Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Długotrwałe stosowanie antybiotyków może skrócić życie kobiet

Przyjmowanie antybiotyków przez długi czas w późnej dorosłości może wiązać się z większym ryzykiem zgonu wśród kobiet, wynika z najnowszych dowodów.

Kobieta biorąc antybiotyki

Antybiotyki są często przepisywane przez lekarzy przez 70 lat.

Leki te znacznie zmniejszyły globalne wskaźniki chorób i zgonów z powodu chorób zakaźnych.

Jednak ich powszechne stosowanie umożliwiło niektórym zakaźnym organizmom adaptację i stały się odporne na antybiotyki.

Występują pewne działania niepożądane związane z antybiotykami – w tym nudności, biegunki i infekcje grzybicze jamy ustnej, przewodu pokarmowego lub pochwy.

Antybiotyki i mikroflora jelitowa

Naukowcy już wiedzą, że stosowanie antybiotyków wiąże się ze zmianami w mikroflinie jelitowej, która jest nazwą nadaną mikroorganizmom, które znajdują się w naszym przewodzie pokarmowym.

Wcześniej zgłaszano, że pojedynczy cykl antybiotyków może zaburzyć mikrobiom jelitowy przez rok. Autorzy tego badania – opublikowanego w czasopiśmie – stwierdzili, że antybiotyki powinny być stosowane tylko wtedy, gdy „naprawdę, naprawdę konieczne”.

W swoim artykule piszą, że nawet pojedynczy antybiotyk u zdrowego człowieka przyczynia się do oporności na antybiotyki i długotrwałych działań niepożądanych w mikrobiomie jelitowym.

„Zmiany mikroflory jelit związane są z szeregiem zaburzeń zagrażających życiu, takich jak choroby układu krążenia i niektóre rodzaje nowotworów” – mówi współautor badania, Lu Qi, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Tulane w Nowym Orleanie, w Los Angeles.

„Ekspozycja na antybiotyki wpływa na równowagę i skład mikrobiomu jelitowego, nawet po zaprzestaniu przyjmowania antybiotyków, dlatego ważne jest, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób przyjmowanie antybiotyków może wpływać na ryzyko przewlekłych chorób i śmierci.”

Prof. Lu Qi

Wyniki te zostały przedstawione podczas sesji naukowej American Heart Association (AHA) w 2018 r. Na temat epidemiologii i profilaktyki | Lifestyle i Cardiometabolic Health, które odbyły się w Nowym Orleanie w LA.

Czy wiek ma znaczenie?

Prof. Qi wraz z kolegami postanowili zbadać, w jaki sposób stosowanie antybiotyków w różnym czasie w okresie dorosłości oraz w różnym czasie trwania może wiązać się z ryzykiem śmierci.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące stosowania antybiotyków od 37 510 kobiet w wieku 60 lat i starszych w latach 2004-2012. Uczestnicy nie mieli choroby serca ani raka na początku badania.

Naukowcy odkryli, że przyjmowanie antybiotyków przez co najmniej 2 miesiące w późnej dorosłości było powiązane z 27-procentowym wzrostem ryzyka śmierci ze wszystkich przyczyn, w porównaniu z nieprzyjmowaniem ich.

Związek ten był silniejszy w przypadku kobiet, które zgłosiły również przyjmowanie antybiotyków w okresie średniego wieku dorosłego lub w wieku od 40 do 59 lat.

Kobiety, które przyjmowały antybiotyki przez 2 miesiące lub dłużej były również o 58 procent wyższe ryzyko zgonu z powodu problemów z sercem, w porównaniu z kobietami, które nie stosowały antybiotyków. Zespół prof. Qi nie znalazł jednak związku między używaniem antybiotyków a ryzykiem zgonu z powodu raka.

Naukowcy odkryli, że te związki były nadal silne, nawet gdy uwzględniono takie czynniki, jak styl życia, dieta, otyłość i stosowanie innych leków.

Prof. Qi wraz z kolegami podkreślają, że ich badania nie pozwalają stwierdzić, czy antybiotyki przyczyniają się do śmierci, a jedynie, że istnieje związek między długotrwałym stosowaniem antybiotyków a ryzykiem śmierci.

Jak podsumowuje prof. Qi: „Wyniki te przyczyniają się jednak do lepszego zrozumienia czynników ryzyka zgonu z przyczyn ogólnych i sercowo-naczyniowych”.

„Mamy teraz dobre dowody na to, że ludzie, którzy przyjmują antybiotyki przez długi czas w okresie dorosłości, mogą być grupą wysokiego ryzyka, której celem jest modyfikacja czynników ryzyka w celu zapobiegania chorobom serca i śmierci.”

Like this post? Please share to your friends: