Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zapobiec pryszczom?

Trądzik jest częstym zaburzeniem skóry, które może powodować kilka rodzajów skazy. Niektóre obejmują pryszcze, zaskórniki i zaskórniki. Istnieje wiele sposobów zapobiegania trądzikowi.

Dermatolodzy zidentyfikowali cztery czynniki, które przyczyniają się do rozwoju trądziku:

 • skóra wytwarzająca zbyt dużo oleju, który zatyka pory
 • martwe komórki skóry, które mają ten sam efekt
 • obecność bakterii zwanej () w porach
 • zapalenie skóry, które również prowadzi do zaczerwienienia

Lekarz lub dermatolog może pomóc w ustaleniu, który czynnik lub kombinacja czynników powoduje trądzik. Jednak wiele metod leczenia i profilaktyki są podobne, niezależnie od przyczyny. Poniższe wskazówki mogą pomóc w ochronie przed trądzikiem i zmniejszyć liczbę wyprysków.

Piętnaście sposobów zapobiegania pryszczom

Jest wiele rzeczy, które osoba może zrobić, aby zapobiec pryszczom i innym formom trądziku, w tym:

1. Umyj twarz dwa razy dziennie

Człowiek, który chce zapobiec pryszcze patrząc w lustro

Trądzik rzadko jest wynikiem brudnej twarzy, wbrew powszechnej opinii. Jednak ważne jest, aby usunąć nadmiar brudu i oleju ze skóry poprzez regularne mycie.

Wiele osób woli używać łagodnego środka czyszczącego i ciepłej wody. Nałożenie beztłuszczowego balsamu po umyciu może zapobiec wysuszeniu skóry.

Nadmierne umycie twarzy może spowodować wysuszenie skóry, co może pogorszyć pryszcze.

2. Powstrzymaj się od szorstkiego szorowania

Niektórzy ludzie szorują skórę szorstkimi ściereczkami lub myjkami. Może to drażnić skórę i powodować stany zapalne, powodując pogorszenie trądziku.

Stosowanie delikatnego środka czyszczącego z czystymi dłońmi lub miękką szczoteczką przeznaczoną do stosowania na twarz może zapobiec pryszczom.

3. Utrzymuj włosy w czystości

Jeśli nadmiar oleju we włosach przedostanie się na skórę, może to pogorszyć trądzik. Regularne mycie włosów może zatrzymać rozwój trądziku, szczególnie w pobliżu linii włosów.

Należy również powstrzymać się od otrzymywania takich produktów, jak żel do włosów lub spray na twarz. Mogą one również zatykać pory i prowadzić do wyprysków.

4. Powstrzymaj się przed trzaskiem lub wybijaniem w pryszczach

Może to być kuszące, aby uciskać pryszcz, ale zwykle powoduje stan zapalny i blizny.

Aby zmniejszyć widoczność skaz, należy zamiast tego stosować miejscowe leczenie. Mogą zająć trochę czasu, aby pracować, ale mogą również zapobiegać tworzeniu się nowych pryszczów.

5. Zastosuj miejscowe zabiegi

Leki bez recepty, takie jak kremy lub serum, mogą zmniejszać wypryski, szczególnie gdy mają tendencję do występowania w pewnych obszarach.

Następujące obszary problemowe są częste:

 • podbródek
 • nos
 • czoło

Zabiegi dostępne do zakupu online często zawierają kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu. Te produkty nie są tak silne jak leki na receptę, ale mogą pomóc w łagodzeniu łagodnego trądziku i zmniejszyć wypryski.

6. Weź pod uwagę miejscowe retinoidy

Miejscowe retinoidy to produkty zawierające leki pochodzące z witaminy A, a dermatolodzy przepisują je w celu zapobiegania trądzikowi i zapobiegania mu. Te zabiegi mogą również pozbyć się nadmiernych martwych komórek skóry i zmniejszyć stan zapalny.

Większość miejscowych retinoidów jest dostępnych tylko na receptę, w tym tretinoina (Retin-A, Renova) i tazaroten (Tazorac).

Jednak jeden retinoidowy lek, adapalen (Differin), jest dostępny w sprzedaży online lub bez recepty.

7. Porozmawiaj z dermatologiem na temat antybiotyków

Miejscowe antybiotyki mogą zwalczać przerost bakterii w skórze. Przykłady antybiotyków, które leczą ten trądzik zapalny, obejmują erytromycynę i klindamycynę, które są dostępne na receptę.

Osoba może zidentyfikować trądzik zapalny przez bardzo czerwony, podrażniony wygląd. Może być również bolesne.

8. Porozmawiaj z lekarzem o pigułkach hormonalnych

Opakowania hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych ułożone w stos

Tabletki antykoncepcyjne mogą pomóc w zapobieganiu trądzikowi, pomagając w regulacji hormonów, które mogą pogorszyć trądzik.

Jednak te pigułki niosą ze sobą ryzyko, dlatego przed podjęciem decyzji konieczne jest zbadanie korzyści i skutków ubocznych.

Spironolakton, lek często stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, może również pomóc w przypadkach ciężkiego trądziku. Jednak spironolakton ma wiele możliwych skutków ubocznych, dlatego najlepiej jest porozmawiać z lekarzem.

9. Ogranicz jedzenie związane z trądzikiem

Lekarze nie są pewni związku między pokarmem a trądzikiem. Jednak coraz więcej badań sugeruje, że niektóre pokarmy mogą powodować trądzik u niektórych pacjentów.

Według tego, żywność o wysokim indeksie glikemicznym może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku lub pogorszyć trądzik.

Te potencjalnie problematyczne pokarmy są słodowe i zawierają dużo węglowodanów. Niektóre przykłady obejmują:

 • ciasteczka
 • ciastka
 • ciasta

Produkty mleczne, szczególnie odtłuszczone, mogą również zwiększać ryzyko zachorowania na trądzik. Osoba może chcieć ograniczyć konkretną grupę żywności, aby sprawdzić, czy ich skóra się poprawia.

10. Podczas wyjścia na zewnątrz nosić krem ​​przeciwsłoneczny

Zbyt dużo słońca ma wiele szkodliwych skutków na skórze. Opalenizna może również prowadzić do nadprodukcji olejków, które powodują pogorszenie trądziku.

Używanie bezolejowego kremu z filtrem o współczynniku ochrony co najmniej 15 może pomóc w zapobieganiu poparzeniom słonecznym i zaostrzeniu trądziku.

11. Weź pod uwagę terapie światłem lub laserem

Dermatolog lub estetyk może zapewnić te terapie, których celem jest zmniejszenie obecności bakterii na skórze.

12. Unikaj produktów do pielęgnacji skóry zawierających olej

Kobieta robi zakupy dla produktów do pielęgnacji skóry, odbierając pomoc od pracownika spa.

Produkty do pielęgnacji skóry zawierające olej mogą zatkać pory. Produkty te są często przeznaczone do stosowania na suchą lub dojrzałą skórę, która może nie mieć tak dużo naturalnego oleju.

Produkty, które nie zawierają oleju, są zwykle oznaczone jako „niekorkowe”.

Może być dobrym pomysłem unikanie dotykania domowych tłuszczów i olejów kuchennych, które mogą również zatykać pory.

13. Powstrzymaj się od nadmiernego złuszczania

Złuszczanie to proces usuwania martwych komórek ze skóry.

Podczas gdy niektóre złuszczanie może pomóc poprawić trądzik, zbyt wiele może pogorszyć wyprysków.Dzieje się tak, gdy osoba usuwa zbyt dużo naturalnego oleju ze skóry. Skóra może zrekompensować, wytwarzając więcej oleju, który zatyka pory i prowadzi do większej ilości wyprysków.

Jeśli dana osoba nadmiernie złuszcza skórę, po praniu może ją podrażnić lub poczuć się bardzo mocno.

14. Zmniejsz stres

Stres często powoduje stan zapalny, który może pogorszyć wypryski.

Poniżej znajdują się sposoby na zmniejszenie stresu, które mogą pomóc w zapobieganiu trądzikowi:

 • medytować
 • ćwiczenia
 • robić jogę
 • relaksując się przed snem czytając lub biorąc kąpiel
 • spędzanie czasu w naturze
 • angażowanie się w hobby

15. Utrzymuj produkty do pielęgnacji twarzy w czystości

Makijaż i gąbki do twarzy i pędzle powinny być regularnie czyszczone wodą z mydłem, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii, co może prowadzić do wypadania.

Upewnij się, że szczotki całkowicie wyschną przed użyciem.

Na wynos

Czyszczenie skóry regularnie i delikatnie, wybierając ostrożnie produkty do pielęgnacji skóry i unikając kontaktu z olejem może pomóc w zmniejszeniu trądziku.

Jeśli żadna z tych metod nie ulegnie poprawie w ciągu 6 do 8 tygodni, należy skonsultować się z dermatologiem w celu uzyskania dalszych zaleceń.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: