Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak piersi stadium zero: co trzeba wiedzieć?

Rak jest zawsze niepokojącą diagnozą, ale z leczeniem perspektywy raka piersi na poziomie zerowym są głównie pozytywne.

Lekarze używają inscenizacji, aby określić, jak daleko rozprzestrzenił się rak u danej osoby. Rak Staging dostarcza również informacji o tym, jak szybko rośnie i jak niebezpieczne może być.

Rak piersi stadium zerowego lub stadium 0, który jest również nazywany rakiem, jest najwcześniejszą formą raka piersi. Większość osób z rakiem piersi w stadium zerowym przeżywa, ponieważ nie rozprzestrzeniła się nigdzie indziej.

Szybkie fakty dotyczące raka piersi w stadium zerowym:

 • Ponieważ rak piersi stadium zero jest mały i nieinwazyjny, może być również trudny do wykrycia.
 • Rak piersi stadium zerowego nie jest typem nowotworu, ale oceną stopnia rozprzestrzenienia się raka.
 • Leczenie raka piersi może być bolesne, kosztowne i stresujące. Dla większości kobiet rozsądne jest leczenie raka piersi w stadium zerowym pomimo ryzyka.

Czym jest rak piersi stadium zero?

Kobiety doktorski mówienie z żeńskim pacjentem.

Stadium raka piersi dostarcza kluczowych informacji o tym, jak inwazyjny jest i czy rozprzestrzenił się lub prawdopodobnie rozprzestrzenił się na inne obszary ciała.

Rak piersi stadium zero lub stadium 0 jest nieinwazyjny. Oznacza to, że nie rozprzestrzenił się na inne komórki piersi lub innych narządów. Niektórzy lekarze odnoszą się do raka piersi w stadium zerowym jako prekursor.

W większości przypadków jest ona odkryta przypadkowo, na przykład po biopsji lub podczas badania obrazowania piersi, aby zobaczyć inną grudkę. Rak piersi stadium zero zazwyczaj nie powoduje grudek ani innych objawów.

Chociaż rak piersi stadium zerowy jest niewielki i nie rozprzestrzenia się, może wymagać leczenia, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na inne obszary ciała w przyszłości.

Właściwe leczenie zależy od rodzaju raka piersi w stadium zerowym, jaki ma kobieta. W przypadku leczenia ponad 9 na 10 kobiet z rakiem piersi stadium zero przeżywa 5 lat lub dłużej.

Rodzaje

Istnieją dwa rodzaje raka piersi stadium zero, z których oba są opisane poniżej:

Rak zrazikowy

Rak gruczołowy to rak gruczołów wytwarzających mleko matki, które nazywane są płatkami lub lobules.

Rak zrazikowy in situ jest formą raka zrazikowego, który normalnie nie rozprzestrzenia się. Jest to jednak czynnik ryzyka dla innych postaci raka piersi. Około jedna czwarta kobiet z rakiem zrazikowym ostatecznie rozwija inny rodzaj raka piersi.

Z tego powodu rozpoznanie in situ raka zrazikowego może oznaczać, że kobieta będzie potrzebować częstszych badań przesiewowych w kierunku raka piersi w przyszłości.

Przewlekły rak

Rakiem przewodowym in situ (DCIS) jest rak piersi przewodów mlecznych. Kanały mleczne w tkankach piersi są kanałami, które pozwalają mleku poruszać się od gruczołów mlecznych do brodawki sutkowej.

Nieleczony, przewodowy rak może rozprzestrzeniać się i stać się bardziej agresywny. W około połowie przypadków rak przewodowy stanie się bardziej agresywnym rakiem.

Lekarze nie potrafią przewidzieć, które przypadki raka przewodowego staną się bardziej agresywne. Jednak nowotwory o niskim stopniu złośliwości lub o dobrze określonych granicach i rosnące powoli mogą być mniej podatne na rozprzestrzenianie się.

Inne etapy raka piersi

Pielęgniarka pomaga kobieta ma mammogram.

Stopniowanie postępuje od 0 do 4 z wyższymi liczbami wskazującymi na bardziej zaawansowane nowotwory. Aby określić stadium raka piersi, lekarze przyglądają się trzem czynnikom:

 1. Rozmiar guza sutka, który jest zwykle skracany jako T.
 2. Czy rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne i na ile ich dotyczy. Jest to skrót oznaczający N.
 3. Czy rak rozprzestrzenił się na inne obszary ciała, zwane przerzutami. Jest to skrót oznaczający M.

Po zerowym stadium choroby występują cztery etapy raka piersi:

 • Etap 1: Nowotwory obejmują mniejsze guzy, które rozprzestrzeniły się bardzo słabo, jeśli w ogóle.
 • Etap 2: Są one nieco większe i rozprzestrzeniły się na pobliską tkankę, ale nie na inne narządy. Mogą zainfekować niewielką liczbę węzłów chłonnych lub ograniczoną liczbę pobliskich tkanek.
 • Stadium 3: Raki te są większe i rozprzestrzeniają się dalej niż guzy drugiego stadium. Mogą infekować tkankę piersi lub pobliskie węzły chłonne, ale nie inne narządy.
 • Etap 4: Guzy te są największym i najbardziej zagrażającym życiu. Mogły rozprzestrzenić się na pobliskie lub odległe węzły chłonne lub na inne narządy.

Lekarze mogą dalej dzielić etapy na A i B. Raki sklasyfikowane jako B są bardziej inwazyjne niż A, tak więc rak piersi stopnia 1B rozprzestrzenił się dalej lub jest większy niż stadium 1A.

Czy rozprzestrzeni się?

Rak piersi, który jest rozpoznawany jako rak zrazikowy, zwykle nie rozprzestrzenia się na inne obszary. Jednakże, ponieważ jest to czynnik ryzyka dla innych nowotworów sutka, wymaga bardziej uważnego monitorowania.

Raka piersi, który jest rak przewodowy może rozprzestrzeniać, ale nie ma sposobu, aby dokładnie przewidzieć, czy dany przypadek tej formy raka rozprzestrzeni.

Leczenie

Kobieta otrzymująca radioterapię raka piersi

W ostatnich latach leczenie tej nieinwazyjnej postaci raka piersi było źródłem kontrowersji.

Ponieważ DCIS nie powoduje objawów i nie zawsze się rozprzestrzenia, niektóre kobiety są sfrustrowane przez leczenie, które uważają za niepotrzebne lub szkodliwe.

Badanie z 2015 r. Wzbogaciło się o krytykę leczenia DCIS, gdy nie stwierdzono różnic w odsetku przeżycia między leczonymi kobietami a kobietami, które nie były leczone. Jednak lekarze, którzy popierają wczesne leczenie, odrzucają ten argument, wskazując na dane pokazujące, że nie można przewidzieć, czy DCIS stanie się inwazyjny.

Leczenie musi uwzględniać historię danej osoby, potrzeby i cele leczenia oraz inne czynniki ryzyka związane z rakiem piersi, które mogą, ale nie muszą.

Opcje leczenia obejmują:

 • operacja plastyczna biustu
 • radioterapia
 • terapia hormonalna

Monitorowanie może być również zalecane dla kobiet z historią raka piersi w stadium zerowym. Dzieje się tak dlatego, że mogą potrzebować stałej opieki nad innymi rodzajami raka.

Perspektywy

Rak piersi stadium zerowego może być niepokojący, ale prawie zawsze można go przeżyć. Leczenie może uratować życie, szczególnie gdy istnieje ryzyko powracającego lub rozprzestrzeniającego się raka.

Kobiety, które nie są pewne, czy powinny zgłosić się na leczenie, powinny skonsultować się z lekarzem, któremu ufają, i rozważyć uzyskanie drugiej opinii, jeśli nadal nie są pewne.

Like this post? Please share to your friends: