Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przebudowa klapy Latissimus dorsi: Czego można się spodziewać

Po usunięciu piersi lub piersi wiele kobiet decyduje się na operację rekonstrukcyjną.

Chociaż dostępnych jest wiele opcji rekonstrukcyjnych, rekonstrukcja płata łuskowatego dorsi jest dobrym rozwiązaniem dla wielu kobiet, które nie są kandydatami do innych procedur rekonstrukcyjnych.

W tym artykule przyjrzymy się temu, co dzieje się w rekonstrukcji płata latissimus dorsi, w tym tym, czego kobiety mogą oczekiwać po operacji i którzy mogą z niej skorzystać najbardziej.

Co to jest rekonstrukcja klapy latissimus dorsi?

Latissimus dorsi jest jedną z największych mięśni w ciele. Umieszczony poniżej ramienia i za pachą, mięsień pozwala osobie poruszać się ruchem skrętnym, na przykład podczas kołysania rakietą lub kijem golfowym.

[kobieta wyzdrowienia z raka]

W rekonstrukcji mięśni klatki piersiowej (LDMF) latissimus dorsi chirurdzy wykonują dużą klapę skóry, zawierającą niektóre tkanki tłuszczowe, mięśnie i naczynia krwionośne z tego obszaru grzbietu.

Jedna z najbardziej niezawodnych klap stosowanych w chirurgii rekonstrukcyjnej, znana jest z zastosowania w chirurgii klatki piersiowej i rekonstrukcji po usunięciu piersi. Jest szczególnie skuteczny ze względu na bliskość klatki piersiowej oraz ze względu na naczynia krwionośne utrzymujące krążenie krwi.

Podczas operacji rekonstrukcji płatka łokciowego, chirurg wykona nacięcie w tylnej części łopatki i przechodzi przez owalny przekrój skóry, tłuszczu, naczyń krwionośnych i mięśni przez tunel pod skórą i ramieniem do klatki piersiowej. Po umieszczeniu masa jest wyrzeźbiona w kształt piersi.

Naczynia krwionośne pozostają przywiązane do pierwotnego dopływu krwi z tyłu. Jeśli którekolwiek z tych naczyń krwionośnych zostaną przerwane podczas zabiegu, chirurg dopasowuje je do naczyń krwionośnych w klatce piersiowej i używa mikroskopu (mikrochirurgia) do ich ponownego połączenia.

W większości przypadków chirurg umieszcza również implant w piersi, aby osiągnąć pożądany kształt, rozmiar i projekcję. Cały zabieg chirurgiczny trwa od 3 do 4 godzin.

Czego oczekiwać

Ważne jest, aby ludzie postępowali zgodnie z instrukcjami udzielonymi im przez lekarza podczas wizyty przedoperacyjnej. Niektóre instrukcje mogą obejmować badanie krwi, prześwietlenie klatki piersiowej lub test sprawdzający aktywność elektryczną serca zwany elektrokardiogramem (EKG).

Przed zabiegiem większość ludzi będzie musiała zaprzestać zażywania aspiryny, leków rozrzedzających krew, wszystkiego z witaminą E i wszelkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ponadto, biorąc płyn do płukania stolca pomoże zaparcia, które często wynika po zabiegu z powodu narkotyków.

Dodatkowo kobieta powinna przygotować się do zabiegu chirurgicznego poprzez:

 • Rzuć palenie. Palenie może zwiększyć komplikacje w chirurgii, a niektórzy chirurdzy nie będą chcieli pracować na palaczu. Kobieta powinna rzucić palenie, gdy tylko zostanie zdiagnozowany rak piersi, aby pomóc wyeliminować potencjalne ryzyko.
 • Przygotowanie domu do odzyskania. Może to obejmować przygotowanie łóżka z podporami i poduszkami, przenoszenie łóżka i innych niezbędnych rzeczy na parter, aby uniknąć schodów, oraz umieszczanie przedmiotów, takich jak leki i inne ważne przedmioty w zasięgu ręki.
 • Przygotowanie do komfortu po operacji. Może to obejmować uzyskanie luźniejszego ubrania, znalezienie opiekuna i posiadania dostępnych sandałów, ponieważ są one łatwiejsze do założenia niż zwykłe buty.

Najważniejszym przygotowaniem jest zwrócenie się do lekarza o to, czego się spodziewać i przygotowanie do długotrwałego wyzdrowienia.

Kto powinien wykonać rekonstrukcję płatka łokciowego?

Choć dla niektórych kobiet jest to dobry wariant, rekonstrukcja płatów łokciowych nie jest jedyną dostępną opcją.

Rekonstrukcja płata łuskowatego dorsi ma pewne zalety, takie jak bycie blisko miejsca dawcy, jak również wymagane naczynia krwionośne. Być może idealnym kandydatem na tę operację jest kobieta, która ma małe lub średnie piersi, ponieważ w płatku latissimus dorsi występuje ograniczona ilość tłuszczu.

Ten rodzaj rekonstrukcji jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które mogą nie być odpowiednie do innych typów operacji rekonstrukcyjnych. Niektóre powody, dla których kobieta może nie być idealnym kandydatem do innych terapii, to:

 • poprzednie klapy się nie powiodły, więc potrzebna jest metoda wtórna
 • nie ma wystarczającej ilości tkanki w innych częściach ciała, szczególnie w jamie brzusznej, do wykorzystania w rekonstrukcji
 • nie mają dostępu do wykwalifikowanego chirurga plastycznego, który może wykonywać mikrochirurgię wymaganą klapą z latissimus dorsi

Skutki uboczne i odzyskiwanie

Odtworzenie płata łuskowatego dorsi wiąże się z ryzykiem podobnym do innych operacji rekonstrukcyjnych. Niektóre z najbardziej powszechnych obszarów zainteresowania to:

 • Częściowa utrata siły lub ruchu, która utrudnia podnoszenie przedmiotów i skręcanie. W przypadkach, w których obie piersi wymagają rekonstrukcji, płatek latissimus dorsi nie jest najlepszym wyborem, ponieważ może to spowodować osłabienie mięśni po obu stronach ciała.
 • Wiele kobiet potrzebuje implantu z klapą z latissimus dorsi. Niektóre kobiety czują, że implant jest mocniejszy niż tkanka przed nim.
 • Tłuszcz w płatku latissimus dorsi jest mocniejszy niż inne tkanki tłuszczowe. W rezultacie zrekonstruowana pierś będzie bardziej jędrna niż inne piersi.

Kobiety po operacji są przenoszone do sali pooperacyjnej i prawdopodobnie pozostaną tam przez jakiś czas. Podczas tego okresu zdrowienia członkowie personelu szpitalnego będą monitorować tętno, ciśnienie krwi i temperaturę ciała kobiety.

Często zdarza się, że kobiety odczuwają ból lub są chore w znieczuleniu. Dostępne są jednak leki do leczenia obu tych stanów.

Po zwolnieniu z sali pooperacyjnej kobieta przeprowadzi się do standardowej sali szpitalnej, gdzie pozostanie na około 4 dni. Czas przebywania kobiety w szpitalu zależy jednak od tego, jak dobrze się ona leczy.

Przed pójściem do domu lekarz zapewni kobietom instrukcje, leki i pomysły na temat tego, czego się spodziewać.

[lekarz pomagający kobiecie z rehabilitacją]

Lekarz zapewni także porady dotyczące opieki nad:

 • szwy
 • ubieranie się
 • zszywki
 • dreny chirurgiczne

Pełny czas powrotu do zdrowia będzie różnić się w zależności od kobiety. Typowy powrót do zdrowia potrwa około 4 tygodni.

Ważne jest, aby kobiety, które przeszły tę procedurę, pamiętały o tym, że mają do dyspozycji dwa obszary – rekonstrukcję piersi i plecy. Oba wymagają szczególnej uwagi, aby zapobiec wszelkim komplikacjom, takim jak infekcja przez miejsca nacięcia.

Inne rodzaje odbudowy

Istnieje wiele dodatkowych możliwości rekonstrukcji piersi po usunięciu piersi lub innych zabiegach na piersiach.

Dwie z bardziej powszechnych metod rekonstrukcji z użyciem klap to:

Guz głębokiego dołu tętnicy nadbrzusznej (DIEP)

DIEP to nowsza technika klap. Chirurg wykorzystuje skórę i tkankę tłuszczową z podbrzusza, aby zrekonstruować pierś. Mięśnie pozostają nienaruszone.

Zabieg ma działanie wyszczuplające na dolną część brzucha, co zdaniem niektórych kobiet stanowi dodatkową korzyść. Najlepiej jednak, aby kobiety stosowały się do zaleceń lekarza w sprawie najlepszej metody rekonstrukcji.

Klatka poprzecznie prostego mięśnia brzucha (TRAM)

TRAM to kolejna technika, która wykorzystuje klapę tkanki uzyskaną z dolnej części brzucha. W tym przypadku, w przeciwieństwie do DIEP, chirurg usuwa skórę, tkanki tłuszczowe i mięśnie, aby zrekonstruować pierś.

Istnieją dwie różne metody wypełniania TRAM. Jedna metoda polega na pozostawieniu klapy połączonej z pierwotnym dopływem krwi, ale przeniesienie jej do klatki piersiowej za pomocą tunelu pod skórą. Druga metoda polega na odłączeniu klapy i przeniesieniu jej do klatki piersiowej przed ponownym podłączeniem jej do układu krwionośnego.

Dodatkowe opcje rekonstrukcji obejmują:

Klapa do perforacji tkanki pośladkowej (SGAP)

W rekonstrukcji płata SGAP, tkanka pochodzi z wierzchu pośladków. Chirurg usuwa tkankę z pośladków i używa jej do stworzenia kształtu piersi. Kobietom pozostanie blizna na pośladkach i piersiach.

Poprzeczna górna tkanka gracilis (TUG)

Klapa TUG jest tkanką zlokalizowaną w górnej części uda w pobliżu pachwiny i mięśnia gracilis, które znajduje się wewnątrz górnej części nogi. Podczas tej procedury chirurg rekonstruuje nową pierś z klapki tkankowej zdjętej z nogi.

Ta procedura jest idealna dla kobiet z małym biustem, ponieważ wymaga mniejszej objętości, aby piersi wyglądały naturalnie. Blizna na udzie jest dobrze ukryta ze względu na lokalizację.

Po rekonstrukcji mięsień gracilis nie będzie działał zbyt dobrze, ale niewiele kobiet donosi o znaczącym wpływie na ich komfort lub funkcję po tej zmianie.

Każda procedura ma swoje zalety i wady. Nie wszystkie opcje są odpowiednie dla każdego, więc ważne jest, aby kobiety dyskutowały z lekarzem, która opcja najbardziej im odpowiada.

Like this post? Please share to your friends: