Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Sterydy anaboliczne: co powinieneś wiedzieć

Sterydy anaboliczne są syntetycznymi (sztucznymi) pochodnymi głównego męskiego hormonu testosteronu. Są one stosowane w niektórych schorzeniach, ale także nielegalnie w niektórych miejscach sportowych.

Testosteron jest odpowiedzialny za promowanie i utrzymywanie wzrostu mięśni, a także za rozwój cech męskiej cechy płciowej, takich jak pogłębienie głosu i zarostu.

Zwane również sterydami anaboliczno-androgennymi (AAS), te leki mają wyjątkową zdolność do zwiększania masy mięśniowej.

Długotrwałe, nie medyczne zastosowania są związane z niepożądanymi skutkami, takimi jak problemy z sercem i agresja.

Szybkie fakty dotyczące sterydów anabolicznych

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących sterydów anabolicznych. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • Pierwsze doniesienia o stosowaniu AAS pojawiły się po mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów w 1954 r. Oraz Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim w 1975 r.
 • Nielegalne stosowanie AAS może obejmować dawki od 10 do 100 razy wyższe niż normalna dawka na receptę.
 • AAS są substancjami kontrolowanymi na receptę w Stanach Zjednoczonych, ale w wielu krajach mogą być sprzedawane bez recepty w celach nieleczniczych.
 • Wszystkie syntetyczne sterydy łączą działanie anaboliczne lub budujące mięśnie z androgenicznymi lub drugorzędnymi cechami płci męskiej.
 • Korzystanie z AAS wiązało się z większym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu.

Czym są sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczno-androgenne są syntetycznymi wersjami podstawowego męskiego hormonu, testosteronu. Wytwarzają one swoje działanie w wielu częściach ciała, w tym w mięśnie, kości, mieszki włosowe, wątrobę, nerki, krew, układ odpornościowy, układ rozrodczy i centralny układ nerwowy.

Muscular osoba gospodarstwa narkotyków.

W okresie dojrzewania wzrost poziomu testosteronu jest odpowiedzialny za rozwój cech męskich, takich jak wzrost brody i ciała, wzrost liniowy (wzrost), pogłębienie głosu, popęd płciowy i akumulacja masy mięśniowej.

Testosteron promuje również odkładanie minerałów kostnych i może przyczyniać się do konkurencyjności, samooceny i agresywności.

Sterydy anaboliczne można przyjmować doustnie, przez wstrzyknięcia lub przezskórnie (kremy lub żele nakładane bezpośrednio na skórę).

Po spożyciu sterydy anaboliczne przechodzą przez krwioobieg do tkanki mięśniowej, gdzie wiążą się z receptorem androgenowym. Lek może następnie wchodzić w interakcje z DNA komórki i stymulować proces syntezy białek, który wspomaga wzrost komórek.

W celach niemedycznych sterydy anaboliczne są zwykle przyjmowane w cyklach około 6-12 tygodni (okres ten), a następnie od 4 tygodni do kilku miesięcy. Ten cykliczny wzór jest próbą zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia niepożądanych efektów. Pomimo tego ryzyka niektórzy kulturyści będą niemal nieprzerwanie stosować AAS.

Ciągłe stosowanie AAS może prowadzić do tolerancji, a nawet może spowodować, że organizm przestanie produkować własny testosteron. Ponadto, użytkownicy często łączą kilka różnych rodzajów sterydów lub zawierają inne suplementy (układanie w stosy), próbując zmaksymalizować skuteczność sterydów.

Nazwy ulic obejmują:

 • Arnolds
 • Cukierki do ćwiczeń
 • Pumpers
 • Roids
 • Stertowniki
 • Trenerzy wagowi
 • Koło zębate
 • Sok
 • Piłki i byki.

Wspólne nazwy handlowe lub slangowe

Istnieją również pewne wspólne nazwy handlowe i slangowe.

Forma doustna

 • Fluoxymesteron (Halotestin) – „Halo”
 • Mesterolone (Proviron)
 • Methandienone (Dianabol) – „Dbol”
 • Methyltestosterone (Virilon)
 • Mibolerone (sprawdź)
 • Oxandrolone (Anavar, Oxandrin) – „Var”
 • Oxymetholone (Anadrol) – „Drol”
 • Stanozolol (Winstrol) – „Winny”.

Forma do wstrzykiwania

 • Boldenone undecylenate (Equipoise) – „EQ”
 • Methenolone enanthate (Primobolan) – „Primo”
 • Dekanian nandrolonu (Deca Durabolin) – „Deca”
 • Fenpropionian nandrolonu (Durabolin) – „NPP”
 • Cypionat testosteronu (Depotest)
 • Enanthate testosteronu (Andro-Estro)
 • Propionian testosteronu (Testex)
 • Octan Trenbolonu (Finajet) – „Tren.”

Rozpowszechnienie

Status prawny tych leków jest różny w różnych krajach. W Stanach Zjednoczonych AAS jest substancją kontrolowaną według schematu III dostępną tylko na receptę, a ich stosowanie jest legalne tylko wtedy, gdy jest przepisane przez dostawcę usług medycznych.

Ramię mężczyzny kulturysty.

Stany medyczne (głównie męskie) leczone za pomocą AAS obejmują anemię, rany, niedożywienie, opóźniony początek dojrzewania, osteoporozę i hipogonadyzm. Testosteron i kilka jego estrów, jak również metylotestosteron, dekanian nandrolonu i oxandrolon, są głównymi anaboliczno-androgennymi steroidami obecnie przepisywanymi w USA.

W przeciwnym razie, zgodnie z ustawą o substancjach kontrolowanych, nielegalne posiadanie i dystrybucja podlegają przepisom federalnym i stanowym. Większość sportowców zużywa AAS na podstawie prób i błędów, wykorzystując informacje uzyskane od innych sportowców, trenerów, stron internetowych lub gimnastycznych „guru”.

Częstość stosowania sterydów anabolicznych u dorosłych szacuje się na setki tysięcy. Większość użytkowników to mężczyźni zaangażowani w podnoszenie ciężarów, kulturystykę i sport zawodowy, ale również wśród kobiet i nastolatków rośnie.

W badaniu 2012 monitorowania przyszłości (MTF), 1,2%, ósmej klasy, 1,3% dziesiąta równiarka i 1,8% dwunastej równiarki zgłaszane za pomocą sterydów co najmniej raz w życiu.

Nielegalne sterydy są pozyskiwane ze źródeł czarnorynkowych i handlu i mogą być kupowane przez dealerów, tak jak każdy inny nielegalny lek. Internet jest najczęściej stosowanym środkiem kupowania i sprzedawania sterydów anabolicznych. Istnieją jednak również dowody na to, że mogą one zostać wykorzystane przez pozbawionych skrupułów farmaceutów, lekarzy i weterynarzy.

Skutki uboczne

Działania niepożądane związane ze sterydami anaboliczno-androgennymi zależą od wieku i płci użytkownika, użytej ilości i czasu stosowania.

Typowe działania niepożądane przepisywanych przez prawo sterydów anabolicznych o normalnej dawce mogą obejmować trądzik, zatrzymanie płynów, ginekomastię (powiększenie męskich piersi), zwiększoną liczbę krwinek czerwonych i zmiany w poziomie cholesterolu. Użytkownicy powinni skontaktować się z lekarzem prowadzącym i wykonać okresowe badania krwi w celu monitorowania tych działań. Badania mężczyzn przyjmujących fizjologiczne dawki leków AAS nie wykazały zmian w zachowaniach agresywnych.

Dodatkowe działania niepożądane obejmują wzrost włosów, utratę włosów, bezpłodność, zmiany w libido, obniżenie poziomu cholesterolu HDL („dobrego” cholesterolu) i wzrost cholesterolu LDL („zły” cholesterol).

U nastolatków stosowanie sterydów anabolicznych może trwale hamować wzrost. U kobiet stosowanie leków może wywoływać trwałe zmiany fizyczne, w tym pogłębienie głosu, zwiększony wzrost włosów twarzy i ciała oraz wydłużenie łechtaczki. U mężczyzn stosowanie AAS może powodować kurczenie się jąder, powiększenie męskiej tkanki piersi i bezpłodność. Sterydy anaboliczne mogą uszkadzać wątrobę i powodować wzrost poziomu cholesterolu.

Sterydy anaboliczne mogą również wywoływać efekty psychologiczne, takie jak agresja, zwiększone poczucie wrogości, uzależnienie psychiczne i uzależnienie. Po nagłym zakończeniu długotrwałego stosowania sterydów anabolicznych, nadużywający mogą odczuwać objawy odstawienia, w tym ciężką depresję.

Zagrożenia dla zdrowia

Liczne zagrożenia dla zdrowia wiążą się z przewlekłym nadużywaniem sterydów, w tym uszkodzeniem wątroby i nerek, ciężkim trądzikiem, zatrzymaniem płynów, drżeniem, wysokim ciśnieniem krwi, powiększeniem serca i zwiększonym ryzykiem udaru u osób w każdym wieku.

Dorośli sterydów narażają się na zahamowanie wzrostu i inne problemy, ponieważ są już w trudnej sytuacji ze względu na zmieniające się hormony.

Muskularny mężczyzna wstrzykuje się.

Mężczyźni ryzykują kurczenie się jąder (zanik jądra), zmniejszoną liczbę plemników lub bezpłodność, łysienie, rozwój piersi (ginekomastia) i zwiększone ryzyko raka prostaty.

Kobietom nadużywającym może towarzyszyć wzrost włosów i twarzy, łysienie typu męskiego, zmiany w cyklu miesiączkowym, kurczenie się piersi, zwiększony popęd seksualny, trądzik i pogłębiający się głos. Niektóre z tych zmian są trwałe, nawet gdy sterydy anaboliczne są zatrzymane.

Nadużywacze, którzy wstrzykują sobie steroidy, są narażeni na dodatkowe ryzyko zakażeń lub przeniesienia chorób przenoszonych przez krew, takich jak HIV lub zapalenie wątroby, za pośrednictwem wspólnych igieł.

Wreszcie, chroniczni użytkownicy AAS mogą również doświadczać objawów psychiatrycznych, takich jak silne wahania nastroju, paranoja, urojenia, upośledzenie oceny, poczucie niezwyciężoności, manii i gniewu („wściekłość wściekłości”), które mogą prowadzić do przemocy. Te ekstremalne niepożądane efekty są bardziej prawdopodobne u tych, którzy mają predyspozycje do tego typu zachowań.

W dostępnym piśmiennictwie nie ma dowodów na to, że legalne medyczne zastosowanie AAS prowadzi do nadużyć lub uzależnienia. Jednak długotrwałe nadużywanie AAS może wpływać na niektóre z tych samych ścieżek mózgowych i chemikaliów, na które wpływają inne leki, takie jak opiaty, co skutkuje uzależnieniem, a nawet uzależnieniem.

Wycofanie

Osoby, które nadużywają sterydów anabolicznych mogą odczuwać objawy odstawienia po zaprzestaniu ich przyjmowania. Objawy odstawienia obejmują zmęczenie, niepokój, wahania nastroju, depresję, zmęczenie, bezsenność, zmniejszoną popęd seksualny i apetyt. Badania pokazują, że niektórzy sprawcy przemieniają się w inne leki, takie jak opioidy, w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom stosowania przewlekłego AAS.

Pierwszym krokiem w leczeniu nadużywania sterydów anabolicznych jest zmuszenie danej osoby do zaprzestania używania tych leków i zwrócenie się o pomoc lekarską w celu rozwiązania ewentualnych objawów psychiatrycznych lub fizycznych. Może być wskazane skierowanie do zakładu leczenia uzależnień lub doradcy.

Najnowsze wydarzenia dotyczące sterydów anabolicznych z wiadomości MNT

Doping w sporcie: czy warto?

Od kiedy wynaleziono sport, ludzie oszukiwali. Od postaci łyżwiarzy łamiących nogi zawodników, po maratończyków znikających w tłumie i jadących metrem, skandal zapełnia się sportową historią.

Więcej nastolatków zwraca się do sterydów, badania ujawniają

Według raportu przeprowadzonego przez naukowców z University of Minnesota, nastolatki ryzykują swoim zdrowiem, aby „nabrać na masie” i „uzyskać stonowane” za pomocą sterydów anabolicznych i koktajli proteinowych do picia.

Sterydy anaboliczno-androgenne są syntetycznymi wersjami naturalnie występującego hormonu testosteronu i mają legalne zastosowania medyczne. Po przepisowym przepisaniu i nadzorowaniu przez lekarza, sterydy anaboliczne są uważane za bezpieczne i terapeutyczne leki.

Jednak większość stosowania tych leków jest wśród kulturystów i sportowców w celu zwiększenia ich siły mięśniowej lub wyglądu. Ciężkie nadużywanie AAS może prowadzić do potencjalnie poważnych, a czasem nieodwracalnych, negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w tym przedwczesnego zawału serca, udaru, depresji i agresywnych zachowań.

Like this post? Please share to your friends: