Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy problemy z żołądkiem mogą powodować ból w dole pleców?

Ból pleców i wzdęcia mogą być żałosnym i przerażającym doświadczeniem, gdy występują razem. Jednak najczęstsze przyczyny bólu pleców i wzdęć są zwykle spowodowane względnie nieszkodliwymi, leżącymi u podłoża stanami.

Chociaż ból pleców i wzdęcia są dość powszechnymi objawami, dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza, jeśli trwa dłużej niż kilka dni.

Chociaż najczęstsze przyczyny bólu pleców i wzdęć są stosunkowo nieszkodliwe, niektóre z mniej popularnych przyczyn mogą zagrażać życiu.

Najczęstsze przyczyny bólu pleców i wzdęć

Ból w plecach i wzdęcia u kobiety w pozycji dolnej

Warto wspomnieć, że te najczęstsze przyczyny są zdecydowanie najbardziej prawdopodobnymi przyczynami rozwoju bólu pleców i wzdęć. Przyczyny obejmują:

 • zmiany hormonalne
 • ciąża
 • urazy pleców
 • problemy gazowe i żołądkowo-jelitowe
 • naprężenie
 • zakażenie układu moczowego (UTI)

Lekarz sprawdzi te warunki, zanim zacznie szukać czegoś poważniejszego.

Przesunięcia hormonalne

Hormony są chemicznymi posłańcami ciała. Wraz z huśtaniem się poziomu hormonów mogą wpływać na zachowanie ciała. Obie płcie są podatne na zmiany hormonalne.

Wiele kobiet odczuwa ból pleców lub skurcze podczas wzdęć lub tuż przed ich okresem. Jeśli objawy przebiegają zgodnie z przewidywalnym schematem i nie powodują poważnych problemów, to na ogół nie ma się czym martwić.

Osoby przechodzące hormonalną terapię zastępczą (HRT) mogą również odczuwać wzdęcia i ból. Powinni omówić te objawy z lekarzem.

Ciąża

Czasami ciąża powoduje wzdęcia, zaparcia i gaz. Jest to szczególnie prawdziwe pod koniec ciąży, kiedy macica zaczyna ściskać narządy.

Dodatkowy ciężar z przodu ciała może również obciążać plecy i biodra. Każdy, kto jest w ciąży, powinien powiedzieć swojemu lekarzowi lub położnej o jakichkolwiek objawach, których doświadczają, ponieważ wszelkie warunki lub problemy, które doświadcza kobieta w ciąży, mogą wpływać na dziecko.

Większość przyczyn wzdęć i bólów pleców w ciąży są nieszkodliwe i zwykle ustępują po porodzie.

Urazy pleców

Szeroka gama urazów kręgosłupa, od drobnych skręceń mięśni i szczepów po cięższe obrażenia, takie jak przepuklina dysków, może powodować ból pleców.

Czasami ból z przepuklina dysku promieniuje na inne obszary ciała, w tym na brzuch, i może powodować niezwykłe doznania, takie jak wzdęcia.

Problemy z gazem i układem pokarmowym (GI)

Przez większość czasu gaz jest jedynie niewielkim rozdrażnieniem.

Jednak gaz czasami wywołuje intensywny ból, który sprawia, że ​​cały brzuch jest pełny i czuły. Ten ból może promieniować do pleców, powodując ból pleców i wzdęcia. Drobne problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wirusy żołądkowe, mogą również powodować silny ból gazowy.

Czasami problemy z GI mogą powodować ból mięśni. Może się to zdarzyć po wysiłku spowodowanym wypróżnieniem lub wielokrotnym wymiotowaniu.

Naprężenie

Stres zmienia ciało, a nie tylko umysł. Intensywny stres lub niepokój mogą powodować ból pleców i dyskomfort w żołądku, w tym wzdęcia.

Ból pleców często występuje, ponieważ niektóre osoby, które doświadczają stresu, napinają mięśnie nieświadomie. Ból brzucha i wzdęcia są częstsze u osób, które cierpią na stres, jak również stan podstawowy, taki jak zespół jelita drażliwego (IBS).

UTI

ZUM może powodować ból pleców, gdy rozprzestrzenia się na nerki. ZUM również powodują częste potrzeby korzystania z łazienki. Niektórzy uważają, że czują potrzebę ponownego korzystania z łazienki zaraz po użyciu.

To uczucie może przypominać wzdęcie brzucha, ból lub ucisk. Ciężkie zakażenia nerek mogą również powodować wymioty prowadzące do wzdęć.

Mniej częste przyczyny bólu pleców i wzdęć

Następujące problemy mogą również powodować ból pleców i wzdęcia, ale są znacznie mniej powszechne:

 • urazy i zaburzenia kręgosłupa
 • rak trzustki
 • zaburzenia wątroby
 • tętniaki aorty brzusznej
 • poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zapalenie otrzewnej i niedrożność jelit

Chociaż rzadkie, te przyczyny i stany wymagają szybkiego leczenia. Każdy, kto doświadcza silnego bólu lub myśli, że jest zagrożony rzadką przyczyną, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli ból nasila się lub trwa kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Nadwodnienie brzucha i ból pleców są często drobnymi problemami, które same ustępują. W wielu przypadkach te dwa objawy nie są powiązane.

Na przykład osoby z przewlekłym bólem w dolnej części pleców mogą okresowo odczuwać gaz, który powoduje ból w jamie brzusznej i nasilenie bólu pleców.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból nie ustąpi sam po kilku dniach.

Ktoś powinien udać się na pogotowie, jeśli:

 • ból jest nie do zniesienia i pojawia się nagle
 • bólu towarzyszy krwawienie z odbytnicy
 • mają ciężki stan medyczny, taki jak niewydolność wątroby
 • niedawno doznały poważnych obrażeń, takich jak uszkodzenie rdzenia kręgowego

Zobacz lekarza w ciągu jednego dnia, jeśli:

 • gorączka i ból
 • ból się pogarsza
 • ból różni się od poprzednich epizodów bólu pleców lub brzucha

Możliwości leczenia

Leczenie zależy od przyczyny, ale może wiązać się z:

Leczenie infekcji i innych przyczyn

Infekcje bakteryjne, takie jak infekcje dróg moczowych i nerek, wymagają antybiotyków. Zapalenie wyrostka robaczkowego i niektóre inne przyczyny obrzęku jamy brzusznej mogą wymagać operacji. Jeśli ciąża ektopowa jest przyczyną objawów, ciążę należy usunąć.

Leczenie podstawowego stanu

Istotne jest, aby leczyć wszelkie podstawowe warunki. Osoby z niewydolnością wątroby mogą wymagać przeszczepu wątroby, natomiast osoby z cukrzycą mogą wymagać leczenia insuliną lub cukrzycą.

Co, jeśli przyczyna nie jest znana?

Zanim lekarz będzie mógł leczyć ból, musi ustalić przyczynę.Aby to zrobić, lekarz może wykonać pełny wywiad medyczny, nacisnąć na brzuch lub plecy, aby określić poziomy bólu i pozycję, wykonać badanie krwi lub wykonać obrazowanie skanu pleców lub żołądka.

Strona główna zadośćuczynienie

Picie dużej ilości wody może pomóc w leczeniu wzdęcia

Istnieje kilka środków zaradczych, że osoba może spróbować złagodzić ból pleców i wzdęcia. Jednakże, jeśli objawy są spowodowane poważnym stanem, takim jak niewydolność wątroby, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed wypróbowaniem jakichkolwiek domowych środków zaradczych. Niektóre terapie mogą być niebezpieczne dla osób z niewydolnością narządów lub z innymi schorzeniami.

Jeśli problem jest niewielki, taki jak gaz czy wirus żołądka, zwykle można bezpiecznie zarządzać objawami w domu.

Strategie, które mogą pomóc w:

 • przyjmowanie leków przeciwgazowych
 • nakładanie poduszki grzejnej na plecy lub brzuch
 • picie dużej ilości wody
 • spoczynkowy
 • głębokie oddychanie
 • dostępne bez recepty leki przeciwbólowe

Perspektywy

Większość przypadków wzdęcia i bólu pleców znikają same. Niektóre, takie jak te spowodowane infekcjami nerek lub zapaleniem wyrostka robaczkowego, wymagają leczenia, ale można je łatwo wyleczyć za pomocą opieki medycznej. Zarządzanie objawami w niektórych przypadkach wymaga ciągłego podejścia.

Rak, niewydolność wątroby i inne ciężkie zaburzenia są trudniejsze do wyleczenia. Wczesna interwencja i szybka pomoc medyczna poprawiają perspektywę we wszystkich przypadkach.

Na wynos

Nadwodnienie brzucha i ból pleców są częstymi dolegliwościami, z wieloma możliwymi przyczynami. Jeśli ból nie jest intensywny lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, zwykle można bezpiecznie stwierdzić, czy objawy same zanikają.

Jednak nie diagnozuj samodzielnie. Tylko dostawca usług medycznych może określić przyczynę bólu. Przy szybkim leczeniu, nawet poważne i zagrażające życiu warunki mogą ulec poprawie.

Like this post? Please share to your friends: