymi miejscami występowania skrzepów krwi żył głębokich, ale skrzepy krwi mogą tworzyć się wszędzie, w tym w pobliżu stawów, na przykład, za kolanem. Nagle czerwony, ciepły i obrzęk stawu może być również oznaką poważnej infekcji bakteryjnej w obrębie stawu. Każdy, kto doświadcza tego rodzaju zmian w jakimkolwiek wspólnym stawie, powinien szukać pilnej pomocy medycznej.

Jakie jest przewidywanie entezopatii?

Objawy entezopatii mogą złagodzić czas i odpowiednie leczenie. Ale długoterminowe rokowanie zależy od przyczyny entezopatii.

Osoby z przewlekłymi chorobami, które doświadczają entezopatii mogą nadal doświadczać zaostrzeń w tym samym miejscu lub w różnych miejscach w całym ciele.

Ktoś, kto rozwija entezopatię z powodu nadużywania lub innych zewnętrznych przyczyn, często odzyska na stałe, jeśli otrzyma natychmiastowe leczenie.

Nieleczona entezopatia może się pogorszyć. Postawa lub chód osoby mogą się zmieniać z powodu bólu i sztywności, jakie powoduje ten stan. Może to prowadzić do sztywności mięśni, obrażeń pobliskich mięśni i bólu.

PLMedBook