Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy alkohol wpływa na poziom cukru we krwi w cukrzycy?

Dla wielu osób szklanka alkoholu tu i tam nie stanowi problemu. Jednak dla osób z chorobami, takimi jak cukrzyca, alkohol może wpływać na poziom cukru we krwi i stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Zrozumienie, co konsumujesz i jaki wpływ ma alkohol na poziom glukozy we krwi jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą.

Szybkie fakty dotyczące alkoholu i cukrzycy:

 • Alkohol może zakłócać poziom cukru we krwi.
 • Nadmierne spożycie może zmniejszyć skuteczność insuliny.
 • Osoby chore na cukrzycę powinny powoli wypijać napoje i nie pić na pusty żołądek.

Wpływ alkoholu

Alkohol jest depresorem; jest klasyfikowany jako „lek uspokajający-nasenny”, ponieważ powoduje depresję centralnego układu nerwowego. Każdy narząd w ciele może być dotknięty przez alkohol. Po spożyciu jest szybko wchłaniany przez żołądek i jelito cienkie i dostaje się do krwiobiegu.

U przeciętnej osoby wątroba może zepsuć mniej więcej jeden standardowy alkohol na godzinę. Nadmiar alkoholu porusza się po ciele. Ilość nie podzielona przez wątrobę jest usuwana przez płuca, nerki i skórę z moczem i potem.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka zależy od tego, ile konsumuje. W niskich dawkach alkohol może działać jako środek pobudzający – ludzie mogą czuć się szczęśliwi lub stać się gadatliwi.

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może jednak zaszkodzić ciału.

Poziom cukru we krwi

Obraz różnych napojów alkoholowych.

Ogólny stan zdrowia danej osoby odgrywa dużą rolę w sposobie reagowania na alkohol. Osoby chore na cukrzycę lub inne problemy z poziomem cukru we krwi muszą zachować ostrożność podczas spożywania alkoholu.

Spożycie alkoholu może zakłócać poziom cukru we krwi, a także hormonów potrzebnych do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi. Osoby często pijące dużo alkoholu mogą wymazać swoją energię w ciągu kilku godzin.

Z czasem nadmierne spożycie alkoholu może zmniejszyć ogólną skuteczność insuliny. Powoduje to wysoki poziom cukru we krwi. Wiele osób z alkoholową chorobą wątroby ma również nietolerancję glukozy lub cukrzycę.

Normalny poziom cukru we krwi na czczo powinien wynosić od 70-100 miligramów na decylitr. Ludzie, którzy mają nieleczoną cukrzycę, na ogół mają poziom cukru we krwi wyższy niż 126 miligramów na decylitr.

Osoby z cukrzycą muszą bardzo uważać, jeśli chodzi o picie alkoholu. To dobry pomysł, aby porozmawiać z lekarzem, aby dokładnie zrozumieć związane z tym ryzyko.

Niektórych leków nie należy przyjmować z alkoholem. Osoby chore na cukrzycę powinny zwracać uwagę na wszelkie potencjalne ostrzeżenia.

Spożycie alkoholu może prowadzić do niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi. Dzieje się tak dlatego, że wątroba musi działać, aby usunąć alkohol z krwi zamiast kontrolować poziom cukru we krwi, a ponieważ alkohol może prowadzić do nieświadomości sytuacyjnej niskiego poziomu cukru we krwi.

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi są podobne do objawów nadmiernego spożycia alkoholu, w tym:

 • zamieszanie
 • senność
 • rozmyty obraz
 • bóle głowy
 • zawroty głowy lub zawroty głowy
 • brak koordynacji
 • bóle głowy
 • nieprzytomność

Inne problemy związane z alkoholem i cukrzycą

Wpływ alkoholu na poziom cukru we krwi nie jest jedynym sposobem, w jaki może on wpłynąć na osobę chorą na cukrzycę:

 • Alkohol może pobudzić apetyt, zachęcając do objadania się, a co za tym idzie do dalszego zwiększania poziomu cukru we krwi.
 • Z powodu kalorii w alkoholu regularne spożywanie może utrudnić przesunięcie dodatkowej wagi.
 • Alkohol może zmniejszyć siłę woli i zwiększyć szansę dokonywania złych wyborów żywieniowych.
 • Alkohol może zakłócać niektóre doustne leki przeciwcukrzycowe.
 • Alkohol może zwiększać ciśnienie krwi.

Wytyczne dotyczące spożycia alkoholu

Chorzy na cukrzycę, którzy planują picie, powinni sprawdzić poziom cukru we krwi przed i do 24 godzin po wypiciu. Powinni także sprawdzić poziom przed pójściem spać, aby upewnić się, że są stabilne.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), jeden standardowy napój w USA wynosi 14,0 gramów (0,6 uncji) czystego alkoholu.

Napoje takie jak piwo i wino mogą zawierać alkohol w dowolnym miejscu od 2 do 20 procent. Napoje alkoholowe lub alkoholowe mogą zawierać 40-50 procent lub nawet więcej alkoholu.

Poniżej znajduje się zawartość alkoholu w typowych napojach alkoholowych według CDC. Każdy jest równy jednemu napojowi.

 • 12 uncji piwa – 5 procent zawartości alkoholu
 • 8 uncji ługu słodowego – 7 procent zawartości alkoholu
 • 5 uncji wina – 12 procent zawartości alkoholu
 • 1,5 uncji lub „shot” 80-alkoholowych alkoholi lub alkoholu – 40% zawartości alkoholu

Wskazówki

Kobieta sięgająca po szklankę wody

Osoby z problemami z poziomem cukru we krwi powinny unikać napojów mieszanych i koktajli. Napoje te są często pełne cukru i pustych kalorii i zwiększają poziom cukru we krwi.

American Diabetes Association zaleca następujące osoby, które piją:

 • Kobiety nie powinny spożywać więcej niż jednego drinka dziennie.
 • Mężczyźni nie powinni mieć więcej niż dwa drinki dziennie.
 • Nie pić na pusty żołądek lub gdy poziom cukru we krwi jest niski.
 • Nie zamieniaj jedzenia z alkoholem w plan posiłków – nie licz alkoholu w planie żywieniowym jako wybór węglowodanów.
 • Popijaj napoje powoli, aby były trwałe.
 • Utrzymuj nawodnienie napojami o zerowej kaloryczności, takimi jak woda lub napój dietetyczny.
 • Wypróbuj lekkie piwo lub spritzer do wina.
 • Uważaj na ciężkie piwa rzemieślnicze, ponieważ mogą one mieć dwa razy więcej alkoholu i kalorii niż lżejsze piwa.
 • Wybierz bez kalorii miksery do picia, takie jak soda dietetyczna lub woda z tonikiem diety.

Różne alkohole różnią się zawartością i wpływem na poziom cukru we krwi. Poniższe tabele zawierają informacje z Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przedstawiające ilość węglowodanów i cukru w ​​alkoholu:

BeerLight beer1 może lub bottle5.810.32

Rodzaj Porcja Węglowodany. (sol) Cukry. (sol)
Zwykłe piwo 1 puszkę lub butelkę 12.64 0.00
Mocne piwo 1 puszkę lub butelkę 0.96 0.00

Wino

Rodzaj Porcja Węglowodany. (sol) Cukry. (sol)
czerwone wino 5 fl uncji 3.84 0.91
białe wino 5 fl uncji 3.82 1.41

Duchy

Rodzaj Porcja Węglowodany. (sol) Cukry. (sol)
Whisky 1,5 uncji oz 0.04 0.04
wódka 1,5 uncji oz 0.0 0.0
Gin 1,5 uncji oz 0.0 0.0
rum 1,5 uncji oz 0.0 0.0

Koktajle

Rodzaj Porcja Węglowodany. (sol) Cukry. (sol)
Daiquiri 2 uncje obj 4.16 3.35
Pina colada 4,5 fl oz 31.95 31.49
Whiskey sour 3,5 fl oz 13.59 13.55
Wschód słońca Tequila 6,8 uncji ozonu 23.84

Większość osób chorych na cukrzycę może spożywać okazjonalnie napój alkoholowy. Każdy napój alkoholowy zajmuje około 1-1,5 godziny, aby zakończyć przetwarzanie w wątrobie. Im więcej spożywanego alkoholu, tym większe ryzyko niskiego poziomu cukru we krwi.

Objawy niskiego poziomu cukru we krwi mogą nagle pojawić się i mogą być niebezpieczne, jeśli osoba pijąca nie jest przygotowana. Dobrym pomysłem jest spożywanie węglowodanów przed wypiciem alkoholu, aby utrzymać stały poziom cukru we krwi.

Osoby z cukrzycą mogą nosić tabletki glukozy w nagłych przypadkach i regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi. Powinni także pamiętać, że niektóre leki przeciwcukrzycowe mogą nie działać, jeśli spożyje się zbyt dużo alkoholu.

Niedawne badania wykazały, że kobiety pijące umiarkowanie miały mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w porównaniu z kobietami, które nie piją. Badanie miało szereg ograniczeń, które mogą wpływać na percepcję wpływu. Jednakże, jeśli chodzi o alkohol, osoby z problemami z poziomem cukru we krwi powinny zawsze zachować ostrożność. Najlepiej przestrzegać dziennych zalecanych limitów konsumpcji.

Like this post? Please share to your friends: