Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób orgazmy wpływają na mózg? Badanie bada

Jeśli chodzi o ludzki orgazm, badania koncentrowały się głównie na tym, jak rozwinęło się to intensywne uczucie przyjemności seksualnej. W nowym badaniu jeden badacz zagłębił się w stosunkowo niedostatecznie zbadany obszar ludzkiej kulminacji: jak orgazmy wpływają na mózg.

[Kobieta na łóżku trzymając się za ręce ze swoim partnerem]

Opisywany jako silne, przyjemne uwalnianie skumulowanych napięć seksualnych, orgazm jest postrzegany jako uosobienie seksualnej przyjemności zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Podczas orgazmu, osoba może odczuwać wzrost ciśnienia krwi, zwiększoną częstość akcji serca, ciężki oddech i rytmiczne skurcze mięśni.

Ale podczas gdy oznaki i odczucia orgazmu mogą być jasne, podstawowe mechanizmy tej reakcji seksualnej – w szczególności jej efekty neurofizjologiczne – pozostają niepewne.

Autor badań Adam Safron, Ph.D., z Weinberg College of Arts and Sciences w Northwestern University w Evanston, IL, zauważa, że ​​większość badań dotyczących orgazmu skupiła się na jego funkcjach ewolucyjnych.

Badanie podjęte na początku tego roku właśnie to zrobiło; naukowcy sugerowali, że orgazm kobiety kiedyś odgrywał rolę w owulacji.

Do tego ostatniego badania – niedawno zgłoszonego w czasopiśmie – Safron postanowił uzyskać lepsze zrozumienie, w jaki sposób ludzki orgazm wpływa na mózg.

Jak stymulacja rytmiczna może wywołać „trans seksualny”

Aby osiągnąć swoje wyniki, Safron przeanalizował mnóstwo badań i literaturę, które badały reakcję mózgu i ciała na stymulację seksualną.

Wykorzystał te informacje, aby stworzyć model, który rzuca światło na to, jak rytmiczna aktywność seksualna wpływa na aktywność rytmiczną w mózgu.

Safron wyjaśnia, że ​​rytmiczna stymulacja seksualna – jeśli jest wystarczająco intensywna i trwa wystarczająco długo – może przyspieszyć oscylacje nerwowe na skorelowanych częstotliwościach, proces ten nazywa się „unoszenie nerwowe”.

Ten proces może być odpowiedzialny za to, co Safron opisuje jako „trans seksualny”, gdzie jedyny nacisk kładziony jest na natychmiastowe odczuwane doznanie.

„Pomysł, że doświadczenia seksualne mogą być jak stany transowe, jest pod pewnymi względami pradawny, a ta idea jest poparta nowoczesnym rozumieniem neuronauki.

Teoretycznie może to zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają swoją seksualność. Seks jest źródłem przyjemnych doznań i więzi emocjonalnych, ale poza tym jest to zmieniony stan świadomości. „

Adam Safron, Ph.D.

Reakcje mózgu na orgazmy i rytmiczną muzykę, taniec są porównywalne

Co ciekawe, Safron zidentyfikował również podobieństwa między orgazmami i napadami odruchowymi, zauważając, że oba te doświadczenia mogą być wywołane przez stymulację rytmiczną, która indukuje rytmiczną aktywność w mózgu.

Dodatkowo naukowiec odkrył, że sposób, w jaki mózg reaguje na rytmiczną stymulację seksualną, jest porównywalny ze sposobem, w jaki reaguje on na rytmiczną muzykę i taniec.

„[…] choć oczywiste z perspektywy czasu, nie spodziewałem się znaleźć, że aktywność seksualna jest tak podobna do muzyki i tańca, nie tylko z natury doświadczeń, ale także z tego, że ewolucyjnie zdolność utrzymywania rytmu może służyć jako test sprawności dla potencjalnych partnerów „- mówi Safron.

Dodaje, że rytmiczna muzyka i taniec służyły jako kluczowa część kojarzenia przez setki milionów lat, a jego odkrycia są zgodne z tym faktem.

Safron mówi, że trzeba jeszcze dużo pracy, aby w pełni zrozumieć neurofizjologiczne efekty orgazmu, ale ma nadzieję, że jego badania torują drogę takim badaniom.

„Przed tym artykułem wiedzieliśmy, co rozświetla się w mózgu, kiedy ludzie mają orgazmy, a my wiedzieliśmy dużo o czynnikach hormonalnych i neurochemicznych u zwierząt innych niż ludzie, ale tak naprawdę nie wiedzieliśmy, dlaczego seks i orgazm czują się tak, jak robić „, mówi. „Ten dokument zapewnia poziom mechanistycznego szczegółu, którego wcześniej brakowało.”

Dowiedz się, jak płeć i orientacja seksualna mogą wpływać na orgazmy.

Like this post? Please share to your friends: