Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ryzyko choroby Alzheimera jest większe u osób z trądzikiem różowatym

Wydaje się, że ludzie cierpiący na trądzik różowaty są nieco bardziej narażeni na otępienie, a zwłaszcza na chorobę Alzheimera, w porównaniu z osobami bez wspólnej przewlekłej choroby zapalnej skóry.

Kobieta z demencją i opiekunem

Badacze z Danii, którzy doszli do tego wniosku, podkreślają również, że ryzyko jest najwyższe u starszych pacjentów i tych, których dolegliwość skórna została zdiagnozowana przez dermatologa szpitalnego.

Zespół przeprowadził badanie, ponieważ istnieją dowody, że trądzik różowaty jest związany z wyższymi poziomami niektórych białek, które są również zaangażowane w różne zaburzenia wyniszczające mózg, takie jak choroba Alzheimera i inne formy demencji. Białka obejmują metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej i peptydy przeciwdrobnoustrojowe.

Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób zbadali związek między trądzikiem różowatym a demencją z danych w duńskich rejestrach obejmujących lata 1997-2012, kiedy to było prawie 6 milionów obywateli Danii w wieku 18 lat i starszych, w tym prawie 83 500 pacjentów z trądzikiem różowatym.

Osoby te były śledzone do końca 2012 r. Lub do momentu opuszczenia Danii i zdiagnozowano demencję lub zmarły – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Łącznie ponad 99 000 rozwiniętych otępień, w tym około 29 000, u których zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Kiedy analizowali dane, naukowcy stwierdzili, że w porównaniu z pacjentami, którzy nie mieli dolegliwości skórnych, osoby z trądzikiem różowatym miały o 7 procent zwiększone ryzyko demencji i 25 procentowe zwiększone ryzyko choroby Alzheimera, a osoby starsze o wyższym ryzyku .

W przypadku kobiet zwiększone ryzyko choroby Alzheimera związanej z trądzikiem różowatym wyniosło 28 procent, podczas gdy u mężczyzn z zaburzeniami skórnymi było to 16 procent.

„Wybitne objawy neurologiczne, neuropsychiatryczne” dla niektórych pacjentów

Gdy ograniczyli analizę do przypadków trądziku różowatego, które zostały zdiagnozowane przez dermatologa szpitalnego, naukowcy odkryli, że zwiększone ryzyko otępienia i choroby Alzheimera wynosiły odpowiednio 42 procent i 92 procent.

Szybkie fakty dotyczące trądziku różowatego

  • Trądzik różowaty dotyka milionów Amerykanów
  • Nie ma lekarstwa na ten stan, ale niektóre leki mogą złagodzić objawy
  • Trądzik różowaty jest często mylony z wypryskiem, trądzikiem lub innym stanem skóry.

Dowiedz się więcej o trądziku różowatym

Pierwszy autor, dr Alexander Egeberg, z Wydziału Dermatologii-alergologii w Herlev i Szpitalu Gentofte na Uniwersytecie w Kopenhadze, mówi:

„Podtyp pacjentów ma wyraźne objawy neurologiczne, takie jak pieczenie i kłujący ból w skórze, migreny i objawy neuropsychiatryczne, co sugeruje związek między trądzikiem różowatym a chorobami neurologicznymi.”

„Rzeczywiście”, kontynuuje, „pojawiające się dowody sugerują, że trądzik różowaty może być związany z zaburzeniami neurologicznymi, w tym z chorobą Parkinsona, a teraz także z chorobą Alzheimera.”

Dr Egeberg apeluje, by pacjenci z trądzikiem różowatym nie zakładali, że stan skóry oznacza, że ​​rozwinie się demencja.

Wyjaśnia, że ​​istnieją pewne podstawowe mechanizmy, które mogą powodować trądzik różowaty i choroba Alzheimera, a to może wyjaśniać związek, ale nie wiemy, czy jedno z nich wywołuje drugie.

On i jego współpracownicy sugerują, że lekarze powinni zwracać uwagę na objawy dysfunkcji poznawczych u starszych pacjentów z trądzikiem różowatym i że tylko dalsze badania mogą wykazać, że leczenie trądziku różowatego może również modyfikować ryzyko rozwoju demencji u pacjentów.

Przeczytaj, jak wszczepialna kapsułka jest obiecująca w zapobieganiu chorobie Alzheimera.

PLMedBook