Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o cystach pochwowych

Cysty są podobnymi do worka grudkami wypełnionymi powietrzem, płynem lub innymi substancjami. W większości przypadków cysty nie są ani szkodliwe, ani bolesne.

Torbiele osiągają rozmiary od zbyt małych do rozmiarów pomarańczy. Te grudki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, w tym w pochwie.

Cysty pochwowe mogą być spowodowane uszkodzeniem pochwy przez poród, łagodne guzy w pochwie lub nagromadzenie płynu.

Rodzaje

[kobieta w porodzie]

Cysty pochwowe występują w różnych postaciach. Należą do nich:

  • torbiele gruczołu Bartholina: są wypełnione płynem torbiele, które tworzą się na gruczołów Bartholina, które są ułożone po obu stronach otworu pochwy. Gruczoły wytwarzają płyn, który smaruje zewnętrzne wargi pochwy.
  • Torbiele wtrętowe: Zwykle te formy na dolnej części tylnej ściany pochwy. Zwykle są bardzo małe i prawdopodobnie nie zostaną zauważone. Są również jedną z najczęstszych postaci cyst, które mogą rozwijać się w pochwie. Mogą być spowodowane urazem podczas porodu lub zabiegu chirurgicznego.
  • Torbielki Müllerian: To kolejny popularny rodzaj torbieli, który powstaje w wyniku pozostawienia materiału, gdy rozwija się dziecko. Rosną w dowolnym miejscu na ścianach pochwy i często zawierają śluz.
  • Cysty Gartnera: Mogą wystąpić, gdy przewody w rozwijającym się zarodku nie znikają tak, jak powinny po narodzinach dziecka. Pozostałe kanały mogą z biegiem czasu przekształcić się w torbiele pochwowe.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Cysty wyściółki pochwy najprawdopodobniej występują, gdy kanał lub dławnica zostanie zatkany, powodując gromadzenie się cieczy i innych materiałów. Przyczyna torbieli pochwy zwykle determinuje jej typ.

Na przykład obrażenia ścian pochwy powodują cysty związane z włączeniem.

Najbardziej prawdopodobne czynniki ryzyka dla cyst inkluzyjnych są RIP lub rozrywać się podczas porodu, operacje, które prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej pochwy, albo nacięcie krocza (małe nacięcie między pochwy i odbytu) wykonane przed poród poszerzenie otworu pochwy.

Torbiele gruczołu Bartholina występują, gdy otwarcie na gruczoł Bartholina zostaje zablokowane przez płat skóry pokrywającej go, powodując wzrost napełniony płynem.

Objawy

[młoda kobieta ginekolog]

Cysty wyściółkowe nie powodują u kobiet żadnych widocznych objawów. W zależności od wielkości i umiejscowienia może czuć guzek z torbieli lub nie.

Często ginekolog odkryje cysty podczas rutynowych, rocznych badań. Torbiel może pozostać w tym samym rozmiarze lub z czasem powiększać się.

Większość torbieli nie będzie bolesna. Jednak niektóre większe cysty mogą powodować dyskomfort podczas seksu, podczas chodzenia lub ćwiczeń, lub wkładania tamponu.

Torbiele najprawdopodobniej wywołają ból, jeśli ulegną zakażeniu. Normalne bakterie ze skóry lub chorób przenoszonych drogą płciową mogą powodować torbiel pochwy wywoływać infekcję, która może prowadzić do ropnia.

Komplikacje

Najbardziej prawdopodobnym powikłaniem z powodu torbieli jest infekcja powodująca ropień. Ropień to duży zbiór ropy i płynu, który może powodować zaczerwienienie, ból i obrzęk. Jeśli powstaje ropień, może być konieczne jego odwodnienie w celu wyleczenia.

Duża liczba bakterii, zarówno na skórze oraz z chorobami przenoszonymi drogą płciową, takich jak zakażenia chlamydią rzeżączki i może spowodować torbiel rozwijać się wrzód. W innych przypadkach bakterie zwykle występujące w jelitach, np., Mogą prowadzić do ropnia Bartholina.

Kiedy iść do lekarza

Kobieta powinna mieć roczne badanie ginekologiczne w ramach normalnej, rutynowej opieki. Ponadto, dobrym pomysłem dla lekarza jest sprawdzenie jakiejkolwiek nowej grudki na pochwie, aby upewnić się, że jest ona łagodna.

Kobiety powinny również zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli torbiel lub guzek pochwy stanie się bolesny lub objawy infekcji.

Leczenie

[kobieta wypoczywająca w wannie]

W większości przypadków torbieli pochwy leczenie nie jest konieczne. Leczenie jest zwykle wykonywane, jeśli dana osoba odczuwa dyskomfort lub ból, ze względu na wielkość torbieli lub jeśli występuje infekcja.

Jeśli leczenie jest konieczne, można zastosować jedną z następujących opcji:

  • Antybiotyki, zwykle przepisywane, gdy zakażona jest torbiel pochwy, lub w przypadkach, gdy badanie ujawnia, że ​​istnieje zakażenie przenoszone drogą płciową. Jeśli ropień utworzył się i jest prawidłowo odsączony, może nie być potrzeby stosowania antybiotyków.
  • Kąpiele Sitz, które obejmują kobietę moczącą w wannie wypełnionej kilkoma calami ciepłej wody kilka razy dziennie przez 3-4 dni. To namoczenie może pomóc małej, zainfekowanej torbieli pęknąć i spłynąć bez potrzeby dalszej interwencji.
  • Marsupializacja, dla często powracających lub uciążliwych cyst. Lekarz umieszcza szwy po każdej stronie nacięcia drenażowego, aby utworzyć trwałe otwarcie. Można wprowadzić gumową rurkę, aby ułatwić drenaż przez kilka dni po zabiegu i aby zapobiec nawrotowi.
  • Usuwanie gruczołów, prowadzone w rzadkich przypadkach torbieli Bartholina. Jednak zazwyczaj tak się nie dzieje.

W celu usunięcia ich zawartości może być wymagane drożność chirurgiczna w przypadku zainfekowanych lub dużych cyst. Często odbywa się to przy użyciu znieczulenia miejscowego lub sedacji i może odbywać się w gabinecie lekarskim.

Lekarz robi małe nacięcie w torbieli, która jest następnie odwadniana. Po opróżnieniu torbieli lekarz umieszcza w nacięciu małą gumową rurkę. Dzięki temu cysta może pozostać otwarta przez kilka tygodni, aby całkowicie się rozlać.

Zapobieganie

Wzrost torbieli pochwy jest trudny do uniknięcia. Zapobieganie powinno skupiać się mniej na powstrzymywaniu powstawania torbieli, jak na utrzymywaniu pochwy tak czystym, jak to tylko możliwe. Uprawianie bezpiecznego seksu może pomóc w zapobieganiu infekcji spowodowanej chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Perspektywy

Perspektywy dla kobiet z torbielami pochwy wydają się być dobre. Wiele kobiet nie ma świadomości torbieli pochwy, dopóki nie zostaną zauważone podczas corocznego badania.

W bardzo niewielu przypadkach torbiel pochwy może powodować ból lub zakażenie. Kobieta powinna natychmiast rozpocząć leczenie i unikać działań drażniących torbiel.Rzadkie torbiele pochwy powodują problemy u kobiet.

Like this post? Please share to your friends: