Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób domowe środki mogą pozbyć się mojej starej blizny?

Jeśli skóra ulegnie uszkodzeniu, utworzy białko znane jako kolagen w celu naprawy rany. Ten proces gojenia zachodzi za każdym razem, gdy skóra jest pocięta, spalona lub uszkodzona z powodu choroby lub stanu, takich jak trądzik lub ospa wietrzna.

Podczas gdy skóra wykonuje skuteczną terapię gojenia i zamykania ran, nowy kolagen i naprawiona skóra są często zauważalne w postaci blizny.

Blizny są jednym z najtrudniejszych problemów kosmetycznych skóry w leczeniu. O ile możliwe jest zmniejszenie liczby nowych blizn, o tyle starsze są szczególnie trudne do pozbycia się.

Chociaż wiele naturalnych środków ma zmniejszać lub pozbywać się blizn, większość z nich nie ma naukowych dowodów na to, że działają.

Kilka domowych środków może być warte spróbowania, ale najlepszym sposobem na zmniejszenie blizn jest dbanie o rany podczas leczenia, co ogranicza ich powstawanie od samego początku.

Rodzaje blizny

Blizna wzdłuż ramienia mężczyzny.

Rodzaj blizny, którą dana osoba otrzymuje zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rodzaj powstałego urazu skóry, takiego jak trądzik, operacja lub oparzenie.
 • Naturalny typ skóry osoby. Niektóre typy blizn mogą działać w rodzinach, a grubość, kolor i tekstura skóry danej osoby mogą wpływać na blizny.
 • Lokalizacja urazu. Skóra może być grubsza lub twardsza w niektórych rejonach ciała, co może wpływać na wygląd blizny.

Znajomość rodzaju blizn jest pomocna przy podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia.

Keloidy

Blizna keloidowa zwykle rośnie znacznie bardziej niż sama rana. Jest podniesiony, ciemny kolor i może nadal rosnąć po wygojeniu się rany.

Keloidy mogą powodować działania niepożądane, takie jak zakłócanie ruchu, ból i swędzenie. Mogą występować częściej u osób o ciemniejszej karnacji skóry i nie ustępują ani nie znikają z upływem czasu.

Blizny przerosłe

Podobnie jak bliznowce, te blizny są zwykle podnoszone i czerwone. Ale występują tylko w miejscu urazu. Mogą być swędzące lub bolesne, ale to często poprawia się, gdy skóra całkowicie leczy.

Blizny przerosłe często stają się mniej podnoszone i zauważalne z czasem, choć proces ten może trwać latami.

Blizny zanikowe

Blizna atroficzna pojawia się jako dół lub wgniecenie w skórze. Powstaje w wyniku uszkodzenia kolagenu skóry i często występuje w takich stanach, jak ospa wietrzna i trądzik.

Blizny przykurczowe

Te blizny spowodują, że skóra stanie się zwarta lub skurczy się. Często są wynikiem oparzeń i mogą być bolesne.

Skurcze blizny mogą wpływać na mięśnie i nerwy pod skórą i mogą ograniczać ruch uszkodzonej części ciała.

Powszechne blizny

Znane również jako rozciągnięte blizny, są powszechne po operacji. Występują, gdy blizna po zabiegu chirurgicznym rozciąga się i rozszerza.

Blizny te są zazwyczaj płaskie i blade, więc są mniej widoczne niż blizny podniesione lub nacięte.

Strona główna zadośćuczynienie

Wiele płynów, kremów i innych produktów twierdzi, że zmniejsza wygląd blizny, ale brakuje dowodów na poparcie swoich twierdzeń.

Jednak dla tych, którzy chcą spróbować nieinwazyjnego leczenia blizn w domu, kilka opcji może być w stanie pomóc.

1. Arkusze silikonowe i żel

Nakładanie żelu maści na skórę, aby pomóc wyleczyć bliznę.

Ze wszystkich domowych środków na blizny, silikon może mieć najwięcej dowodów, że to działa.

Wiele badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat potwierdziło, że stosowanie arkusza silikonowego lub żelu może stopniowo poprawiać wygląd blizny:

 • Wykazano, że silikonowa powłoka jest sprawdzoną metodą leczenia blizn na przestrzeni lat, wynika z jednego badania.
 • W recenzji stwierdzono, że powłoka silikonowa poprawia wygląd przerosłych blizn.
 • Inne badanie wykazało, że żel silikonowy był tak samo skuteczny jak arkusz silikonowy w zmniejszaniu blizn przerosłych i keloidowych.
 • Miejscowy żel silikonowy zapewniał poprawę w bliznach keloidalnych i przerosłych, zgodnie z innym przeglądem.

Produkty do leczenia blizn silikonowych są dostępne w wielu sklepach bez recepty. Lekarze mogą również przepisać to leczenie po operacji lub pomóc w tworzeniu blizny po urazie.

Silikon ma małe ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i jest zwykle łatwy i bezbolesny w użyciu.

2. Ekstrakt z cebuli usuwający blizny

Jednym z najbardziej znanych naturalnych środków na leczenie blizny jest ekstrakt z cebuli. Ekstrakt ten jest szeroko dostępny w produktach do leczenia blizn, które są dostępne w drogeriach.

Niektóre badania wykazały, że:

 • Opatentowany ekstrakt z cebuli poprawił i zmiękczył blizny po 4 tygodniach.
 • Osoby, które użyły żelu z ekstraktem z cebuli, zgłosiły poprawę tekstury blizn, miękkość, zaczerwienienie i ogólny wygląd po 4 tygodniach.

Pomimo tych badań dowody na ekstrakt z cebuli są mieszane. Jedno z badań wykazało, że ekstrakt z cebuli nie był lepszy niż maść na bazie ropy naftowej w leczeniu blizn.

3. Złuszczacze chemiczne

Wiele kremów i serum sprzedawanych bez recepty zawiera substancje złuszczające. Substancje te mają pomóc w usunięciu zewnętrznych warstw martwej skóry, odsłaniając gładszy wygląd.

Chociaż istnieją pewne twierdzenia, że ​​złuszczające mogą wygładzić drobne linie, mogą być korzystne dla niektórych rodzajów blizn i ciemnych śladów.

Jedno z badań wykazało, że dwa rodzaje chemicznych eksfoliatorów pomogły zmniejszyć wygląd blizny potrądzikowej i ciemne znaki spowodowane trądzikiem. W badaniu oceniano skórki zawierające kwas glikolowy i kombinację kwasu salicylowo-migdałowego i stwierdzono, że oba typy wykazują pewną poprawę.

Inne badanie wykazało, że peeling kwasu glikolowego może poprawić wygląd atroficznych blizn potrądzikowych. Autorzy stwierdzili, że osoby, które mają silniejsze obieranie wykonane w gabinecie lekarskim, mogą uzyskać lepsze wyniki, ale te mniej wytrzymałe peelingi wykonane w domu mogą również przynieść korzyści przy mniejszej liczbie skutków ubocznych.

4. Ochrona przed słońcem

Podczas gdy sama ochrona przeciwsłoneczna nie pozbędzie się blizn, może zapobiec ich pogorszeniu i pomóc w naturalnym procesie blaknięcia.

Osoby korzystające z kwasu glikolowego lub innych produktów powodujących blaknięcie blizn zdecydowanie zaleca się stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.

Staranne stosowanie kremów przeciwsłonecznych i odzieży chroniącej przed słońcem jest konieczne zarówno dla nowo powstałych, jak i starych blizn. Pomoże to zapobiec dodatkowemu przyciemnieniu, dzięki czemu blizny będą bardziej zauważalne.

Brak dowodów na inne środki zaradcze

Wiele innych środków do domu zostały promowane jako środki do usuwania blizn, takie jak aloes, miód i oliwa z oliwek.

Podczas gdy te naturalne substancje mogą pomóc zmiękczyć i wygładzić skórę, i prawdopodobnie nie wyrządzą żadnej szkody, żadne badania nie wykazały, by te substancje działały w zmniejszaniu lub usuwaniu blizn.

Zapobieganie

Człowiek za pomocą pompy mydła w płynie i balsam na ręce.

Zapobieganie bliznom podczas gojenia się ran jest najlepszym sposobem na utrzymanie blizn. Sposób gojenia się ran może wpływać na wygląd blizny.

Chociaż niektórych blizny nie da się uniknąć, istnieją sposoby na zminimalizowanie ich wyglądu. Po urazie skóry American Academy of Dermatology zaleca, aby ludzie wykonali następujące czynności:

 • Utrzymuj obszar w czystości: Łagodne mydło i woda działają na większości drobnych skaleczeń i zadrapań. Czyść go raz dziennie.
 • Nie pozwól, aby wyschło: Badania wykazały, że wilgotne środowisko pomaga zachować tkanki zdrowe, ponieważ leczy i może pomóc w zmniejszeniu powstawania blizny.
 • Zdejmij szwy zgodnie z zaleceniami: Zbyt długie czekanie na usunięcie szwów lub ich usunięcie może zakłócić proces gojenia.
 • Używaj odzieży chroniącej przed słońcem i kremu przeciwsłonecznego: Promienie słoneczne mogą przyciemnić lub poprawić wygląd blizny. Ludzie powinni chronić skaleczoną skórę przed słońcem zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu leczenia.

Większość lekarzy zaleca stosowanie zwykłej wazeliny i zakładanie jej czystego bandaża raz dziennie, podczas gdy leczy. Zapobiega to powstawaniu twardego strupu, który może spowodować pojawienie się blizny.

Perspektywy

Blizny mogą odcisnąć piętno na fizycznym i psychicznym samopoczuciu osoby, zwłaszcza jeśli znajdują się na widocznym obszarze, takim jak twarz.

Środki domowe nie będą w stanie całkowicie usunąć blizny. Ze względu na niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych mogą one jednak stanowić opcję do rozważenia przy łagodnej i umiarkowanej poprawie.

Osoby zmagające się z działaniem blizny mogą chcieć porozmawiać z wykwalifikowanym dermatologiem lub chirurgiem plastycznym o bardziej agresywnych opcjach. Należą do nich lasery, zabiegi chirurgiczne, sterydy lub inne zabiegi.

Like this post? Please share to your friends: