Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jaki jest protokół diety Budwig?

Dieta Budwig lub protokół Budwig to plan diety opracowany w celu pomocy w leczeniu raka.

W obliczu rozpoznania raka wiele osób chce zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zwalczyć chorobę. Dla niektórych obejmuje to szukanie alternatywnych lub uzupełniających terapii na bazie tradycyjnych metod leczenia, takich jak chemioterapia.

Jedną z uzupełniających terapii jest dieta Budwig, która dodaje zwiększoną ilość oleju lnianego i twarogu do diety człowieka, unikając przetworzonej żywności i tłuszczów zwierzęcych.

W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jaka jest dieta Budwiga, czy istnieją dowody na poparcie jej stosowania, a także możliwe ryzyko i skutki uboczne.

Jaka jest dieta Budwig?

Dieta Budwig

Osoby przestrzegające diety Budwigu spożywają wiele porcji oleju lnianego wymieszanego z twarogiem, a czasem jogurtem lub mlekiem.

Dr Johanna Budwig, twórca diety, wierzyła, że ​​spożywanie diety o dużej zawartości tłuszczów wielonienasyconych z tych specyficznych źródeł pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek rakowych.

Oprócz spożywania wielu porcji mieszanki oleju lnianego i twarogu ludzie stosujący dietę Budwig normalnie jedzą wiele następujących pokarmów:

 • owoce
 • warzywa
 • żywność o bardzo wysokiej zawartości błonnika

W tym samym czasie ludzie na diecie Budwig unikają następujących pokarmów:

 • wędliny, zwłaszcza przetworzone
 • cukier
 • masło i margaryna
 • inne oleje

Dr Budwig zachęcał także tych, którzy przestrzegają diety lub protokołu, aby spędzać więcej czasu na wystawianiu swojej skóry na słońce, aby zwiększyć ilość witaminy D wytwarzanej przez ich ciało.

W jakim celu stosuje się dietę Budwig?

Dieta Budwig została opracowana jako alternatywne podejście do leczenia raka. Jednak był również stosowany jako alternatywa dla następujących:

 • arterioskleroza
 • uderzeń
 • atak serca
 • wrzody żołądka
 • problemy z prostatą
 • wyprysk
 • artretyzm
 • niedobory odporności

Jak zrobić miksturę?

Podstawą diety Budwig jest mieszanka oleju lnianego i twarogu lub twarogu, który jest kolejnym łagodnym serem.

Aby przygotować mieszankę do diety Budwig, człowiek musi wymieszać 1 łyżkę stołową oleju lnianego na każde 2 łyżki twarogu lub twarogu, aż olej nie będzie już widoczny.

Osoby na diecie mogą spożywać ponad 6 łyżek oleju lnianego i 12 łyżek sera lub twarogu dziennie, aby jeść w różnych porach dnia.

Dowód

naukowcy w laboratorium

Tradycyjna społeczność medyczna uważa dietę Budwig za naukowo niesprawdzoną.

Jednak niektóre badania sugerują, że siemię lniane może zwalczać raka. Na przykład, opublikowane badania wykazały, że myszy karmione siemię lniane zmniejszyły liczbę nowych guzów płuc w porównaniu z myszami, którym karmiono dietę bez nasion lnu.

Inne badania pokazują również, że kury z rakiem jajnika, które spożywały zwiększoną ilość nasion lnu, miały mniej guzów i lepsze wyniki po roku niż kury, które nie jadły siemię lniane.

Chociaż istnieją dowody na to, że siemię lniane może zwalczać raka u zwierząt, nie ma zbyt wielu dostępnych informacji na temat działania nasion lnu u ludzi z rakiem.

Istnieje przypadek, który dotyczy osoby z rakiem piersi, która stosowała dietę Budwig oprócz tradycyjnych metod leczenia, w tym chemioterapii i radioterapii. Podczas gdy jej rak przeszedł do stanu remisji, nie wiadomo, czy stało się to z powodu diety Budwiga lub tradycyjnych metod leczenia.

Inna mała próba na 25 mężczyznach z rakiem prostaty pokazała, że ​​siemię lniane może zmniejszyć poziomy męskiego hormonu testosteronu. Zmniejszenie ilości tego hormonu pomogło zmniejszyć wielkość guzów.

Chociaż wyniki te są zachęcające, należy przeprowadzić randomizowane badania na ludziach z rakiem, aby dojść do wniosku na temat skuteczności nasion lnu, i zanim naukowcy powiedzą kategorycznie, że dieta Budwig jest leczeniem raka.

Skutki uboczne

kobieta cierpi na ból żołądka z chorobą górnego odcinka przewodu pokarmowego

Dieta Budwig to zdrowy sposób życia z ograniczonymi skutkami ubocznymi. Może jednak mieć pewne skutki uboczne związane z wysokim spożyciem lnu lub spożyciem produktów mlecznych dla osób z nietolerancją.

Skutki uboczne związane z wysokim spożyciem lnu lub oleju lnianego obejmują:

 • biegunka
 • nadmierny gaz
 • rozstrój żołądka

Podobne efekty uboczne obserwuje się u tych, którzy mają nietolerancję do mleczarstwa i jedzą twarożek.

Zagrożenia i czynniki ryzyka

Istnieje niewiele ryzyka, aby spróbować diety Budwig jako uzupełnienie tradycyjnej medycyny w leczeniu raka lub innej choroby, ponieważ następuje zdrowe odżywianie z dodatkiem wysokiej koncentracji oleju lnianego.

Niemniej jednak istnieje wysokie ryzyko związane z wysokim spożyciem oleju lnianego. Na przykład niektórzy ludzie na diecie w Budwigu zgłaszali reakcje alergiczne, być może na siemię lniane.

Mimo to alergie na siemię lniane występują rzadko, więc większość osób stosujących dietę ma niskie ryzyko wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych.

Jeśli dana osoba ma alergię na siemię lniane, może doświadczyć następujących działań niepożądanych związanych z dietą Budwig:

 • mrowienie w jamie ustnej
 • pokrzywka na skórze
 • problemy z oddychaniem

Osoba powinna poszukać pomocy w nagłych wypadkach, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej na siemię lniane i problemy z oddychaniem.

Osoby przestrzegające diety Budwig powinny również zwiększać ilość wody, którą piją. Jedzenie siemię lniane bez picia wystarczającej ilości wody może prowadzić do zwiększonej szansy na rozwój niedrożności jelit.

Wreszcie, ponieważ dieta Budwig zachęca ludzi do spędzania większej ilości czasu na słońcu, ludzie powinni być świadomi ryzyka uszkodzenia słonecznego i raka skóry wynikającego ze zwiększonego nasłonecznienia.

Kto nie powinien przestrzegać diety Budwig?

Podczas gdy dieta Budwig jest bezpieczna dla większości ludzi, niektórzy ludzie nie powinni zwiększać ilości siemię lniane w swojej diecie. Są to ludzie, którzy mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku na diecie Budwig.

Grupy osób, które nie powinny przestrzegać diety Budwig to:

 • każdy z cukrzycą
 • kobiety w ciąży lub karmiące
 • ludzie z hiperglikemią
 • kobiety z pewnymi stanami hormonalnymi
 • każdy z chorobą zapalną jelit (IBD)

Każda osoba spoza tych grup, która chce wypróbować dietę Budwig, powinna to zrobić tylko po konsultacji z lekarzem.

Na wynos

Siemię lniane ma pewną obietnicę jako pokarm zwalczający raka. Jednak nie ma jeszcze wystarczających badań, aby udowodnić, że jest to skuteczne leczenie raka.

Do czasu przeprowadzenia dalszych badań dieta Budwig nie powinna być traktowana jako leczenie raka.

Jeśli ktoś z chorobą nowotworową chce uzupełnić swoje leczenie przeciwnowotworowe, przestrzegając diety Budwig, i nie ma żadnych chorób, które mogą sprawić, że dieta będzie niebezpieczna, nie zaszkodzi im wypróbowanie diety wraz z innymi terapiami leczniczymi.

Osoba powinna zawsze skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek znaczących zmian w diecie, w tym przestrzeganiem diety Budwig.

PLMedBook