Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Codzienna aspiryna – więcej korzyści niż ryzyko?

Wiele osób przyjmuje codziennie małą dawkę kwasu acetylosalicylowego, aby zmniejszyć ryzyko kolejnego zawału serca lub udaru, lub jeśli istnieje wysokie ryzyko.

O ile spodziewana korzyść to mniejsza szansa na chorobę naczyniową, codzienne przyjmowanie aspiryny nie jest pozbawione niebezpieczeństw: na przykład zwiększa ryzyko krwawienia wewnętrznego. Stąd też ważna potrzeba przedyskutowania z lekarzem: „W moim przypadku, doktor, powinienem brać codziennie aspirynę?”

W tym tygodniu publikacja trzech badań dodała jednak nową korzyść do równania: zapobieganie rakowi i wywołała debatę na temat zalet i wad.

W tych badaniach profesor Peter Rothwell z Oxford University w Wielkiej Brytanii, światowy ekspert od aspiryny i współpracownicy, potwierdzili, że dla osób w średnim wieku dzienna dawka aspiryny może zmniejszyć ryzyko rozwoju kilku nowotworów, a efekty zaczynają się dopiero po od dwóch do trzech lat, a nie dziesięciu wcześniejszych.

Co więcej, proponują, że leczenie codzienną aspiryną może również zapobiegać rozprzestrzenianiu się istniejącego, umiejscowionego raka na inne części ciała, o czym Rothwell mówi, jest równie ważne, o czym wiemy, ponieważ wtedy rak staje się śmiertelny.

Jeśli podążysz za ich rozumowaniem, wydaje się, że osiągnęliśmy kluczowy punkt debaty: z jednej strony mamy korzyść, że aspiryna może zmniejszyć raka, udar i zawały serca, które znacznie częściej prowadzą do niepełnosprawności lub śmierci, i z drugiej strony mamy ryzyko krwawienia wewnętrznego, które jest mniej szkodliwe niż te choroby.

Przyjmowanie aspiryny dziennie

Takie argumenty sprawiają, że więcej osób, nawet tych obecnie cieszących się dobrym zdrowiem, zadaje pytanie: „Czy powinienem przyjmować aspirynę każdego dnia?”

Ale, mimo że Rothwell i jego współpracownicy przedstawiają przekonujące dowody, mimo pewnych ograniczeń, ich dokumenty niekoniecznie dostarczają jasnej odpowiedzi na to pytanie.

Niemniej jednak, bilans wady i zalety mogą zmieniać się w świetle ich dowodów, ponieważ nie tylko wydaje się, że leczenie aspiryną o niskiej dawce zwiększa zalety, może również zmniejszyć liczbę wad, ponieważ naukowcy odkryli, że ryzyko krwawienia wewnętrznego jest zmniejszone z czasem.

Co więcej, nowe badania również podnoszą cierniste pytanie o zdrowie publiczne, podobne do tego, które wiąże się z problemami związanymi z cholesterolem, czy władze służby zdrowia powinny rozważyć zalecenie rutynowego stosowania aspiryny w profilaktyce raka?

To był temat komentarza opublikowanego w tym samym wydaniu. Tutaj, Andrew T Chan i Nancy R Cook z Brigham i Women’s Hospital, Harvard Medical School, Boston, sugerują, że w sumie nie jesteśmy gotowi polecać aspiryny w profilaktyce raka.

Jednym z powodów jest to, że w badaniach Rothwella nie uwzględniono danych z największych randomizowanych badań w zakresie prewencji pierwotnej, badania dotyczącego zdrowia kobiet (WHS) i badania lekarskiego (PHS), podczas których pacjenci przyjmowali aspirynę co drugi dzień.

„Ponadto, pomimo przekonywującego przypadku, że korzyści płynące z kwasu acetylosalicylowego i przeciwnowotworowego przewyższają ryzyko poważnych krwawień pozaczaszkowych, analizy te nie uwzględniają mniej poważnych niekorzystnych skutków dla jakości życia, takich jak mniej ciężkie krwawienie” – dodają.

Jednakże, Chan i Cook potwierdzają, że w oczekiwaniu na wyniki dodatkowych badań i długoterminowe działania WHS i PHS, badania Rothwella przesuwają nas o krok bliżej do poszerzania zaleceń dotyczących stosowania aspiryny.

Przynajmniej oznacza to, że przyszłe wytyczne oparte na dowodach naukowych nie mogą ignorować stosowania aspiryny w zapobieganiu chorobom naczyniowym w izolacji od profilaktyki raka – podsumowują.

Inne organy również szybko zareagowały na nowe badania. W Wielkiej Brytanii odpowiedź NHS na pytanie „Czy powinienem zacząć przyjmować aspirynę?” jest:

„Ogólnie rzecz biorąc, aspiryna jest wysoce skutecznym leczeniem medycznym, gdy jest stosowana właściwie, ale nie jest jeszcze lekiem, który należy przyjmować codziennie bez nadzoru, nawet w niskich dawkach.”

Oni, podobnie jak Chan i Cook, mówią, że chociaż badania Rothwella „dostarczają przekonujących dowodów, zażywanie aspiryny nie jest jeszcze zalecane, aby zapobiegać rakowi, a ludzie nie powinni zaczynać przyjmować go codziennie, jako środek ostrożności”.

Dla osób zdrowych, które rozważają codzienne przyjmowanie aspiryny, mają następujący komunikat:

„Biorąc pod uwagę, że potencjalne ryzyko może przeważyć nad korzyściami, nie jest obecnie zalecane, aby zdrowi ludzie bez czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych przyjmowali aspirynę, aby zapobiec możliwym zdarzeniom sercowo-naczyniowym, takim jak atak serca i udar”.

Mówi się również, że dowody na zażywanie kwasu acetylosalicylowego wyłącznie w celu zapobiegania nowotworom lub leczenia „jest jeszcze mniej istotne niż w przypadku rozrzedzenia krwi”, i nalegaj „nie możemy być pewni, że potencjalne korzyści nie są przeważane przez znane ryzyko”.

Powodem, dla którego aspiryna jest przepisywana w małej dziennej dawce jako środek do obniżenia ryzyka ataku serca lub udaru, jest ze względu na wpływ, jaki wywiera na działanie krzepnięcia płytek krwi.

Kiedy krwawiamy, płytki krwi gromadzą się w miejscu rany, tworząc korek, który zatrzymuje dalszą utratę krwi.

Ale to krzepnięcie może również zachodzić w naczyniach krwionośnych, na przykład gdy dochodzi do pęknięcia tłuszczu w wąskiej tętnicy. W miejscu pęknięcia płytki krwi gromadzą się w skrzep, który może zablokować tętnicę i zatrzymać przepływ krwi do mózgu lub serca, powodując udar lub zawał serca.

Aspiryna zmniejsza zdolność płytek do zbrylania się, zmniejszając w ten sposób ryzyko zawału serca lub udaru.

Butelka z aspiryną

Na przykład w Wielkiej Brytanii aspirynę przepisuje się jako rozcieńczalnik do krwi, aby zmniejszyć ryzyko powstania skrzepów. Leczenie obejmuje niewielką dawkę dobową, często około 75 mg (typowa tabletka przeciwbólowa aspiryny zawiera około 300 mg aspiryny).

Jednak wadą tego działania przeciwzakrzepowego jest to, że kwas acetylosalicylowy może również powodować poważne szkody, z których najbardziej znanym jest małe, ale ważne zwiększone ryzyko podrażnienia żołądka i krwawienia.

I, jak na ironię, podczas gdy codzienna aspiryna może pomóc w zapobieganiu udarowi wywołanemu przez skrzepy (niedokrwienny), może faktycznie zwiększać ryzyko udaru krwotocznego (krwotocznego).

Chociaż korzyści związane ze zmniejszeniem ryzyka stosowania aspiryny są różne u mężczyzn i kobiet (i wśród kobiet zależy również od wieku), ryzyko krwawienia przy codziennej aspirynie jest takie samo u obu płci.

Ryzyko krwawienia jest również wyższe u osób starszych, u osób z chorobą wrzodową w wywiadzie, u osób już przyjmujących leki lub u których występuje zwiększone ryzyko krwawienia.

Codzienne stosowanie aspiryny zwiększa również ryzyko wystąpienia wrzodu żołądka. I dla każdego z krwawiącym wrzodem, zażywanie aspiryny spowoduje krwawienie bardziej, być może w stopniu zagrażającym życiu, mówią eksperci w klinice Mayo w USA.

Osoby z astmą mogą również doświadczać problemów z oddychaniem z aspiryną.

Inne działania niepożądane związane z przyjmowaniem kwasu acetylosalicylowego obejmują: nudności i niestrawność, dzwonienie w uszach (szumy uszne) i utratę słuchu. A niektórzy ludzie mogą mieć reakcję alergiczną.

Najnowsze informacje na temat aspiryny z wiadomości MNT

W jaki sposób aspiryna może pomóc w leczeniu raka?

Ostatnie badania, opublikowane w czasopiśmie, sugerują, że aspiryna może być skuteczna w pobudzaniu układu odpornościowego u pacjentów cierpiących na raka piersi i skóry.

Aspiryna może podwoić przeżycie dla pacjentów z rakiem

Aspiryna może podwoić szanse przeżycia pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego, wynika z wyników nowych badań zaprezentowanych niedawno podczas Europejskiego Kongresu Onkologicznego 2015 w Wiedniu (Austria).

Codzienna aspirynę może zwiększać szanse na ciążę

Przyjmowanie codziennie małej dawki aspiryny może pomóc kobietom zajść w ciążę, szczególnie tym, które wcześniej poroniły. Jest to zgodne z nowymi badaniami zaprezentowanymi podczas dorocznego spotkania American Society of Reproductive Medicine w Baltimore, MD.

Korzyści z aspiryny potwierdzone w przypadku CVD i raka jelita grubego

Dla niektórych pacjentów warto ryzykować niekorzystne skutki regularnej dawki kwasu acetylosalicylowego, aby zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i raka jelita grubego, czytamy w opublikowanych badaniach naukowych.

Aspiryna może przedłużyć przeżycie dla pacjentów z nowotworem nawet o jedną piątą

Został okrzyknięty „cudownym narkotykiem” ze względu na liczne korzyści zdrowotne, a teraz nowe badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że aspiryna może pomóc w walce z rakiem.

Zalecenia dotyczące aspiryn

Zanim zażyjesz aspirynę, nawet jako lek przeciwbólowy, eksperci zazwyczaj zalecają rozmowę z lekarzem lub farmaceutą, jeśli jesteś w ciąży, próbujesz począć dziecko lub karmisz piersią.

To samo dotyczy osób z zaburzeniami krwi, owrzodzeniem żołądka, które cierpią na astmę, mają wysokie ciśnienie krwi, problemy z nerkami lub wątrobą, lub mają reakcje alergiczne na jakiekolwiek leki.

Ważne jest również poinformowanie lekarza o innych przyjmowanych lekach lub suplementach. Nawet jeśli zażywasz aspirynę z ibuprofenem, zmniejsza to zalety kwasu acetylosalicylowego. Przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego z innymi lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna, może również znacznie zwiększyć ryzyko krwawienia.

Jeśli masz codzienną aspirynę i potrzebujesz zabiegu chirurgicznego lub dentystycznego, ważne jest, aby poinformować chirurga lub dentystę, na jaką jesteś dawkę, aby zminimalizować ryzyko nadmiernego krwawienia podczas zabiegu.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzega również tych, którzy regularnie przyjmują aspirynę w celu ograniczenia spożycia alkoholu, ponieważ może to mieć dodatkowy efekt rozrzedzania krwi i zwiększa ryzyko rozstroju żołądka.

Klinika Mayo sugeruje, że jeśli jesteś na codziennej aspirynie, powinieneś ograniczyć spożycie alkoholu do jednego drinka lub mniej dziennie, jeśli jesteś kobietą, lub dwa napoje lub mniej, jeśli jesteś mężczyzną.

Inną kwestią, którą robią, jest to, że zatrzymanie codziennej terapii aspiryną może być niebezpieczne: istnieje efekt odbicia, który może wywołać zakrzep i spowodować atak serca lub udar. Ważne jest, aby najpierw porozmawiać z lekarzem, zanim dokonasz jakichkolwiek zmian lub przerwać dzienną dawkę.

Nie należy podawać aspiryny dzieciom poniżej 16 roku życia ze względu na ryzyko wywołania rzadkiego, ale niebezpiecznego stanu, znanego jako zespół Reyesa, dlatego w Wielkiej Brytanii został on usunięty jako składnik wszystkich leków dla dzieci i niemowląt.

Wielu ekspertów doradzałoby również osobom zastanawiającym się nad codziennym przyjmowaniem aspiryny w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, aby wziąć pod uwagę, że istnieje wiele innych, mniej szkodliwych zmian w stylu życia, które również mogą mieć znaczenie: takich jak rzucenie palenia, przestrzeganie zdrowej diety, ograniczenie alkoholu spożycie, utrzymywanie prawidłowej wagi i regularne ćwiczenia.

Like this post? Please share to your friends: