Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Strach przed lataniem (aviofobia): jak go pokonać

Strach przed lataniem, czyli aviofobią, jest stosunkowo powszechną fobią. Chociaż są one niepokojące, istnieją sposoby na zmniejszenie negatywnych uczuć i ostatecznie przezwyciężenie strachu. Tutaj omawiamy opcje.

Okaleczająca kobieta na samolocie

Fakt: latanie jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania. Najnowszy raport Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) pokazuje, że w 2015 r. Odnotowano tylko 92 komercyjne wypadki lotnicze z 33 milionów szacowanych lotów na całym świecie.

Co ważniejsze, doszło tylko do sześciu śmiertelnych wypadków, w wyniku których zginęło 474 osób. Biorąc pod uwagę, że w 2015 roku podróżowało około 3,5 miliarda pasażerów, jest to wskaźnik tylko jednej śmierci na 7,5 miliona pasażerów.

Porównaj to z najnowszymi danymi z National Highway Traffic Safety Administration, które pokazują, że w samych Stanach Zjednoczonych w 2015 r. Doszło do 32166 wypadków śmiertelnych, co spowodowało 35 092 zgony. To wskaźnik 11 zgonów na 100 000 mieszkańców USA. Liczby te pokazują, jak znacznie bezpieczniejszy jest ruch lotniczy niż podróż samochodem.

Jednak pomimo tych statystyk, obawa przed lataniem (aviofobią) jest częstym zarzutem: badanie YouGov z 2014 r. Sugeruje, że jedna trzecia Amerykanów przyznaje się do lekkiego niepokoju związanego z lataniem, a około 16 procent przyznało się, że boi się latać.

Szybkie fakty dotyczące aviofobii

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących lęku przed lataniem. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Latanie jest w rzeczywistości jednym z najbezpieczniejszych sposobów podróżowania.
 • Strach przed lataniem może czasem być spowodowany innymi pokrewnymi fobiami.
 • Możliwości leczenia obejmują terapię poznawczo-behawioralną (CBT).
 • Istnieją sposoby planowania podróży, które mogą pomóc zminimalizować wpływ aviofobii.

Co powoduje aviofobię?

Jednym z czynników, który przyczynił się do zwiększenia lęku przed lataniem, są ciężkie relacje medialne dotyczące wypadków lotniczych. Oglądanie obrazów katastrofy lotniczej w telewizji lub gazecie może wpłynąć na opinię o bezpieczeństwie podróży lotniczych, nie uwzględniając nawet prawdziwego ryzyka.

Środki bezpieczeństwa na lotniskach, takie jak długie kolejki, rewizje ciała i skanery rentgenowskie mogą również wywoływać uczucie lęku u niektórych osób.

Czasami strach jest po prostu wynikiem złego doświadczenia z przeszłości, takiego jak lot z silnymi turbulencjami powietrza.

Aviofobia w wyniku powiązanych fobii

Często strach przed lataniem nie wynika z samego latania, ale wynika z powiązanych czynników, takich jak:

 • strach przed przebywaniem w zamkniętej przestrzeni (klaustrofobia)
 • strach przed tłumami (enochlofobia)
 • lęk wysokości (akrofobia)
 • lęk przed porwanieniem lub terroryzmem

Objawy latającej fobii

Bez względu na przyczynę lęku ludzie mogą doświadczyć następujących objawów fizycznych przed lotem i podczas lotu:

 • wyzysk
 • palpitacje serca
 • duszność
 • drżący
 • nudności
 • zawroty głowy
 • zachmurzone myślenie
 • drażliwość

Dla niektórych, nawet perspektywa planowania przyszłych podróży lotniczych może wywołać te objawy. Może to ograniczyć możliwości spędzania wolnego czasu i może stanowić problem dla osób, które muszą podróżować w interesach.

Ponieważ przyczyny aviofobii są różnorodne, potrzebne są konkretne opcje leczenia, aby poradzić sobie z konkretnym strachem. Poniżej przedstawiono różne strategie stosowane w celu zwalczania lęku przed lataniem (i fobiami związanymi z lataniem).

Możliwości leczenia

Istnieje wiele praktycznych sposobów na zmniejszenie strachu związanego z lataniem (i różnymi fobiami związanymi z lataniem); obejmują one:

1. Stawić czoła twoim lękom

Jedną z technik stosowanych przez psychologów, aby pomóc ludziom pokonać strach przed lataniem, jest kontrolowana ekspozycja. Terapie oparte na ekspozycji działają poprzez stopniowe narażanie osoby na przedmiot lub sytuację, która je przeraża.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie z lękiem przed lataniem mają tendencję do unikania tego. Oznacza to, że nie mają oni możliwości dowiedzieć się, że bardzo często ich lęki lub lęki nie spełniają się; lub, jeśli się spełniają, że mogą je tolerować, ponieważ nie są tak straszne, jak sobie wyobrażają.

Symulator lotu

Leczenie zazwyczaj obejmuje szereg sesji pod kierunkiem wyszkolonego terapeuty.

Podczas pierwszych sesji, ludzie na ogół uczą się technik zarządzania lękiem, takich jak głębokie oddychanie i jak rozpoznawać i korygować irracjonalne myśli.

W późniejszych sesjach uczą się stawić czoła strachowi na kontrolowanych etapach.

Tradycyjnie polegało to na tym, że terapeuta towarzyszył osobie na rzeczywistym locie, ale w dzisiejszych czasach wirtualna rzeczywistość może być używana do symulacji różnych warunków na pokładzie.

Badania sugerują, że kontrolowana ekspozycja jest skutecznym sposobem leczenia leciwej fobii, podczas której uczestnicy zgłaszają znacznie zmniejszone obawy związane z lotem i zwiększają prawdopodobieństwo powtórzenia lotu podczas następczej oceny.

2. Cognitive Behavioral Therapy (CBT)

CBT pomaga ludziom zmienić sposób myślenia o rzeczach, których się boją. W CBT ludzie uczą się kwestionować negatywne myśli i emocje, aby sprawdzić, czy są realistyczne i pomocne. Jeśli nie są, to te myśli muszą zostać skorygowane, aby nie przekształciły się w negatywne wzorce zachowań.

Badanie to pokazuje, że umiejętności nabyte podczas leczenia CBT wiązały się ze zmniejszonym lękiem w powietrzu. Ponadto uczestnicy nadal wykorzystywali umiejętności po zakończeniu leczenia, co sugeruje, że CBT ma pozytywne długoterminowe skutki. W Internecie dostępnych jest wiele kursów CBT; Witryna Stowarzyszenia na rzecz Terapii Behawioralnych i Poznawczych jest dobrym miejscem do rozpoczęcia.

3. Leczenie farmakologiczne

Lekarstwo jest czasami przepisywane tymczasowo, aby leczyć objawy lecącej fobii, takie jak lęk i nudności. Leki te są zwykle przyjmowane na krótko przed lotem. Zawierają:

 • Leki przeciwlękowe, takie jak diazepam (Valium) lub alprazolam (Xanax).
 • Leki przeciwkrwiste, takie jak dimenhydrinate (Dramamine).

Przed użyciem tych leków należy skontaktować się z lekarzem. Są postrzegane jedynie jako rozwiązanie krótkoterminowe; mogą powstrzymać lęk przed lękami przed ich lękami, które mogą być bardziej wyraźne przy następnym locie bez kuli leków. Mogą też uzależniać.

4. Podejmij kurs lęk-latania

Wiele linii lotniczych oferuje obecnie 1-dniowy kurs pomagający ludziom pokonać strach przed lataniem. Kurs jest skierowany do osób, które są zbyt przestraszone, aby dostać się na pokład, a także tych, którzy cierpią z powodu lęku podczas lotu.

Dla niektórych osób możliwość spotkania wyszkolonych pilotów linii lotniczych i zadawania im pytań na temat samolotu i ich doświadczeń z latania może pomóc w uspokojeniu ich umysłów. Dla innych szansa wejścia na pokład samolotu bez obaw przed prawdziwym lotem pomaga im stać się bardziej znajomym i zrelaksowanym w środowisku; może przygotować je do prawdziwej rzeczy.

5. Planowanie podróży

Staranne planowanie może pomóc wyzwolić stres z podróżowania. Oto kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że podróż pójdzie gładko:

 • Zarezerwuj bezpośredni lot bez żadnych transferów, aby podróż była krótsza.
 • Zarezerwuj miejsce w środku nad skrzydłami – tutaj jest mniej turbulencji.
 • Wybierz siedzenie w przejściu – mają one dodatkową przestrzeń, umożliwiając wyciągnięcie nóg; lub wybierz miejsce przy oknie, w którym masz mniejsze szanse na zakłócenia.
 • Zarezerwuj pierwszeństwo wejścia na pokład, aby zmniejszyć kolejkowanie przed wejściem na pokład samolotu, co może wywołać u niektórych niepokój.
 • Leć w większej płaszczyźnie – turbulencje mają mniejszy wpływ na większe samoloty.

Perspektywy

Strach przed lataniem jest czymś, co można podbić za pomocą odpowiednich narzędzi i pomocy. Nie pozwól, aby strach powstrzymał Cię przed udaniem się na niezapomniane wakacje zagraniczne, ciesząc się czasem z rodziną za granicą lub czerpiąc największe korzyści z międzynarodowych okazji biznesowych. Możesz to zrobić!

Like this post? Please share to your friends: