Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak in situ: co to jest i jak jest leczone?

Rak in situ to określenie nowotworu, w którym dana osoba ma nienormalne komórki, które nie rozprzestrzeniły się poza miejsce, w którym po raz pierwszy się uformowały. Słowa „in situ” tłumaczą się „w pierwotnym miejscu”.

Te komórki in situ mogą stać się komórkami nowotworowymi i rozprzestrzenić się do innych pobliskich lokalizacji. Innymi nazwami raka in situ są stadium 0, rak nieinwazyjny lub rak przedinwazyjny.

W tym artykule skupimy się na bardziej powszechnych obszarach, w których lekarze diagnozują raka in situ i podejścia do leczenia, które może nastąpić po postawieniu diagnozy.

Szybkie fakty dotyczące raka in situ:

  • Rak in situ jest terminem opisowym, który może być stosowany do identyfikacji nowotworów w różnych lokalizacjach.
  • W prawie wszystkich typach nowotworów wczesne wykrycie wiąże się z większym powodzeniem leczenia i remisją.
  • Z tego powodu wielu lekarzy zaleci leczenie w celu usunięcia tych komórek przedrakowych.

Gdzie to się dzieje?

Niektóre z najczęstszych rodzajów raka in situ są wymienione poniżej:

Rak in situ pęcherza moczowego

Rak pęcherza

Pęcherz jest częstym miejscem, w którym lekarze wykrywają raka in situ. Według szacunkowych 3 procent wszystkich nowotworów pęcherza po raz pierwszy to rak in situ.

Rak pęcherza moczowego in situ występuje bardzo często u osób, które w przeszłości miały raka pęcherza moczowego, który wcześniej był w remisji. Prawie 90 procent osób z rakiem pęcherza obserwuje się nawrót.

Ten rodzaj raka najczęściej wykrywa się u mężczyzn palących w wieku od 60 do 70 lat.

Rak szyjki macicy in situ

Lekarze mogą rozpoznawać raka szyjki macicy in situ jako komórki przedrakowe, które spoczywają na powierzchniowej warstwie szyjki macicy.

Lekarze mogą leczyć ten rodzaj raka przed rakiem szyjki macicy, ale rak może czasami się powtarzać. Z tego powodu lekarze zalecają kontynuację badań cytologicznych w celu sprawdzenia dalszych komórek przedrakowych.

Rak przewodowy in situ (DCIS)

Lekarze nazywają również tego typu raka wewnątrzprzewodnikowego in situ. Według American Cancer Society jest to jeden z najczęstszych rodzajów raka piersi.

Ductal oznacza, że ​​komórki rosną w kanałach mlecznych w piersiach. Według BreastCancer.org szacunkowo 20 procent raków sutka zdiagnozowanych corocznie w Stanach Zjednoczonych to DCIS, co odpowiada około 60 000 przypadków.

Rak płaskonabłonkowy in situ lub choroba Bowena

Ten typ raka skóry jest jedną z pierwszych znanych form raka płaskonabłonkowego raka skóry. Ponownie, według American Cancer Society, około 2 na 10 nowotworów skóry to płaskonabłonkowe raki skóry.

Komórki w tym typie nowotworu in situ najczęściej pojawiają się na obszarach skóry narażonych na działanie słońca, takich jak twarz, uszy i szyja. Są bardziej narażone na głębsze wchodzenie w głąb skóry, a także rozprzestrzeniają się na inne obszary ciała.

Wymienione powyżej typy chorób to tylko kilka przykładów różnych obszarów, w których może wystąpić nowotwór in situ.

Jak leczyć?

Niektóre z typowych metod leczenia każdego rodzaju raka in situ obejmują:

Rak in situ pęcherza moczowego

chirurdzy w pracy w chirurgii

Prawie wszystkie osoby z rakiem in situ pęcherza moczowego zostaną poddane zabiegowi chirurgicznemu w celu usunięcia komórek przedrakowych.

Przykłady zabiegów chirurgicznych obejmują przezcewkową elektroresekcji lub biopsji za pomocą elektrycznych lub laserowych kauteryzacji.

Jeśli lekarze nadal wykrywają komórki rakowe po tych procedurach, mogą zalecić radykalną cystektomię lub chirurgiczne usunięcie pęcherza.

Jednakże, ponieważ osoby starsze są najbardziej narażone na tę chorobę, lekarze mogą zalecić uważne czekanie, ponieważ czas potrzebny na rozwój nowotworu może być dłuższy niż długość życia danej osoby.

Rak szyjki macicy in situ

W tego typu przypadkach lekarze często zalecają usunięcie komórek przedrakowych, aby zapobiec ich rakowi i zmniejszyć prawdopodobieństwo ich rozprzestrzeniania się.

Lekarz może usunąć komórki za pomocą kriochirurgii, chirurgii laserowej, zimnej konizacji noża lub pętli zabiegu elektrochirurgicznego (LEEP / LEETZ).

Jeśli kobieta nie jest już w wieku rozrodczym, lekarz może zalecić usunięcie macicy.

Rak przewodowy in situ (DCIS)

W przypadku DCIS lekarz omówi możliwości leczenia z kobietą, w zależności od tego, gdzie w piersi znajdują się komórki nowotworowe.

Jedną z opcji jest chirurgia zachowująca piersi (BCS), w której chirurg usuwa komórki nowotworowe, a także część normalnej tkanki piersi otaczającej guz.

W niektórych przypadkach lekarz może również usunąć węzły chłonne. Lekarz może również zalecić kontynuację radioterapii, aby zmniejszyć ryzyko, że komórki przedrakowe mogą wrócić do piersi.

Jeśli obszar DCIS jest duży, lekarz może zalecić mastektomię, która obejmuje usunięcie całej piersi.

Rak płaskonabłonkowy in situ lub choroba Bowena

Lekarze zazwyczaj zalecają usunięcie komórek przedrakowych w tym typie raka in situ. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić radioterapię, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu komórek rakowych.

Wybór odpowiednich zabiegów

Ludzie powinni zawsze omawiać dokładnie swoje opcje leczenia z lekarzem.

Pytania, które należy zadać to:

  1. „Jakie są szanse na to leczenie?”
  2. „Jakie są skutki uboczne tego leczenia?”
  3. „Co się stanie, jeśli komórki nowotworowe nadal będą obecne?”

Dokładne ważenie wszystkich opcji może pomóc osobie ustalić, co jest najlepsze dla ich indywidualnego zdrowia.

Perspektywy raka in situ

Podczas gdy rozpoznanie raka in situ nie zawsze oznacza, że ​​komórki staną się nowotworowe, szanse są zazwyczaj tak wysokie, że komórki kiedyś będą złośliwe, że lekarze zalecają leczenie.

Traktując komórki, zanim staną się rakowe i mogą się rozprzestrzeniać, osoba najlepiej będzie miała największe prawdopodobieństwo, że nie będzie chorować na raka.

Medyczne możliwości rozpoznawania raka in situ leżą u podstaw znaczenia osoby biorącej udział w wizytach profilaktycznych, takich jak kobiety przechodzące testy cytologiczne i osoby udające się do dermatologa w celu corocznej kontroli skóry.

Like this post? Please share to your friends: