Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rozszczep wargi i rozszczep podniebienia

Rozszczep wargi i rozszczep podniebienia to wrodzone deformacje twarzy, które mają miejsce przed urodzeniem dziecka. Rozszczep może być dość widoczny i może prowadzić do problemów medycznych, behawioralnych i społecznych, ale obecnie jest rutynowo korygowany operacyjnie.

Przed urodzeniem w ciele tworzą się naturalne struktury, które następnie łączą się ze sobą lub ulegają fuzji. Jeśli nie ulegną fuzji, nastąpi rozszczepienie. Rozszczep to szczelina lub szczelina.

W rozszczepionej wardze, szczelina pojawia się w górnej wardze, a w rozszczepie podniebienia dotyka ona jamy ustnej. Mogą również występować razem. Tylko jedna strona wargi może być rozcięta lub obie strony.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) szacuje, że w Stanach Zjednoczonych około 2650 niemowląt rodzi się z rozszczepem podniebienia, a 440 dzieci rodzi się z rozszczepem wargi, z rozszczepem podniebienia lub bez rozszczepu.

Rozszczep jest jednym z najczęstszych rodzajów wad wrodzonych w USA. Spośród około 15 rodzajów pęknięć, które wpływają na usta i twarz, zwanych rozszczepem twarzoczaszkowym, rozszczep wargi i rozszczepu podniebienia stanowią od 50 do 80 procent występujących deformacji, w zależności od rodzaju.

Co to jest?

Rozszczep wargi może być niewielki lub częściowy i wygląda jak wgłębienie na wardze. Kompletna szczelina dociera aż do nosa. Jednostronny rozszczep wpływa na jedną stronę wargi, w prawo lub w lewo od „łuku Kupidyna” w środku górnej wargi. Obustronny rozszczep wpływa na obie strony.

[rozszczep]

Rozszczep podniebienia ma miejsce, gdy dwie części czaszki tworzące podniebienie twarde nie są ze sobą połączone. Podniebienie miękkie ma również lukę lub rozszczep. Osoba z całkowitym rozszczepem podniebienia może również mieć lukę w szczęce, natomiast niepełne rozszczep podniebienia wygląda jak otwór w jamie ustnej.

W USA najwyższa częstość występowania rozszczepu wargi, z rozszczepem podniebienia lub bez, występuje wśród populacji rdzennych Amerykanów i Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przypadku tej grupy wskaźnik ten wynosi około 2 przypadków na każde 1000 urodzeń żywych. U osób pochodzenia europejskiego wskaźnik ten wynosi 1 na 1000, a dla Afroamerykanów 1 na 2500. Częstość rozszczepu podniebienia wynosi 1 na 2000, bez względu na pochodzenie etniczne.

Samce są dwa razy bardziej narażone na rozszczep wargi, rozszczep podniebienia lub obydwa. Kobiety są bardziej narażone na rozszczep podniebienia.

Rozszczep wargi lub rozszczep podniebienia jest wyraźnie widoczny, gdy dziecko rodzi się, ale w dzisiejszych czasach badanie ultrasonograficzne może wykryć rozstępy twarzy około 13 tygodnia ciąży.

W przypadku nowoczesnej chirurgii większość przypadków można skorygować minimalnymi bliznami.

Jeśli nie zostanie to naprawione, rozszczep wargi lub podniebienia może prowadzić do:

  • Problemy stomatologiczne
  • Infekcje ucha i możliwe ubytki słuchu
  • Trudności z karmieniem
  • Niska pewność siebie
  • Problemy z mową.

Zespół specjalistów, od lekarza rodzinnego po logopedę, będzie pomagał dziecku w rozszczepieniu, z powodu wielu trudności, jakie może on stwarzać.

Przyczyny

W pierwszych 12 tygodniach ciąży rozwija się czaszka płodu.

Dwie oddzielne płytki kości i tkanki. Stopniowo zbliżają się do siebie i łączą się lub łączą w usta i nos, tworząc czaszkę.

Jeśli ta fuzja jest niepełna, nastąpi rozszczepienie.

Niektóre geny powodują, że u niektórych ludzi rozszczep jest bardziej prawdopodobny niż u innych.

Większość rodziców z rozszczepem nie ma dzieci z jednym, ale często widać rozszczep w ludziach, którzy są bliskimi krewnymi.

Ryzyko może być większe, jeśli matka pali, lub pije ponad 10 jednostek alkoholu miesięcznie w czasie ciąży, jeśli ma niewystarczającą ilość kwasu foliowego lub ma otyłość. Według CDC niektóre leki stosowane w leczeniu padaczki, na przykład topiramat lub kwas walproinowy, mogą zwiększać ryzyko rozszczepu, jeśli są stosowane w ciągu pierwszych 3 miesięcy ciąży.

Leczenie

Dostępny jest szereg interwencji dla dzieci urodzonych z rozszczepem.

[operacja rozszczepu]

Ortodonta może zacząć naprawiać podniebienie i doprowadzić usta do siebie w ciągu tygodnia od urodzenia. Ten zabieg, zwany formowaniem nosowo-płodowym (NAM), ma na celu przygotowanie niemowlęcia do przyszłej operacji.

Zabieg chirurgiczny polegający na zamknięciu rozszczepionej wargi może nastąpić w ciągu 3 do 6 miesięcy od urodzenia dziecka i naprawić rozszczep podniebienia z 9 do 18 miesięcy. Powinno to umożliwić dziecku normalne mówienie i jedzenie.

Rozszczep podniebienia można leczyć operacyjnie, aby poprawić szczękę.

Niektórzy lekarze wolą poczekać, aż dziecko osiągnie wiek 10 do 12 lat przed zabiegiem chirurgicznym. Czekam, aż znikną wszystkie zęby mleczne, a dorosłe są na miejscu, ratując się powtarzającymi się operacjami korygującymi.

Inni specjaliści wolą wcześniej poprawić szczękę, argumentując, że terapia logopedyczna jest mniej skuteczna, gdy pacjent jest starszy.

Około 1 na 5 dzieci wymaga tylko jednego zabiegu chirurgicznego, ale większość z nich będzie potrzebowała kombinacji metod chirurgicznych i operacji w miarę ich wzrostu.

Czasami szczelina lub szczelina dociera do szczękowego grzbietu wyrostka zębodołowego, który jest krawędzią górnej szczęki, gdzie styka się z zębami. W tym przypadku chirurg wypełnia lukę tkanką kostną, którą pobiera się z innej części ciała, na przykład z biodra.

W wielu krajach niemowlę jest monitorowane przez zespół rozszczepionych podniebienia lub zespół twarzowo-twarzowy, dopóki nie osiągną dorosłości, a czasami przez całe życie.

W dzisiejszych czasach blizny w wyniku zabiegu chirurgicznego są często minimalne, ale w późniejszym okresie życia pacjent może przejść kolejną operację, aby poprawić wygląd twarzy.

Mowa i słuch

Rozszczep wargi i rozszczep podniebienia może wpływać na mowę, ponieważ gdy osoba mówi, usta, podniebienie i język współpracują ze sobą, tworząc słowa.

Rozszczep wargi i rozszczep podniebienia może oznaczać większe ryzyko infekcji ucha, co może mieć wpływ na słuch.

Jeśli dziecko ma wyższe ryzyko infekcji ucha z powodu rozszczepu podniebienia, wówczas rurki tympanostomijne można umieścić, aby zapobiec gromadzeniu się płynu w uchu środkowym.Rurka tympanostomijna lub rura wyrównująca ciśnienie (PE), znana jako „przelotka”.

Patolog mowy i języka może pomóc rozwiązać problemy z mową. Oprócz naprawy rozszczepu, dziecko może potrzebować innego rodzaju operacji, aby zmniejszyć ilość powietrza, które ucieka przez nos, gdy dziecko mówi.

Terapeuta mowy może również pomóc dziecku rozwiązać problemy z mową, które mogły powstać przed naprawą. Dzieci z rozszczepem uczą się kompensować podczas mówienia. Po naprawie muszą nauczyć się nowych sposobów tworzenia słów.

Życie towarzyskie

W dzisiejszych czasach dziecko z rozszczepem ma większe szanse na skuteczną operację korekcyjną w młodym wieku. Zmniejsza to szansę bycia prześladowanym lub prześladowanym w szkole.

Mimo to dziecko może potrzebować zachęty do interakcji z innymi dziećmi od najmłodszych lat. Inne dzieci mogą zapytać, dlaczego osoba z rozszczepem wargi lub podniebienia wygląda inaczej. Dziecko z rozszczepem powinno być w stanie wytłumaczyć swoim przyjaciołom, kiedy zostaną o to zapytani.

Jeśli rozszczep powoduje problemy ze słuchem i przemową, ważne jest, aby rodzice lub opiekunowie porozmawiali ze szkołą, aby nauczyciele mogli upewnić się, że dziecko siedzi w miejscu, w którym jest ono łatwe do zauważenia i usłyszenia.

Problemy dentystyczne?

Dzieci z rozszczepem wargi lub podniebienia mają więcej problemów z zębami niż inne dzieci, ponieważ grzbiet wyrostka zębodołowego, który jest grzbietem kości, który podtrzymuje górne zęby i dziąsła, może nie rozwinąć się prawidłowo.

Dziecko może potrzebować aparatów ortodontycznych.

Próchnica zębów występuje częściej u dzieci z rozszczepem wargi, rozszczepem podniebienia lub oboma. Dobra higiena jamy ustnej może pomóc zmniejszyć ryzyko próchnicy i problemów dentystycznych.

Zapobieganie

Rozszczep podniebienia może być trudny zarówno dla rodziców, jak i dzieci, ale obecnie szeroko dostępna jest chirurgia korekcyjna i inne interwencje.

Nie ma sposobu, aby zapobiec rozszczepowi podniebienia, ale unikanie alkoholu i tytoniu w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozszczepu i innych problemów. Ważne jest również, aby przed zażyciem leków podczas ciąży sprawdzić u lekarza.

Rodzice mogą również szukać poradnictwa genetycznego przed ciążą, aby pomóc im zrozumieć ryzyko.

Like this post? Please share to your friends: