Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy pończochy uciskowe pomagają w leczeniu żylaków?

Żylak jest dobrze widoczną żyłą znajdującą się tuż pod powierzchnią skóry. Pończochy uciskowe mogą pomóc w zmniejszeniu wyglądu i bolesnych objawów związanych z żylakami u niektórych osób.

Żylaki pojawiają się, gdy krew zbiera się za małymi zastawkami w żyłach osoby, zamiast płynąć płynnie z powrotem do serca. Są bardziej powszechne w nogach i stopach, ponieważ krew powracająca do serca ma dalszą drogę.

Lekarze często zalecają ucisk kompresyjny, aby poprawić krążenie, zatrzymać żylaki przed pogorszeniem i zmniejszyć ból lub dyskomfort.

Tutaj patrzymy na dowody, które wspierają stosowanie tych pończoch, a także związane z nimi ryzyko. Omówimy także, jak wybrać odpowiedni rozmiar i kształt.

Jak działają pończochy uciskowe?

Pończochy uciskowe na białym tle na żylaki.

Pończochy uciskowe są tradycyjnie stosowane w celu poprawy krążenia. Według autorów rzymscy żołnierze często owinęli nogi w skórzane pasy, aby poprawić krążenie podczas długich marszów.

Nowoczesne pończochy uciskowe są bardziej wyrafinowane i zaprojektowane, aby zapewnić stały nacisk w nogach, pomagając przepływ krwi z powrotem w kierunku serca. Pończochy zwykle wywierają większy nacisk w okolicach kostek i stóp, zapewniając dodatkowe ściśnięcie, które promuje przepływ krwi.

Badania sugerują, że pończochy uciskowe mogą poprawić niektóre objawy żylaków, ale niewiele dowodów popiera pogląd, że same pończochy wyeliminują je. Różne rodzaje pończoch wywierają różną siłę nacisku.

Niektóre ostatnie badania nad żylakami obejmują:

  • Badanie 2018, w którym stwierdzono, że noszenie pończoch uciskowych o ciśnieniu od 18 do 21 milimetrów słupa rtęci (mm Hg) przez 1 tydzień pomogło zmniejszyć bóle i obrzęki związane z żylakami, w porównaniu do zwykłych pończoch.
  • Badanie z 2017 r., Które określiło, że noszenie pończoch o wartości 22 mm Hg przez 6 miesięcy pomogło kontrolować obrzęki nóg podczas ciąży u osób z żylakami. Jednak autorzy zauważyli, że doustny lek o nazwie pycnogenol był skuteczniejszy niż stosowanie pończoch.
  • Badanie z 2014 r., W którym stwierdzono, że operacja usunięcia żylaków była skuteczniejsza niż pończochy uciskowe.

Ogólnie wyniki są mieszane. Przegląd z 2015 r. Wykazał, że niewiele wiarygodnych dowodów wspiera pończochy uciskowe jako leczenie żylaków.

Z jakiego rodzaju pończoch uciskowych należy korzystać?

Odpowiednia ilość nacisku i odpowiedni rodzaj obsady zależy od liczby, rodzaju i podstawowej przyczyny żylaków.

Trzy główne rodzaje to:

  • Wspieraj rajstopy. Wywierają one pewien nacisk, ale są najmniej kłopotliwą opcją.
  • Skarpetki kompresyjne i pończochy. W wielu sklepach drogeryjnych, aptekach i sklepach internetowych można kupić różne rodzaje presji. Zapewniają one więcej wsparcia niż rajstopy.
  • Pończochy uciskowe na receptę. Wywierają one największy nacisk i są wyposażone przez specjalistę, aby upewnić się, że są skuteczne, ale nie tak szczelne, że wpływają na krążenie osoby.

Pończochy są typowo wysokie do kolan lub ud. Wysokie pończochy podkolanowe ułatwiają krążenie w dolnej części nóg i podczas ćwiczeń.

Lekarz może zalecić stosowanie pończoch uciskowych na wysokości uda dla żylaków, choć są one częściej stosowane w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi po operacji, szczególnie po operacji wymiany stawu kolanowego.

Kiedy powinienem nosić pończochy uciskowe?

Ludzie mają tendencję do noszenia pończoch uciskowych w ciągu dnia, ponieważ siedzenie w pozycji wyprostowanej i stojącej może powodować problemy z krążeniem.

Osoba z żylakami może próbować podnosić stopy w nocy, aby poprawić krążenie. Jednak lekarz może zalecać noszenie pończoch również w nocy.

Zagrożenie pończochami kompresyjnymi

Starsza kobieta trzyma kolana w bólu z żylaków na nodze.

Ponieważ pończochy uciskowe są celowo ciasne, mogą być trudne do założenia. Nogi powinny być czyste i suche. Poczekaj, aż jakikolwiek płyn zostanie wchłonięty przed założeniem pończoch.

Stosowanie pończoch uciskowych może powodować działania niepożądane, w tym:

  • pęknięta skóra
  • podrażnienie skóry
  • niewygoda
  • tymczasowe wgniecenia w skórze

Pończochy, które są pomarszczone, noszone nieprawidłowo lub mają niewłaściwy rozmiar, mogą powodować problemy.

Gdy krążenie jest hamowane przez stan, taki jak obwodowa neuropatia, która może uszkodzić nerwy w nogach, osoba może nie być w stanie stwierdzić, czy pończochy są zbyt ciasne lub spadają.

Osoba jest bardziej narażona na negatywne skutki, jeśli zbyt długo noszą pończochy. Codziennie usuwaj pończochy i sprawdzaj nogi i stopy pod kątem uszkodzeń lub podrażnień, w razie potrzeby używając lusterka. Pomocne może być użycie lusterka z długimi rączkami lub lustra umieszczonego na ziemi.

Jeśli pojawią się nowe obszary podrażnienia, należy skontaktować się z lekarzem.

Perspektywy

Pończochy uciskowe mogą nie wyeliminować żylaków, ale mogą zmniejszyć związany z tym ból i obrzęk.

Każdego dnia badaj ich nogi pod kątem oznak podrażnienia i uszkodzenia i wymieniaj pończochy uciskowe co 3 do 6 miesięcy. Nogi i pończochy powinny być czyste i suche, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: